România atacă Germania! Mirel Rădoi nu se dezminte! Ce le-a cerut selecționerul jucatorilor: “Presing și tranziție. Acestea sunt obiectivele!”

Publicat: 8 octombrie 2021, 8:18

Comentarii
România atacă Germania! Mirel Rădoi nu se dezminte! Ce le-a cerut selecționerul jucatorilor: Presing și tranziție. Acestea sunt obiectivele!

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mirel Rădoi nu se dezice de stilul său, nici cu Germania. Selecționerul este însă conștient că România nu va avea posesia și le-a cerut tricolorilor sa facă presing. Pe asta se va baza jocul naționalei cu Germania. Presing și tranziție, este ceea ce le-a cerut Rădoi jucătorilor săi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mirel Rădoi, în fața celui mai important examen

După antrenamentul de aseară, Rădoi s-a decis și asupra primului 11 și a dezvăluit ce așteptări are de la tricolori.

Am câteva îndoieli, dar așteptăm antrenamentul din seara asta, unde avem câteva exerciții interesante pentru pressing și tranziție. Să vedem exact cum reacționează. Astea sunt obiectivele pentru partida de mâine, iar în funcție de asta vom vedea exact. Mesajul contează mai puțin. Contează ce am pregătit tactic la această problemă.

Să încercăm să acoperim foarte bine profunzimea, cei de la mijloc să stea foarte bine, să închidă culoarele și să încercăm să avem dublaje. E clar că nu o vom putea face permanent, știm exact zonele pe care le lăsăm pentru o relație de unu contra unu, în zonele laterale“, a spus Mirel Rădoi la digisport.ro.

România va da piept cu Germania, de la 21:45

Mirel Rădoi este conștient că naționala va trebui sa stea cu liniile jos, dar vrea să speculeze punctele slabe ale nemților.

Reclamă
Reclamă

Chiar dacă ei centrează foarte rar, aduc 3-4 jucători în careul advers. Am văzut lucrurile astea, le-am lucrat și sperăm să nu avem probleme. E clar că adversarul ne va domina, va avea o calitate mai bună de a pasa, va avea o viteză de ritm mult mai ridicată decât a noastră. Va trebui să vedem cum abordăm și care sunt momentele pe care le vom intercala pentru că va trebui să stăm puțin mai jos, iar apoi să urcăm liniile“, a declarat Mirel Rădoi.

  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă

Câte goluri va marca Lionel Messi în Argentina - Capul Verde?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:11

Julian Nagelsmann și suma uriașă încasată după ce va fi demis! Își încheie mandatul pe banca Germaniei

17:08

Foto“Cea mai frumoasă antrenoare din România” a rămas fără contract: “Am plâns mult. Loviturile nu pot fi prevăzute”

16:55

Universitatea Craiova, record absolut în fotbalul românesc! Câte abonamente au vândut oltenii pentru noul sezon

16:36

Lamine Yamal, performanță impresionantă la Cupa Mondială! Doar al treilea care a reușit asta din 1966 încoace

16:25

Avertismentul lui Victor Piţurcă, după ce a aflat că Gigi Becali forţează transferul lui Drăguş: “Nu s-a impus”

16:13

Neluțu Varga a rezolvat al șaptelea transfer al verii la CFR Cluj: „Ne va ajuta foarte mult”

1 VIDEOE oficial! Fotbalist de la Benfica, transferat de Universitatea Craiova 2 VIDEOCe le-a spus arbitrul croaţilor după cea mai controversată fază de la Mondial, din minutul 90+13 al partidei cu Portugalia 3 Comunicatul FIFA după scandalul golului anulat în minutul 90+13 la Portugalia – Croaţia 2-1 4 “De ce l-ați scos pe Ronaldo?”. Răspunsul tranșant al lui Roberto Martinez după “thriller-ul” Portugalia – Croația 5 Tragedie în fotbal. Fotbalistul a fost ucis: “Se căsătorise în urmă cu doar cinci luni” 6 Dinamo transferă atacant. Andrei Nicolescu: “Ne-am înţeles!”
Citește și