Închide meniul

Răzvan Burleanu, dorinţă uriaşă înainte de sărbători: “Vrem după 28 de ani să ne întoarcem la un Mondial!”

Publicat: 20 decembrie 2024, 18:22

Comentarii
Răzvan Burleanu, dorinţă uriaşă înainte de sărbători: Vrem după 28 de ani să ne întoarcem la un Mondial!

Răzvan Burleanu vrea să vadă România la Campionatul Mondial din 2026 / Captură Antena Sport

Răzvan Burleanu şi-a pus o dorinţă uriaşă înainte de sărbători. Preşedintele FRF vrea ca România să se califice la primul Campionat Mondial după o pauză de 28 de ani. World Cup 2026 se vede exclusiv în Universul Antena.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Burleanu e de părere că România are o şansă uriaşă de a se califica la World Cupa 2026. Naţionala lui Mircea Lucescu se luptă cu Austria, Bosnia Herţegovina, Cipru şi San Marino pentru primul loc n grupă, care asigură calificarea directă.

Răzvan Burleanu vrea să vadă România la Campionatul Mondial din 2026

“Cea mai bună performanță din ultimii 20 de ani. Naționala noastră a reușit să unească Româniile, cele din străinătate și cele de acasă. Am văzut în ultima vreme că există două “Românii”, iar ‘Generația de suflet’ a reușit să le unească.

În primul rând, suntem încrezători că vom face tot ceea ce ține de noi în călătoria asta în care ne dorim să inspirăm o națiune. Cel mai mult contează să continuăm această performanță din Germania, unde am bifat cea mai bună performanță din ultimii 24 de ani.

Vrem după 28 de ani să ne întoarcem la un Mondial. În acest moment știm că aproape sigur vom participa la baraj, dar ne dorim să ne calificăm de pe primul loc. Ar fi a patra grupa câștigată la rând, după cea din preliminarii, cea de la EURO și cea din Liga Națiunilor.

Reclamă
Reclamă

Trebuie să fim ponderați, ne cunoaștem adversarele, le-am întâlnit pe fiecare. Austria a avut o performanță similară cu a noastră la EURO, și-a câștigat grupa, ceeaa ce înseamnă că merită să fie în prima urnă.
Bosnia a câștigat acea grupă de Liga Națiunilor. A fost un moment de cotitură pentru naționala noastră. Ca urmare a procedurii destul de greoaie, știam deja că evităm multe dintre echipele dificile, cele care vor continua în Liga Națiunilor anul viitor“, a spus Răzvan Burleanu.

Programul României în preliminariile World Cup 2026! Când joacă „tricolorii” cu Austria

S-a stabilit programul României în preliminariile World Cup 2026. „Tricolorii” vor disputa primul meci pe teren propriu. Naţionala împarte Grupa H cu Austria, Bosnia, Cipru şi San Marino. România a avut un noroc uriaş la tragerea la sorţi a grupelor preliminare pentru Campionatul Mondial. „Tricolorii” au evitat naţionalele de top din Europa şi din prima urnă, „tricolorii” vor înfrunta Austria.

În primul meci din preliminarii, România va întâlni Bosnia, pe 21 martie, de la ora 21:45. Trei zile mai târziu, „tricolorii” vor înfrunta San Marino, în deplasare, notează frf.ro.

Reclamă

Duelurile cu Austria se vor disputa pe 7 iunie şi pe 12 octombrie. Primul duel cu austriecii se va disputa în deplasare.

România va încheia grupa în noiembrie, atunci când le va întâlni pe Bosnia, în deplasare, şi pe San Marino, pe teren propriu.

Programul Grupei H:

21 martie

  • 21:45 – Cipru – San Marino
  • 21:45 – ROMÂNIA – Bosnia și Herțegovina

24 martie

  • 21:45 – Bosnia și Herțegovina – Cipru
  • 21:45 – San Marino – ROMÂNIA

7 iunie

  • 16:00 – Bosnia și Herțegovina – San Marino
  • 21:45 – Austria – ROMÂNIA

10 iunie

  • 21:45 – ROMÂNIA – Cipru
  • 21:45 – San Marino – Austria

6 septembrie

  • 21:45 – Austria – Cipru
  • 21:45 – San Marino – Bosnia și Herțegovina

9 septembrie

  • 21:45 – Bosnia și Herțegovina – Austria
  • 21:45 – Cipru – ROMÂNIA

9 octombrie

  • 21:45 – Austria – San Marino
  • 21:45 – Cipru – Bosnia și Herțegovina

12 octombrie

  • 16:00 – San Marino – Cipru
  • 21:45 – ROMÂNIA – Austria

15 noiembrie

  • 19:00 – Cipru – Austria
  • 21:45 – Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA

18 noiembrie

  • 21:45 – Austria – Bosnia și Herțegovina
  • 21:45 – ROMÂNIA – San Marino
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:47
LIVE VIDEOCursa de la Abu Dhabi, pentru titlu, e ACUM pe Antena 1 și AntenaPLAY! Norris a scăpat de penalizare!
15:29
Metaloglobus – Farul (LIVE SCORE, 17:30). Constănțenii urcă pe loc de play-off cu o victorie
15:11
VideoCe start în cursa finală din Formula 1! Oscar Piastri l-a depășit pe Lando Norris și a urcat pe 2
15:04
“Poate sunt prost”. Cesc Fabregas i-a surprins pe toți după ce a fost umilit de Interul lui Chivu
14:25
CEO-ul McLaren dă de înţeles că Lando Norris şi Piastri ar putea colabora pentru ca unul din ei să iasă campion!
14:07
Marius Șumudică l-a “făcut praf” pe Louis Munteanu după acuzațiile atacantului: “Ia demonstrează-ne, mă, tu”
1 “Ca un idiot”. Reacția uluitoare a lui Cristi Chivu după ce a devenit lider în Serie A cu Inter 2 VIDEOMax Verstappen, pole în cursa Marelui Premiu din Abu Dhabi! Norris, pe 2 în calificări, Piastri, pe 3! 3 Jucătorul făcut praf de Gigi Becali după FCSB – Dinamo 0-0: “Am vrut să îl schimb” 4 Românul celebru care a dezvăluit suma de bani cu care Gigi Becali l-a ajutat într-un moment critic al vieţii 5 VIDEOLionel Messi e campion! Inter Miami a câștigat finala MLS și a cucerit primul titlu din istorie 6 Hansi Flick a cerut transferul lui Andrei Raţiu la Barcelona: “Cu nume şi prenume”
Citește și