Închide meniul
EXCLUSIV

Revenire de senzaţie la echipa națională! După evoluţiile formidabile, Lucescu e hotărât să-l selecţioneze

Publicat: 3 mai 2025, 15:08

Comentarii
Revenire de senzaţie la echipa națională! După evoluţiile formidabile, Lucescu e hotărât să-l selecţioneze

Mircea Lucescu, în timpul unui meci - Profimedia Images

Ionuţ Radu (27 de ani) a surprins pe toată lumea după revenirea incredibilă de formă, dup ce a devenit titular la Venezia, în Serie A. Chiar şi Mircea Lucescu a fost impresionat de jocul prestat de portarul cotat acum la 2.5 milioane de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În luna februarie, Inter l-a cedat pe portarul român la Venezia, iar acesta a adunat 12 partide în care a fost integralist la echipa care luptă pentru evitarea retrogradării. El şi-a trecut în cont 4 meciuri fără gol primit, încasând un total de 11 goluri.

Ionuţ Radu revine în lotul României

O medie excelentă dacă ţinem cont că echipa e acum pe locul 18, la un singur punct de salvarea de la retrogradare. O media care l-a convins şi pe selecţionerul României. Astfel, conform surselor Antena Sport, există şanse uriaşe ca Radu să fie convocat pentru dubla cu Austria şi Cipru.

“Mă bucur că a început să joace Ionuţ Radu. A făcut-o bine. Să vedem dacă rămâne la Venezia sau pleacă. Am început campania cu el. E în vederile mele”, spunea Leontin Toader, antrenorul cu portarii al naţionalei, pentru Antena Sport, cu o lună în urmă.

Până să vină la Venezia, Radu jucase ultimul meci pe 4 noiembrie 2023, un Manchester City – Bournemouth. De atunci, portarul român nu a mai fost folosit nici de Bournemouth, nici de Inter, în următorul sezon. Coşmarul s-a încheiat pentru Ionuţ Radu în perioada de transferuri din această iarnă, când a ajuns la Venezia.

Reclamă
Reclamă

Ionuţ Radu nu a mai jucat din 2023 pentru România

Drumul spre World Cup 2026 a început cu Florin Niţă între buturi, în eşecul cu Bosnia (0-1) şi a continuat cu Horaţiu Moldovan, în victoria cu San Marino (5-1). A venit rândul lui Radu să spere la o revenire la echipa naţională.

Ultimul meci al lui Ionuţ Radu la naţionala României a fost în preliminariile pentru EURO 2024, 2-1 cu Belarus, pe 28 martie 2023. Prima apariţie sub tricolor venise pe 2 septembrie 2022, 1-1 cu Finlanda, în Nations League.

Austria – România, meci cu o miză uriaşă pentru „tricolori” în drumul spre World Cup 2026, va fi pe 7 iunie, de la 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:44
Ungurii, anunţ şoc despre ultimul transfer al FCSB: “Nu va putea juca!” Ce se va întâmpla cu Andre Duarte
8:43
Luis Enrique a uitat de Helmut Duckadam!! Ce a spus după ce PSG a câştigat Cupa Intercontinentală: “Prima oară când văd”
8:24
Ajuns în vârful carierei în Serie A, românul îşi reziliază contractul. De ce clubul renunţă la el
8:23
FCSB a anunţat un amical cu o echipă de top în această iarnă: “E ceva colosal ce au făcut acolo”
23:24 17 dec.
„Ne-am împotmolit”. Mihai Stoica, detalii despre transferul pregătit la FCSB. Negocierile au intrat în impas
22:44 17 dec.
Andrei Nicolescu, declarația care îi va dezamăgi pe fanii lui Dinamo: „Nu e planul nostru pentru anul ăsta”
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
Citește și