România s-a calificat la turneul de elită al Campionatului European de fotbal Under-17 din 2024

Antena Sport Publicat: 21 noiembrie 2023, 15:20

România u17 - frf.ro

România s-a calificat la turneul de elită al Campionatului European de fotbal Under-17 din 2024, după ce a învins Estonia cu scorul de 3-0 (2-0), marţi, la Buftea, în ultimul său meci din Grupa a 6-a a preliminariilor.

Vlad Oargă (23), Mihai Toma (40) şi David Popa (90+9 – penalty), după un fault asupra lui John Dumitra, au marcat golurile tricolorilor mici. România a avut şi o bară, prin Iustin Doicaru (6).

Selecţionerul Nicolae Roşca a aliniat echipa Bogdan Ungureanu – Narcis-Cosmin Ilaş, Andrei Racu, John Dumitra, Alin Techereş – Matyas Laszlo – Diego Burlacu (Dan Nechifor, 90+3), Alexandru Stoian (Robert Petculescu, 61), Iustin Doicaru (David Popa, 46), Mihai Toma (căpitan; Troy Tomşa, 90+6) – Vlad Oargă (Raul Stanciu, 46).

România a ocupat locul secund în grupă, după 0-0 cu Norvegia, 1-1 cu Franţa şi 3-0 cu Estonia. În celălalt meci de marţi, Franţa a încheiat nedecis cu Norvegia (0-0), la Tunari.

Franţa a câştigat grupa, cu 5 puncte (5-1 golaveraj), urmată de România, 5 puncte (4-1 golaveraj), Norvegia, 3 puncte, şi Estonia, 1 punct.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în turul de elită, alături de cele mai bune cinci echipe de pe locul trei cu cele mai bune rezultate înregistrate în faţa primelor două clasate. Turneul final va fi găzduit de Cipru în perioada 20 mai-5 iunie 2024.

16:40 „Responsabilitatea e mare!” Zeljko Kopic, mesaj categoric înainte de Dinamo – UTA! Cu ce probleme de lot se confruntă 16:23 Cine l-a sfătuit pe Florinel Coman să se transfere în Qatar: „Am vorbit cu el, mi-a spus să mă duc!” 15:47 Constantin Budescu s-a despărţit oficial de Farul Constanţa! Anunţul clubului condus de Gică Hagi 15:29 Fanii fostei echipe a lui Mircea Rednic i-au împiedicat pe jucători să ajungă la stadion! Meciul a fost anulat 15:29 „Rețineți cuvintele mele” Luis Enrique, prima reacție după ce Kylian Mbappe și-a luat adio de la PSG! 14:55 VIDEOYokohama – Al Ain 2-1 a fost în AntenaPLAY. Japonezii au nevoie să nu piardă în retur pentru a cuceri Liga Campionilor Asiei! 14:52 Final de sezon în Liga a 2-a! Unirea Slobozia și Gloria Buzău, promovate direct! Cine mergre la baraj și cine a retrogradat 14:50 FotoCât de frumoasă e şi cu ce se ocupă cea mai rapidă femeie din România! 14:33 UPDATEFCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională! Derby-ul, sold-out! 14:15 „Ghencea e mică” Gheorghe Mustață, ironie la adresa CSA Steaua în ziua în care FCSB primește titlul! Vezi toate știrile