România U19, umilită de Anglia U19! Scorul final a fost 6-0 pentru englezi!

Bogdan Stănescu Publicat: 15 noiembrie 2023, 22:37

România U19, umilită de Anglia U19!

Naţionala U19 la meciul cu Anglia, pierdut cu 6-0 de "tricolori" / frf.ro

România U19 a fost umilită de Anglia U19 în primul meci amical disputat în cantonamentul de la Marbella. Englezii i-au învins pe „tricolori” cu 6-0.

România U19 va mai disputa la Marbella două meciuri amicale, în compania reprezentativelor U19 ale Mexicului şi Japoniei.

În primul meci, disputat astăzi în fața Angliei, tricolorii au pierdut clar, scor 0-6. Golurile englezilor au fost marcate de: Amario Cozier-Duberry 1′, Jamie Donley 14′, 52′, Leo Castledine 37′, Kian Best 61′, Will Lankshear 71′. Următoarea partidă din cadrul Turneului de la Marbella este programată sâmbătă, 18 noiembrie, în compania Mexicului, relatează frf.ro.

Echipa folosită de selecționerul Adrian Dulcea:

ROMÂNIA: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 5. Jalade (22. Iurasciuc 78′), 4. Bădescu (13. Soptirean 46′), 3. Anișorac – 10. Stancovici (14. Banu 46′), 6. Gogescu (21. Raicu 46′), 8. Dulcea (18. Florea 78′) – 7. Pop (20. Rădulescu 62′), 9. Stan (19. Răducan 72′), 16. Sali (11. Capac 46′)

Rezerve: 12. Frânculescu

În luna octombrie, naționala U19 a României a obținut calificarea la Turul de Elită din primăvara anului viitor după ce a încheiat pe locul secund grupa de calificare din care au mai făcut parte Cehia, Finlanda și San Marino. Tragerea la sorți pentru Turul de Elită va avea loc în luna decembrie.

Programul României U19 la Marbella:

Meciurile cu Mexic şi Japonia vor avea loc la Marbella Football Center, acolo unde s-a disputat şi meciul cu Anglia.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Dulcea pentru această acțiune:

Portari: Adrian Frânculescu (CSA Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași)

Fundași: Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Roberto Jalade (Seviila / Spania), Dominik Soptirean (FC Augsburg / Germania), Ionuț Anișorac (Chindia Târgoviște), Robert Bădescu (FC Rapid 1923), Darius Iurasciuc (UTA Arad)

Mijlocași: Alin Raicu (CSA Steaua), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeș), Luca Banu (Farul Constanța), Victor Stancovici (FC Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareș Pop (UTA Arad), George Gogescu (FCSB), Enes Sali (Farul Constanța), Alexandru Capac (Atalanta / Italia), Mihnea Rădulescu (ACS Petrolul 52)

Atacanți: Alexandru Stan (FC Rapid 1923), Iustin Răducan (ACS Petrolul 52)

România U19 s-a calificat la Turul de Elită! Micii tricolori, obiectiv îndeplinit după remiza cu Cehia U19

România U19 s-a calificat luna trecută la Turul de Elită! Naţionala pregătită de Adrian Dulcea a încheiat jocurile din prima fază a calificărilor la EURO 2024. Şi-a îndeplinit obiectivul după ce a remizat cu Cehia U19, scor 1-1.

Tricolorii au făcut parte dintr-o grupă alături de Finlanda, San Marino şi Cehia, aceasta din urmă fiind gazda mini-turneului de calificare.

România U19 a remizat cu Cehia U19, într-un meci în care a evoluat, în ultimele 20 de minute, cu un om în minus. Andrei Florea a fost eliminat după ce a încasat al doilea cartonaş galben în minutul 71.

După ce gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 8, prin Krulich, juniorii noştri au reuşit să egaleze după pauză, prin golul lui Rareş Pop din minutul 47. Rezultatul i-a menţinut pe tricolori pe locul secund în grupă, care le asigură prezenţa în următoarea fază a calificărilor, Turul de Elită, în primăvara anului viitor, nota frf.ro.

Clasamentul grupei:

1. Cehia – 7 puncte
2. România – 5 puncte
3. Finlanda – 4 puncte
4. San Marino – 0 puncte

Cum a arătat echipa României U19: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 5. Jalade-cpt., 22. Tudose, 3. Anișorac – 10. Stancovici (15. Cibi, 78), 6. Gogescu (4. Duțu, 78), 14. Banu (8. Florea, 55) – 7. R. Pop, 9. Stan (16. Sali, 55), 11. Capac (19. Răducan, 60)

Rezerve: 12. Frânculescu – 13. Bădescu, 18. Vlăsceanu, 20. Rădulescu

Rezultatele din grupă: Finlanda – România 0-0, Cehia – San Marino 4-0 (11 octombrie); România – San Marino 7-0, Cehia – Finlanda 1-0 (14 octombrie); San Marino – Finlanda 0-8, Cehia – România 1-1.

8:52 Denis Alibec e la retrogradare și poate ajunge gratis la FCSB! Anunțul care îi dă speranțe lui Gigi Becali 8:35 Mihai Stoica, dezvăluiri cutremurătoare despre accidentarea lui Alexandru Pantea: „Nu va fi apt pentru pregătirea de vară!” 8:15 Florinel Coman va merge la vraciul Marijana! Mihai Stoica, dezvăluiri despre starea vedetei. Verdict despre participarea la EURO 8:11 Anunţ de ultim moment despre transferul dorit de Gigi Becali pentru Dream Team-ul de Liga Campionilor de la FCSB 7:40 Jucătorul de la CFR Cluj care l-a făcut praf pe Adi Mutu şi apoi şi-a anunţat plecarea: „Nu are caracter, a vrut să se salveze” 0:27 Costel Gâlcă, după înfrângerea cu CFR Cluj: „Trebuie să facem mult mai mult să câştigăm”! Ce a spus despre lupta pentru locul 2 0:10 Tabloul complet al optimilor Campionatului Mondial de snooker. 8 capi de serie sunt out 25
23:58
FCSB e la un punct de titlu, lupta pentru locul 2 devine teribilă! Cum arată acum clasamentul în play-off
25
23:55
Daniel Bîrligea, mesaj pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1: „O să dau totul!”
25
23:35
FotoUniversitatea Craiova – CFR Cluj 0-1. Bîrligea a marcat singurul gol al meciului! Oltenii au ratat matematic titlul