România – Armenia 1-0 | Valentin Mihăilă vrea cu orice preț la Campionatul Mondial: „Am crezut întotdeauna în șanse!” „Perla” Parmei are ambiții mari: „Sunt cel mai fericit!”

De Dragoș Vasile
Publicat: 12.10.2021, 0:45
Actualizat: 12.10.2021, 0:47

Valentin Mihăilă vrea cu orice preț la Campionatul Mondial din 2022. România a învins Armenia cu 1-0 și e tot mai aproape de barajul care ne poate duce la turneul final după o pauză de 24 de ani.

Valentin Mihăilă

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Valentin Mihăilă vrea cu orice preț la Campionatul Mondial

Valentin Mihăilă este în culmea fericirii. Revenit recent după accidentare, superstarul Parmei a evoluat 70 de minute în „dubla” cu Germania și Armenia și a pus umărul la succesul care ne apropie de barajul pentru CM 2022.

„Asta ne doream. Am crezut întotdeauna în șanse. În a doua repriză au riscat, vă dați seama. Este bine că „Mitri” a fost acolo, la locul potrivit, și a marcat. Toți jucătorii care vin la națională au calitate.

Sunt cel mai fericit că am scăpat de accidentare. Trebuie să-mi recăpat forțele și să-i dau drumul la treabă. Stadionul este unul frumos. Nu vreau să discut nimic. Ne așteptam să fie greu”, a declarat Valentin Mihăilă.

România – Armenia 1-0 | Victorie cât o calificare pentru „tricolori”

România – Armenia 1-0. „Tricolorii” au câștigat „finala” din Ghencea și au rămas în cursa pentru un loc de baraj la Campionatul Mondial din 2022. Alex Mitriță a marcat unicul gol al meciului, cu o lovitură de cap.

România a început furtunos meciul cu Armenia. Tricolorii au luat cu asalt poarta armenilor în prima repriză, reușind să domine jocul de o manieră categorică.

Efortul echipei lui Rădoi a fost răsplătit în minutul 26, când Alex Mitriță, cel mai scund jucător de pe teren, a înscris cu capul, dintr-un corner. România a scăzut din ritm în repriza a doua, dar apărarea a rezistat în fața atacurilor Armeniei.

Tricolorii au avut cele mai mari emoții tot la execuțiile lor, când Bancu a respins periculos spre propria poartă, dar Niță a intervenit sigur, și când Chiricheș a pierdut mingea în fața unui adversar, în preajma propriului careu, dar a fost redublat de Cicâldău.

Nu au mai fost ocazii importante până la final, iar România s-a impus cu 2-0. În celelalte meciuri din grupă, Germania a demolat-o pe Macedonia de Nord, scor 4-0, iar Islanda învins-o cu 4-0 pe Liechtenstein.

6. Liechtenstein 1 punct

FIFA a stabilit tragerea la sorți a play-off-ului CM 2022!
Echipa naţională • 21 oct., 17:06
FIFA a stabilit data pentru tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022! Care sunt posibilii adversari ai României
Mirel Rădoi, întors din drum?
Echipa naţională • 21 oct., 0:06
Mirel Rădoi, întors din drum? Anunț șoc la miezul nopții. „Sunt peste 50% șanse să rămână!” Ce l-ar fi făcut să se răzgândească
Laurenţiu Reghecampf, despre posibila venire a lui Mutu la CFR Cluj
Fotbal intern • 20 oct., 19:16
Laurențiu Reghecampf vrea să se lupte la titlu cu nașul Adrian Mutu! Ce spune despre varianta ca „Briliantul” să-l înlocuiască pe Dan Petrescu la CFR Cluj

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

El are 61 de ani, iar soția sa are 19. Motivul pentru care părinții tinerei au sunat la poliție când l-au văzut pe bărbatul cu 42 de ani mai în vârstă decât fiica lor
22
oct.
22:56
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 0-1 | Oltenii nu se mulțumesc cu puțin! Mirko Pigliacelli: „Ne place să câștigăm cu 5-0! Se vede mâna lui Reghe!”
22
oct.
22:40
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 0-1 | Andrei Ivan, mesaj categoric după ce a fost schimbat de Laurențiu Reghecampf: „Trebuie să joc!”
22
oct.
22:20
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 0-1 | Andrei Ivan, eroul lui Laurențiu Reghecampf! Oltenii au ajuns la patru victorii consecutive fără gol primit în Liga 1
22
oct.
21:50
Ionuț Amzăr, fotbalistul atipic din Liga 1: „Strâng bani pentru o mașină, să ajung și eu la Săftica!” Cine este idolul puștiului de la Dinamo
22
oct.
21:49
FC U Craiova 1948 – Gaz Metan 2-0 | „Nu înțeleg cât mai poate continua acest asediu!” Adrian Mititelu Jr. a răbufnit: „Nu se poate asta!”
22
oct.
21:17
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova | „Blestemul penalty-urilor” continuă pentru olteni! Elevii lui Laurențiu Reghecampf au ratat din nou de la 11 metri
22
oct.
20:50
Simona Halep ține capul sus după eliminarea de la Kremlin Cup: „Am progresat!” Sportiva noastră, cu gândul la Transylvania Open
22
oct.
20:13
FC U Craiova 1948 – Gaz Metan Mediaș 2-0 | Flavius Stoican rămâne cu picioarele pe pământ: „Nu suntem mari și tari! Trebuie să nu mai avem teamă!”
22
oct.
19:25
FC U Craiova 1948 – Gaz Metan Mediaș 2-0 | Oltenii „au spart gheața” după 8 etape! Flavius Stoican, primul succes pe banca echipei lui Adrian Mititelu
22
oct.
18:51
Mihai Stoica a anunțat când revine jucătorul despre care Gigi Becali spunea că l-ar refuza pe Jordi Alba pentru el. Patronul FCSB l-a comparat cu Marcelo de la Real Madrid
Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6. Românca, încă o victorie la Kremlin Cup! Când va avea loc meciul din sferturi și cu cine se va bate pentru un loc în semifinale