Închide meniul

Reacţia amuzantă a lui Răzvan Raţ după ce Mircea Lucescu a anunţat că se va retrage după mandatul de la echipa naţională!

Bogdan Stănescu Publicat: 5 octombrie 2024, 12:59

Comentarii
Reacţia amuzantă a lui Răzvan Raţ după ce Mircea Lucescu a anunţat că se va retrage după mandatul de la echipa naţională!

Răzvan Raţ / AntenaSport

Reacţia amuzantă a lui Răzvan Raţ după ce Mircea Lucescu a anunţat că se va retrage după mandatul de la echipa naţională a venit la finalul unei partide demonstrative în care a evoluat fostul internaţional.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Raţ şi Prunea au participat la un meci cu poliţiştii români. La finalul jocului, fostul internaţional român, care a fost antrenat în trecut de Mircea Lucescu la Şahtior, a vorbit despre revenirea lui “Il Luce” pe banca naţionalei.

Reacţia amuzantă a lui Răzvan Raţ după ce Mircea Lucescu a anunţat că se va retrage după mandatul de la echipa naţională!

Raţ speră ca naţionala să câştige grupa din UEFA Nations League, pentru a avea o şansă în plus de a merge la Campionatul Mondial din 2026. Antena Group a achiziţionat drepturile exclusive de televizare a Campionatelor Mondiale din 2026 şi 2030.

România are maximum de puncte după două partide disputate în acest sezon de UEFA Nations League. Cu “Il Luce” pe bancă, România a învins Kosovo cu 3-0, în deplasare, şi Lituania, cu 3-1, acasă. Meciul Lituania – România va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY, marți, 15 octombrie, de la ora 21:45.

“Tricolorii” sunt liderul grupei lor din Nations League. Pe locurile 2 şi 3 se află Kosovo şi Cipru, ambele cu câte 3 puncte. Lituania nu are momentan niciun punct în grupă.

Reclamă
Reclamă

Mircea Lucescu ar fi fericit să aibă probleme în a alcătui lotul. Mircea Lucescu ştie foarte bine, şi îşi cântăreşte, în funcţie de adversar, lotul. Ştie s-o facă (n.r.: selecţia), cred că e foarte greu să îi spui lui Mircea Lucescu că n-a făcut bine lotul. S-au oprit lucrurile astea pentru că nu are niciun interes. Singurul lui interes este să alcătuiască cel mai bun lot şi cel mai bun 11.

Cu cât îi va fi mai greu să alcătuiască lotul, adică să fie jucători foarte buni, cu atât va fi mai fericit. Nu va fi cel care se plânge că, stai, că sunt 30 de jucători foarte buni.

(n.r: Sincer, te mai gândeai să îl vezi la naţională?) Nu (n.r: dă din cap că Da şi râde). Nu, în sensul în care eu îl vedeam la o echipă de club. Era obişnuit cu echipa de club. Lui Mircea Lucescu îi place să aibă interacţiune cu jucătorii în fiecare zi. Sincer, nu mă aşteptam.

Reclamă

“Nu cred că naţionala va fi ultima echipă antrenată de Mircea Lucescu. Depinde când termină cu echipa naţională”

(n.r.: despre faptul că Mircea Lucescu a spus că naţionala va fi ultima echipă pe care o va mai pregăti) Serios? Eu nu-l cred. Depinde când termină cu echipa naţională.

(n.r: despre dubla cu Cipru şi Lituania) E foarte important să scoţi şase puncte, Mai departe nu e chiar aşa simplu.

(n.r: Păi defilăm deja) Unde defilăm? La paradă, unde să defilăm? (n.r.: râde) Nu există garanţie, indiferent că eşti jucător sau antrenor. Nu defilezi, nu s-au întâmplat foarte multe lucruri. E doar un pas înspre ce ne dorim. Noi vorbim de Mondial. Este foarte important să ne câştigăm grupa aici”, a declarat Răzvan Raţ.

Mircea Lucescu a anunțat lotul României pentru meciurile cu Cipru și Lituania! Daniel Bîrligea, lăsat acasă de “Il Luce”

Mircea Lucescu a anunțat lotul României pentru meciurile cu Cipru și Lituania, din Nations League. În lotul echipei naționale nu a fost inclus Daniel Bîrligea, atacantul care a marcat pentru FCSB în victoria cu PAOK, scor 1-0, din UEFA Europa League. Atacantul campioanei României a ajuns la 2 goluri consecutive în competiția europeană.

Iată lotul echipei naționale a României, pentru meciurile cu Cipru și Lituania:

PORTARI

Florin NIȚĂ (Damac | Arabia Saudită, 26/0), Horațiu MOLDOVAN (Sassuolo | Italia, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 2/0)

FUNDAȘI

Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 23/1), Cristian MANEA (FC Rapid 1923, 25/2), Andrei BURCĂ (Baniyas | EAU, 33/1), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 23/0), Virgil GHIȚĂ (Cracovia | Polonia, 1/0), Alexandru PAȘCANU (FC Rapid 1923, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 41/2), Alexandru CHIPCIU (Universitatea Cluj, 45/6)

MIJLOCAȘI

Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 19/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 30/8), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 76/15), Răzvan MARIN (Cagliari | Italia, 61/7), Marius MARIN (Pisa | Italia, 24/0), Darius OLARU (FCSB, 22/0), Adrian ȘUT (FCSB, 2/0), Ianis HAGI (Rangers | Scoția, 41/5), Florinel COMAN (Al-Gharafa | Qatar, 18/1), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 26/5), Alexandru MITRIȚĂ (Universitatea Craiova, 20/4)

ATACANȚI

George PUȘCAȘ (Bodrum | Turcia, 45/11), Denis ALIBEC (Farul Constanța, 40/5), Denis DRĂGUȘ (Trabzonspor | Turcia, 17/4)

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:20
FC Botoşani nu mai bate de şase meciuri. Valeriu Iftime: “Lucrurile sunt grave!”
22:42
Sorana Cîrstea, victorie la pas în primul tur la Transylvania Open! Rezultatele zilei de la Cluj-Napoca
22:22
Bucuros de remiza Botoşaniului, Gigi Becali a făcut calcule de play-off: “Termin pe cinci”
22:12
Gigi Becali nu a stat pe gânduri! Decizia luată în privința lui Issouf Macalou de la U Cluj
22:10
De ce Joao Paulo nu poate juca pentru FCSB. Gigi Becali: “Trebuie să intervin ca parlamentar”
21:56
Ce lovitură! Fotbalistul care a făcut senzație la CFR Cluj a semnat cu un club de tradiție din Bundesliga
1 Românul celebru cu salariu la stat de 36.800 de euro pe lună! “Ce vă mai place să le numărați banii altora” 2 FCSB transferă un atacant brazilian. Vine să se bată cu Bîrligea pentru postul de titular! 3 Un club uriaş din Europa îl transferă pe Benzema. Francezul va avea un salariu de 20 de milioane de euro! 4 Ilie Bolojan, decizie în cazul impozitului de 36.000 de euro pe care fundaţia lui Mihai Neşu trebuie să-l plătească 5 Giovanni Becali anunţă plecarea lui Târnovanu de la FCSB. “Nu va mai lua banii pe care ar fi putut să îi ia” 6 Dănuț Lupu a exclus două echipe din lupta la titlu și a numit favorita: „Are un lot complet”
Citește și