Închide meniul

Anglia – România | Gareth Southgate şi-a amintit de coşmarul steliştilor de la Middlesbrough: „Ştiam cine e Steaua! Avea un pedigree european important!”

Dragoș Vasile Publicat: 5 iunie 2021, 19:32

Reclamă
Anglia – România | Gareth Southgate şi-a amintit de coşmarul steliştilor de la Middlesbrough: „Ştiam cine e Steaua! Avea un pedigree european important!

Steaua - Middlesbrough

Gareth Southgate şi-a amintit de coşmarul steliştilor de la Middlesbrough. România va juca un amical de lux împotriva Angliei, duminică, de la ora 19:00, iar selecţionerul englezilor a vorbit despre celebra confruntare Middlesbrough – Steaua 4-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gareth Southgate şi-a amintit de coşmarul steliştilor de la Middlesbrough

„Steaua avea un pedigree european important, ştiam cine e Steaua. Ştiu şi acum că fotbalul românesc întinereşte, ştiu că în 2019 a fost parcursul de la U21, mulţi dintre jucătorii care sunt acum în naţionala României au fost implicati atunci. E un test foarte important pentru noi duminică seara”, a declarat Gareth Southgate la conferinţa de presă, citat de Rte.ie.

Tot înaintea meciului cu România, Southgate a vorbit despre un subiect controversat. Selecţionerul Angliei a anunţat că jucătorii săi vor îngenunchea înaintea meciurilor, ca semn de solidaritate pentru oamenii de culoare.

„Suntem hotărâţi să facem pe tot parcursul turneului acest gest. Cel mai important lucru pentru jucători este că suntem uniţi total şi pregătiţi să ne susţinem. Jucătorii sunt sătui de subiectul ăsta, dacă să o facă, dacă să nu. Suntem conştienţi că vor apărea reacţii adverse, o să ignorăm şi o să mergem mai departe”, a mai spus selecţionerul Angliei.

Mirel Rădoi şi Nicolae Dică se întorc la Middlesbrough

Pe arena „Riverside” din Middlesbrough, selecţionerul Mirel Rădoi şi secundul său, Nicolae Dică, au jucat cel mai trist al meci al carierei lor de jucători. Mai mult, actualul selecţioner al Angliei, Gareth Southgate, le-a fost adversar.

Reclamă
Reclamă

În urmă cu 15 ani, Steaua a fost eliminată de Middlesbrough din semifinalele Cupei UEFA. Gazdele, cu Southgate căpitan, au fost conduse cu 2-0, la care se adăuga şi rezultatul din tur: 1-0, pentru Steaua. Middlesbrough a revenit uluitor. A învins cu 4-2 şi s-a calificat în finală.

România – Anglia se joacă la Middlesbrough

România nu a mai înfruntat Anglia de mai bine de două decenii. Ultima confruntare a avut loc la Euro 2000, în faza grupelor. Tricolorii s-au impus cu 3-2 și au obținut calificarea în sferturi.

În total, România a jucat împotriva Angliei de 11 ori. Ne-am impus de 3 ori, au fost 6 remize şi 2 succese ale Angliei.

Reclamă

Anglia – România este cel mai tare meci din mandatul de selecționer al lui Mirel Rădoi. Statistic vorbind, acesta este cel mai slab selecționer din istoria naționalei, cu 6 înfrângeri în 11 meciuri și o medie de 2 goluri încasate de partidă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Real Madrid încă o "remontada" în Liga Campionilor, după 0-3 cu Arsenal?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:02

Arsenal, pas greşit în lupta la titlu din Premier League. „Tunarii” s-au încurcat pe teren propriu

21:53

U Cluj – Dinamo 2-4! „Câinii”, la prima victorie din play-off după un meci „nebun”. Cum arată clasamentul

21:50

VideoJucătorii FCSB-ului, aşteptaţi de fani la sosirea la Craiova, pentru duelul „de foc” cu echipa lui Mirel Rădoi

21:33

Italienii l-au taxat pe Florinel Coman, după ce a fost titular în Inter – Cagliari 3-1: „O umbră”

21:28

CS Dinamo a câștigat Cupa României! A învins-o pe Potaissa Turda, scor 39-27

21:22

Inter – Cagliari 3-1. Coman și Marin, învinși de liderul din Serie A. Bayern – Dortmund 2-2

1 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiova 2 I-a spulberat visul lui Istvan Kovacs, după Rangers – Bilbao: „Sunt şanse foarte mici ca el să mai arbitreze” 3 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspor 4 Vasile Miriuță, mesaj incredibil după 1-0 cu Gloria Buzău: „Liber o să avem după ce mergem la 2 metri sub pământ” 5 Ce se întâmplă cu Sorin Costreie după scandalul din FCSB – U Cluj? Anunţul CCA 6 „M-a deranjat!” Dorinel Munteanu a văzut gestul făcut de jucătorii lui Sepsi după 1-4 cu Farul și a reacționat
Citește și