Foto

România U19 s-a calificat la Turul de Elită pentru Euro 2023, după ce a învins Austria U19!

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 27 septembrie 2022, 18:37

România U19 s-a calificat la Turul de Elită pentru Euro 2023, după ce a învins Austria, scor 2-0, la Voluntari. „Tricolorii” mici, conduși de Alexandru Pelici, au întâlnit în aceste zile Letonia, Lituania și Austria, la turneul preliminar disputat la Buftea și Voluntari.

România U19 a învins Austria U19, cu 2-0

România U19 a învins Austria U19, cu 2-0 / frf.ro

Rareș Burnete și Eduard Radaslavescu au marcat golurile naționalei U19 în partida cu Austria.

Burnete a deschis scorul în minutul 41. Radaslavescu, introdus pe teren în minutul 69, a dublat avantajul României în minutul 75, după un assist oferit de Atanas Trică.

David Dincă, portarul „tricolorilor” lui Pelici, a avut două intervenții miraculoase pe final și a păstrat intactă plasa naționalei noastre.

În primele două meciuri, România U19 a terminat la egalitate cu Letonia și Lituania, 0-0. România și Letonia au încheiat grupa de calificare cu câte 5 puncte și s-au calificat la Turul de Elită care va stabili participantele la Campionatul European din 2023. La turneul final din Malta se vor califica doar 7 reprezentative, alături de țara gazdă.

Turneul de calificare care a avut loc în aceste zile a fost prima acțiune a noului selecționer Alexandru Pelici la naționala U19.

Echipa României U19 din meciul cu Austria U19:

România U19: 1. Dincă-cpt. – 2. Maftei, 3. Grigore-Huideș, 5. Pașcalău, 13. Borza – 6. Boțogan, 8. Vulturar (18. Sala 52) – 7. Bordușanu, 15. Bujor, 11. Musi – 9. Burnete (21. Trică 44). Selecționer: Alexandru Pelici

Rezerve: 12. Lefter – 4. Șuteu, 10. Radaslavescu, 14. Kovács, 16. Leață, 17. Duțu, 20. El Sawy

Rareş Burnete a marcat pentru România U19 şi s-a accidentat într-un gard!

Imagini de necrezut în meciul România U19 – Austria U19, din Turul de Elită. Rareş Burnete a marcat un gol extrem de important, dar a avut parte de o accidentare teribilă în momentul în care s-a bucurat de reuşita sa.

Atacantul celor de la Lecce a deschis scorul în minutul 42 şi s-a dus la marginea terenului pentru a sărbători în faţa tribunei. A încercat chiar să dea mâna cu un apropiat, moment în care au venit şi coechipierii să se bucure alături de el.

Din păcate, gardul lângă care sărbătoreau s-a rupt şi au urmat momente de necrezut în meciul transmis pe FRF TV. Jucătorii lui Alexandru Pelici s-au ridicat, dar marcatogul golului a acuzat probleme medicale.

Burnete s-a tăiat la mâna dreaptă şi a avut nevoie de intervenţia medicilor echipei. Aceştia nu au putut să oprească sângerarea şi a fost chemată ambulanţa. Jucătorul în vârstă de 18 ani a izbucnit în plâns şi a părut a fi în stare de şoc. Atacantul României U19 a fost transportat, de la stadionul din Voluntari, la cel mai apropiat spital.

În locul lui Rareş Burnete a intrat pe teren Atacans Trică, atacantul de 18 ani de la CSA Steaua.

21:57 VideoIon Marin e şef în bucătărie! Selecţionerul României U17 îi învaţă pe tinerii fotbalişti să mănânce sănătos 21:56 Viorel Moldovan, reacție vehementă la adresa lui Leo Strizu: „Tu nu te respecţi!” Antrenorul de la FCSB, luat la țintă 21:09 CM 2022 | Ce a declarat Luis Enrique, după ce Spania a fost eliminată dramatic de la Campionatul Mondial: „Responsabilitatea a fost a mea” 20:56 Petrolul – FC U Craiova 1948 0-1 și Slobozia – Dinamo 3-3. Trei cartonaşe roşii primite de dinamovişti! Sepsi şi Craiova lui Mititelu, în „sferturile” Cupei României 20:06 CM 2022 | Spania, în stare de şoc după eliminarea de la Mondial! Reacţia presei după şocul cu Maroc, din optimile de finală 20:06 CM 2022 | Spania a ratat toate loviturile de departajare cu Maroc! Dezastru total pentru naționala lui Luis Enrique 19:35 BREAKING NEWSCM 2022 | Maroc – Spania 0-0 (3-0 d.l.d). INCREDIBIL! Spania, eliminată la lovituri de departajare. Busquets, Soler şi Sarabia au ratat! 19:27 FotoCe avere are „cea mai frumoasă femeie de la Cupa Mondială”. Tânăra a făcut senzaţie în Qatar! Performanţă de necrezut reuşită de Ivana Knoll: „Visez?” 19:14 CM 2022 | Kylian Mbappe, absent de la ultimele antrenamente ale naționalei Franței! Motivul invocat de starul francez, înaintea duelului „de foc” cu Anglia 18:15 Ce au scris americanii despre Simona Halep, după ce românca a aflat că ar putea scăpa de suspendarea pentru dopaj: „A făcut un pas cheie”
România U21 - Olanda U21, într-un meci amical disputat la Cluj
Echipa naţională • 29 sept., 11:14
România U21, repartizată în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2023! De ce naționale “de foc” au scăpat “tricolorii” mici
Eduard Radaslavescu, în timpul unui interviu
Echipa naţională • 27 sept., 20:00
Eduard Radaslavescu a dat replica după ce Dumitru Dragomir a spus că „e grăsuț”! Reacția mijlocașului după ce a marcat în România U19 – Austria U19 2-0
Rareş Burnete
Echipa naţională • 27 sept., 17:31
FOTO
Imagini de necrezut! Rareş Burnete a marcat pentru România U19 şi s-a accidentat într-un gard! A fost schimbat şi luat cu salvarea