România – Irlanda de Nord 1-1. Deziluzie provocată de tricolori! Britanicii îi strică debutul lui Rădoi

Valentin Pîrcălabu Publicat: 4 septembrie 2020, 19:20

FRF

Mirel Rădoi, la debutul pe banca echipei naţionale

România a început foarte bine meciul. Tricolorii au deschis scorul în minutul 25 prin George Puşcaş. Lucrurile au mers din ce în ce mai bine pentru naţionala lui Rădoi.

Oaspeţii au rămas în 10, în minutul 39, când Magennis a fost eliminat, iar tricolorii păreau siguri pe ei. La pauză a fost 1-0 pentru România.

Tricolorii lui Rădoi au început în atac şi repriza secundă, dar Puşcaş, Stanciu sau Alibec au ratat pe rând. România a avut prima bară în minutul 72.

Oaspeţii au egalat în minutul 86, prin Whyte, după o gafă a apărării noastre. Tricolorii au replicat imediat prin Alibec, dar atacantul celor de la Astra a trimis în bară.

Clasament grupa 1

România – Irlanda de Nord 1-1

Min. 96: Final de meci pe Arena Naţională.

Min. 87: Bară pentru România! Tricolorii dau replica prin Alibec, însă şutul acestuia loveşte bara.

Min. 86: Goool Irlanda de Nord! Whyte marchează după o gafă a apărării noastre.

Min. 80: Dublă ratare pentru România! Puşcaş şutează bine din interiorul careului de 16 metri, portarul advers respinge până la Alibec. Atacantul trimite la Stanciu, dar acesta trimite mult peste poartă.

Min. 72: Bară pentru România. Bancu centrează foarte bine, dar un adversar respinge în bară.

Min. 68: Ocazie pentru România! Stanciu şutează periculos, din interiorul careului de 16 metri, dar portarul advers este la post.

Min. 54: Ocazie pentru România. Puşcaş trimite cu capul, dar portarul advers este la post şi respinge.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză.

Min. 39: Eliminare la Irlanda de Nord! Magennis vede cel de-al doile cartonaş galben  şi este eliminat. Mijlocaşul l-a lovit cu cotul în figură pe Maxim.

Min. 25: Gooool România! Puşcaş deschide scorul. Atacantul îndeplineşte o modalitate simplă şi împinge mingea în poartă după pasa lui Chiricheş. Mingea a ajuns la căpitanul nostru după şutul lui Stanciu.

Min. 11: Cele două echipe au început prudent meciul.

Min. 1: A început meciul.

România – Irlanda de Nord: Echipele de start

România: 12. Tătărușanu – 4. Hanca, 6. Chiricheș-cpt., 3. Toșca, 11. Bancu – 10. Maxim, 22. Cicâldău, 23. Stanciu – 14. Hagi – 9. Pușcaș, 7. Alibec

Rezerve: 1. Niță, 16. Lazar – 2. Crețu, 5. Nedelcearu, 8. Nistor, 13. Ștefan, 15. Burcă, 17. Deac, 18. Coman, 19. Iancu, 20. Buș, 21. Grigore

Selecționer: Mirel Rădoi

Irlanda de Nord: 1. Peacock-Farrell – 17. McNair, 20. Cathcart, 4. Ballard – 14. Dallas, 8. Davis-cpt., 13. Evans, 3. Lewis – 21. Magennis, 16. Washington, 6. Saville

Rezerve: 12. McGovern, 23. Carson – 2. Smith, 5. McLaughlin, 7. McGinn, 9. Boyce, 10. Lafferty, 11. Ferguson, 15. Thompson, 18. Whyte, 19. Cooper, 22. Lavery

Selecționer: Ian Baraclough

UPDATE 20:25: Echipa de start a României

România (4-3-1-2): 12. Tătărușanu – 4. Hanca, 6. Chiricheș-cpt, 3. Toșca, 11. Bancu – 10. Maxim, 22. Cicâldău, 23. Stanciu – 14. Hagi – 9. Pușcaș, 7. Alibec

UPDATE 19:50: Tricolorii au fost aşteptaţi de fani la plecarea de la Mogoşoaia. Mesaje emoţionante în vestiar. Detalii AICI.

UPDATE 19:15: Mirel Rădoi este susţinut de foştii colegi de la Steaua. Detalii AICI.

UPDATE 18: 35: Mirel Rădoi, mesaj pentru Stanciu înaintea meciului cu Irlanda de Nord. Detalii AICI.

UPDATE 13:00: Decizia luată cu câteva ore înainte de România – Irlanda de Nord: "Ar fi fost prea bine pentru ei!" Detali AICI

UPDATE 11.20: Mirel Rădoi are un nou decar. Ianis Hagi va fi nevoit să poarte numărul 14 pe tricou. Detalii AICI

Mirel Rădoi va debuta în această seară pe banca primei reprezentative. România – Irlanda de Nord este şi primul meci al tricolorilor din Liga B, Grupa 1 a Ligii Naţiunilor.

România – Irlanda de Nord s-a jucat ultima dată în preliminariile EURO 2016, atunci când tricolorii au remizat în deplasare, scor 0-0, şi au câştigat cu 2-0 pe Arena Naţională. Cele patru puncte au ajutat naţionala României să obţină calificarea la Campionatul European din Franţa.

România – Irlanda de Nord, echipele probabile

România (4-4-1-1): Tătărușanu – Burcă, Nedelcearu, Chiricheș, Bancu – Stanciu, Al. Crețu, Cicâldău, Maxim – I. Hagi – Pușcaș

Rezerve: Fl. Niță, Hanca, Dr. Grigore, Toșca, Deac, Nistor, Alibec, Fl. Coman, Sg. Buș, G. Iancu

Antrenor: Mirel Rădoi

Irlanda de Nord (4-2-3-1): Peacok-Farell – Dallas, Cathcart, Smith, Lewis – Davis, C. Evans – Whyte, McNair, Jones – Lafferty

Rezerve: McGovern, Ferguson, Flanagan, Cooper, McGinn, Kennedy, Saville, Washington, Magennis

Antrenor: Ian Baraclough

Mirel Rădoi, surprins de atitudinea jucătorilor înainte de România – Irlanda de Nord

Numit selecţioner la finalul anului trecut, Mirel Rădoi nu a apucat să antreneze echipa naţională din cauza pandemiei de COVID-19, care a oprit fotbalul pentru o perioadă.

Mirel Rădoi a purtat discuţii cu fiecare jucător în parte şi susţine că aştepta mai multă sinceritate de la aceştia, în discuţiile private. Selecţionerul îi înţelege totuşi pe jucători, pentru că ar însemna să dea în foştii antrenori.

"Sincer mă așteptam, când am avut discuțiile cu jucătorii de la echipa mare, să fie mult mai deschiși, ceea ce am întâlnit și la tineret.

Dar e clar că e delicat și pentru ei pentru că asta ar însemna că, dacă ar fi sinceri cu mine, ar putea să se lege de ceea ce a fost în urmă și s-ar crea o tensiune la lot.

Asta e scuza lor, probabil, și înțeleg. Nu vreau să-i pun într-o postură dificilă. Încerc să mă limitez la prezent. Dacă am putea să face ceva mai bine, cum li se pare tactica… ", a declarat Mirel Rădoi la conferinţa de presă.

Lotul convocat de Mirel Rădoi pentru dubla cu Irlanda de Nord şi Austria

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 67/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)

Fundași: Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 9/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo, 57/0), Alin Toșca (Gaziantep FK, 18/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 37/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 0/0), Sergiu Hanca (KS Cracovia, 4/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 13/0), Florin Ștefan (Sepsi OSK, 1/0)

Mijlocași: Alexandru Crețu (NK Maribor, 0/0), Dan Nistor (Universitatea Craiova, 3/0), Alexandru Maxim (Gaziantep FK, 37/3), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 37/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 6/0), Ianis Hagi (Rangers, 10/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 23/4)

Atacanți: Gabriel Iancu (FC Viitorul, 0/0), Florinel Coman (FCSB, 3/0), Denis Alibec (Astra, 10/1), George Pușcaș (Reading, 14/6), Sergiu Buș (FCSB, 0/0)

Programul României în Liga Naţiunilor

România – Irlanda de Nord va fi în format live text pe antenasport.ro, de la ora 21:45.

• România - Irlanda de Nord 1-1
  • Cum arată clasamentul după prima etapă din Liga Naţiunilor
  • Tricolorii au lovit de două ori bara

21:49 Gabriela Ruse a fost învinsă de Caroline Garcia în sferturile turneului de la Rouen. Câţi bani şi câte puncte va primi românca 21:47 Gigi Becali şi-a găsit atacant! Jucătorul care revine la FCSB şi poate fi surpriza pentru preliminariile Champions League 21:44 LIVE TEXTFarul Constanța – CFR Cluj 2-0. Louis Munteanu şi Ionuţ Cojocaru au făcut praf apărarea ardelenilor! 21:30 Palermo – Parma este acum LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Nedelcearu se luptă cu Man și Mihăilă! 21:06 Dorit de FCSB şi Rapid, Louis Munteanu a deschis scorul în meciul Farul – CFR Cluj! Execuţie superbă a atacantului lui Gică Hagi 19:52 Hermannstadt – FC Botoşani 1-1. Sibienii au egalat în prelungirile partidei, în 10 oameni! Cum arată acum clasamentul în play-out 19:29 EXCLUSIVUTA a primit interdicţie la transferuri! Lovitură dură pentru echipa lui Mircea Rednic, care ţinteşte prezenţa în cupele europene 19:08 VideoDavid Popovici, AUR la 400 m liber cu record personal! A surprins după performanţă obţinută la Naţionale: „Nu îmi place proba!” 19:08 Întrebat dacă ia în calcul să revină ca selecţioner la naţionala României, Mircea Lucescu a dat un răspuns din numai trei cuvinte 18:47 Mihai Pintilii, sfat preţios pentru Edi Iordănescu. Jucătorul pe care îl vede titular la EURO 2024: „Are o calitate incredibilă!” Vezi toate știrile