Închide meniul
EXCLUSIV

Primele tensiuni din vestiarul României după deciziile luate de Mircea Lucescu

Antena Sport Publicat: 17 octombrie 2024, 14:14

Comentarii
Primele tensiuni din vestiarul României după deciziile luate de Mircea Lucescu

Mircea Lucescu, în timpul unui meci - Profimedia Images

România are patru victorii din patru, cu Mircea Lucescu pe bancă, dar nu este totul lapte și miere în lotul primei reprezentative! “Il Luce” a mers pe continuitate la echipa națională și a folosit cam aceeași jucători pe care i-a utilizat și Edi Iordănescu la EURO 2024!

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mai mult, pare că Lucescu vrea să implementeze un prim 11 pe care românii să-l știe pe din afară, dovadă fiind faptul că selecționerul a folosit aceeași echipă de start, cu mici modificări când a fost nevoit, în cele patru jocuri de pe banca primei reprezentative. De exemplu, la ultimele două meciuri, a făcut o singură schimbare, Sorescu în locul suspendatului Bancu.

Primele tensiuni din vestiarul României după deciziile luate de Mircea Lucescu

Acest lucru pare să fi divizat puțin grupul creat la echipa națională! Jucătorilor li se pare că au fost împărțiți în importanți și neimportanți! Din informațiile Antena Sport, primele nemulțumiri au apărut deja. Faptul că Lucescu a folosit același prim 11 și jucătorii de rezervă au primit extrem de puține minute a făcut ca unii dintre ei să răbufnească. Din câte se pare, s-a creat chiar o distanțare între cele două grupuri.

“Nu știu ce să zic, trebuie să-l întrebați pe domnul Lucescu, noi suntem 25 de jucători, suntem un grup. Toţi suntem la fel de competitivi în antrenamente şi vrem să demonstrăm că putem să jucăm. Depinde de noi să îi facem viaţă grea când alege primul 11”, a răspuns Stanciu în momentul în care a fost întrebat dacă se conturează un prim 11 pe care românii să-l știe pe dinafară.

Totuși, declarația lui Stanciu pare una prin care încearcă să țină grupul unit, însă nemulțumirile sunt evidente. Din sursele noastre, mai mulți jucători importanți sunt nemulțumiți de faptul că au evoluat foarte puțin, sau deloc, la ultima dublă, cu Cipru și Lituania. Chiar la ultimul joc, cel de la Kaunas, transmis în direct de Antena 1, și câștigat de tricolori cu 2-1, Mircea Lucescu a efectuat doar trei schimbări.

Reclamă
Reclamă

Când va avea loc tragerea la sorți a preliminariilor Campionatului Mondial 2026

UEFA va efectua pe 13 decembrie, la Zurich, tragerea la sorţi a grupelor preliminare pentru Cupa Mondială din 2026, prima ediţie cu 48 de selecţionate, dintre care 16 europene, scrie EFE.

Faza de calificare din Europa va debuta în martie 2025 şi se va finaliza în martie 2026, în urma căreia 12 echipe vor obţine calificarea directă, iar alte patru, în urma unor baraje, a confirmat UEFA. World Cup 2026 și World Cup 2030 vor fi transmise, în exclusivitate, de Antena 1.

Cupa Mondială din 2026 va avea loc în perioada 11 iunie – 19 iulie în 16 locuri oraşe: 11 din Statele Unite (Atlanta, Boston, Dallas, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New York, Philadelphia, San Francisco şi Seattle), 3 din Mexic (Guadalajara, Ciudad de Mexico şi Monterrey) şi 2 din Canada (Toronto şi Vancouver).

Reclamă

Finala CM 2026 se va disputa la New York.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:26
VIDEOLionel Messi, cu lacrimi în ochi la ultimul lui meci disputat în Argentina! Dublă spectaculoasă
8:20
CFR Cluj se pregăteşte de un nou transfer, după Kurt Zouma! Anunţul făcut de L’Equipe şi gafa francezilor
8:00
Un nou asalt în templul vitezei. Opinia lui Adrian Georgescu, înainte de MP al Italiei
23:50 4 sept.
România – Canada LIVE VIDEO (21:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Amical de lux pentru „tricolorii” lui Lucescu
23:40 4 sept.
Spania a dat recital cu Bulgaria. Germania, eșec cu Slovacia. Rezultatele serii din preliminariile CM 2026
22:49 4 sept.
FCSB pune în vânzare pachetele de bilete pentru meciurile din Europa League! Cât costă abonamentele
1 Mircea Lucescu a numit jucătorul care are „ușa închisă” la echipa națională: “Prefer să nu-l mai chem” 2 “E ultimul preţ” Suma pe care i-a cerut-o Neluţu Varga lui Gigi Becali, pentru un nou transfer de la CFR la FCSB 3 Dinamo Kiev, reacție fermă după scandalul uriaș provocat de Vladislav Blănuță în Ucraina: „Greșeli din trecut” 4 “Mi-e ruşine” Gigi Becali, o nouă decizie în legătură cu Vlad Chiricheş după ce l-a scos din echipa FCSB-ului 5 Mesajul transmis de Vladislav Blănuță, după scandalul provocat în Ucraina. Ce a postat Dinamo Kiev 6 Surpriza uriaşă pe lista trimisă de FCSB la UEFA, pentru meciurile din grupa Europa League
Citește și