Închide meniul

Programul României U21 în preliminariile EURO 2027! “Tricolorii” încep o nouă campanie în septembrie

Publicat: 10 iulie 2025, 13:19

Comentarii
Programul României U21 în preliminariile EURO 2027! Tricolorii încep o nouă campanie în septembrie

România U21 la EURO 2025 / Profimedia

Noua generaţie de tineret a României porneşte la drum în această toamnă în calificările pentru turneul final EURO U21 din 2027, găzduit de Albania şi Serbia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După patru participări consecutive, la ediţiile din 2019, 2021, 2023 şi 2025, România ţinteşte o nouă prezenţă în elita fotbalului de tineret şi la turneul de peste 2 ani. Noua generaţie de tricolori va fi alcătuită din jucători născuţi începând cu 1 ianuarie 2004, informează frf.ro.

Programul României U21 în preliminariile EURO 2027! Debutăm în calificări la Iaşi

La tragerea la sorţi din luna februarie, România a fost repartizată în grupa A a preliminariilor, urmând să întâlnească Spania, Finlanda, Kosovo, Cipru şi San Marino, potrivit FRF.ro.

Toate meciurile României din această toamnă se vor juca în provincie. Tricolorii vor debuta cu un meci pe teren propriu în faţa reprezentativei similare din Kosovo. Meciul este programat vineri, 5 septembrie, pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iaşi. Astfel, naţionala de tineret revine în Copou pentru un meci oficial după 17 ani de la precedentul joc.

Pe 9 septembrie 2008, România pierdea duelul cu Ţara Galilor, scor 0-3, din preliminariile pentru EURO 2009. Tot în cadrul preliminariilor pentru EURO 2009, tricolorii reuşeau la Iaşi o remiză în faţa Franţei, scor 0-0, meci jucat pe 16 octombrie 2007.

Reclamă
Reclamă

Amical împotriva Serbiei

Următorul duel acasă va fi un meci de pregătire în faţa uneia dintre gazdele turneului de peste 2 ani. Vineri, 10 octombrie, naţionala de tineret va întâlni Serbia, meci programat pe stadionul „Francisc Neuman” din Arad.

Ultimul meci oficial al naţionalei de tineret la Arad s-a jucat în 2009, în debutul calificărilor pentru EURO 2011, când România a trecut de Andorra cu 2-0. La finalul acelor preliminarii, tricolorii terminau grupa pe primul loc, calificându-se la barajul pentru turneul final, unde au întâlnit Anglia în dublă manşă. A fost 2-1 pentru naţionala Albionului în meciul tur jucat la Norwich şi 0-0 în returul de la Botoşani.

Cluj-Napoca, următoarea gazdă a tricolorilor

Peste doar patru zile, pe 14 octombrie, tricolorii se vor muta la Cluj-Napoca pentru duelul din preliminarii împotriva Ciprului. Meciul se va disputa pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, gazda meciurilor celor de la CFR Cluj.

Reclamă

În octombrie 2018, generaţia pregătită de Mirel Rădoi întâlnea la Cluj-Napoca reprezentativa Ţării Galilor. Victoria cu 2-0 adusă de golurile reuşite de Man şi Puşcaş au trimis naţionala de tineret la un pas de calificarea la primul turneu final U21 după o pauză de 21 de ani. Tricolorii reuşeau calificarea patru zile mai târziu, după ce învingeau Liechtenstein cu 4-0 la Ploieşti, în ultimul meci din preliminarii.

Încheiem anul la Sibiu în faţa Spaniei

Ultimul meci din 2025 pentru naţionala de tineret va fi împotriva Spaniei, acesta fiind programat marţi, 18 noiembrie, pe stadionul Municipal din Sibiu.

Noua arenă din Sibiu a găzduit meciul de pe teren propriu împotriva Finlandei din precedentele preliminarii, când tricolorii s-au impus cu 1-0 graţie unei reuşite semnate de Matei Ilie în minutul 90+8, succes ce a cântărit mult în ecuaţia calificării la turneul final din această vară din Slovacia.

Orele de start ale meciurilor vor fi stabilite ulterior.

O nouă generaţie trecută prin experienţa EURO

Pe lângă participarea la al 5-lea turneu european consecutiv, noua generaţie de tricolori U21 are şansa să lupte şi pentru o nouă calificare la Jocurile Olimpice, întrucât următorul turneu, ce va fi găzduit de Serbia şi Albania în 2027, va servi drept etapă de calificare a naţionalelor din Europa la competiţia din Los Angeles de peste 3 ani!

Nu va fi un debut la nivel U21 pentru toţi jucătorii din noua generaţie, o parte din ei fiind în lotul naţionalei şi în preliminariile recent încheiate. Din generaţia 2004 i-am regăsit în lot pe Rareş Burnete, Cătălin Vulturar, Răzvan Paşcalău, Cristian Mihai, Alexandru Musi, David Maftei, Tony Strata şi Ştefan Duţu, în timp ce generaţia 2005 a fost reprezentată de Andrei Borza, Adrian Mazilu, Rareş Pop, Mihnea Rădulescu şi Mario Tudose, primii doi având în palmares deja minute şi la turneul final din 2023, Andrei Borza fiind pe teren şi la turneul din această vară din Slovacia!

Din lotul de la EURO 2025, eligibili în aceste calificări vor fi Vlad Rafailă, Tony Strata, Matteo Duţu, Andrei Borza, Cătălin Vulturar, Cristian Mihai şi Rareş Burnete, aproape o treime din jucătorii din lot.

Programul tricolorilor în calificările pentru EURO 2027

  • 5 septembrie 2025: România – Kosovo
  • 9 septembrie 2025: San Marino – România
  • 14 octombrie 2025: România – Cipru
  • 14 noiembrie 2025: Finlanda – România
  • 18 noiembrie 2025: România – Spania
  • 27 martie 2026: Kosovo – România
  • 31 martie 2026: România – San Marino
  • 25 septembrie 2026: Cipru – România
  • 30 septembrie 2026: România – Finlanda
  • 6 octombrie 2026: Spania – România
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va califica FCSB în turul doi preliminar din Champions League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:28
Amanda Anisimova s-a calificat în finala de la Wimbledon. Victorie în set decisiv cu Aryna Sabalenka
18:11
Rapid a anunţat lotul pentru noul sezon de Liga 1. Ce jucător a fost scos de pe listă
18:10
Edin Dzeko a semnat cu Fiorentina! Adversarul României, din drumul spre World Cup 2026, a fost prezentat oficial
17:59
Ciprian Marica, verdict despre lupta pentru titlu înainte de startul noului sezon: “Cum să concurezi cu ei?”
17:39
Aryna Sabalenka, gest superb în timpul semifinalei de la Wimbledon. Ce a făcut liderul WTA
17:32
“Am vorbit cu Gigi Becali”. Andrei Nicolescu, anunţ despre mutarea derby-ului Dinamo – FCSB în Ghencea
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Singurul jucător al FCSB-ului lăudat de Gigi Becali după meciul cu Inter d’Escaldes: “Ne-a câştigat meciul” 3 VIDEOFCSB – Inter Club d’Escaldes 3-1. Miculescu, Olaru şi Ştefănescu au marcat pentru roş-albaştri! 4 Gigi Becali l-a descris într-un singur cuvânt pe Dennis Politic după FCSB – Inter d’Escaldes 3-1: “Fiecare cu părerea lui” 5 Câţi bani încasează FCSB dacă trece de Inter d’Escaldes în preliminariile UCL? Suma: cota lui Vali Creţu 6 Satul cu 575 de locuitori și echipă în cupele europene: au mai multe oi decât oameni!
Citește și