România U21 – Finlanda U21 1-0. Dramatism la Sibiu! Matei Ilie a marcat golul victoriei în minutul 90+8

Alex Masgras Publicat: 17 octombrie 2023, 20:00

România U21 - Finlanda U21 1-0

România U21 - Finlanda U21 1-0 / Captură Pro Arena

România U21 – Finlanda U21 1-0. Selecţionata de tineret condusă de Daniel Pancu a câştigat în mod dramatic meciul din în etapa a treia a preliminariilor EURO U21 2025. Matei Ilie a marcat golul victoriei în minutul 90+8 al meciului de la Sibiu.

România U21 pierduse primul meci din preliminarii, în deplasarea din Albania, după care a câştigat în meciul de pe teren propriu cu Armenia. Partida dintre selecţionatele U21 ale României şi Finlandei s-a jucat la Sibiu şi a fost transmis în format LIVE SCORE pe AS.ro.

România U21 – Finlanda U21 1-0

Min. 90+8: România U21 – Finlanda U21 1-0! Matei Ilie a dat lovitura la Sibiu, la ultima fază a meciului cu Finlanda.

Daniel Pancu, sărbătorind golul victoriei în România U21 - Finlanda U21
Daniel Pancu, sărbătorind golul victoriei în România U21 – Finlanda U21 / Captură Pro Arena

Min. 1: A început meciul dintre România U21 şi Finlanda U21 din preliminariile EURO U21 2025.

Echipele de start în România U21 – Finlanda U21

România U21: Sava – Pantea, Ignat, M.Ilie, Amzăr – Corbu, Vulturar, Grameni, – Baiaram, L. Munteanu, Oct.Popescu

Rezerve: Hindrich, Burnete, Buta, R. Ilie, Mazilu, L.Mihai, Oroian, Pănoiu, Pașcalău

Selecționer: Daniel Pancu

Finlanda U21: Bergstrom – Wallius, Koski, Miettinen, Galavez – Vaanamen, Pyythia, Walta – Talvitie, Keskinen, Liimatta

Rezerve: Schulz, Ylitolva, Jansson, Kallinen, Markhiev, Meriluoto, Mommo, Sadiku, Salomaa

Selecţioner: Mika Lehkosuo

România U21 primeşte vizita Finlandei U21, la Sibiu

România U21 speră să obţină alte trei puncte în campania de calificare la Campionatul European U21 din 2025. După victoria cu Armenia U21 de pe stadionul Giuleşti, jucătorii lui Daniel Pancu merg la Sibiu, pentru duelul cu Finlanda U21.

„Tricolorii” mici au început cu stângul preliminariile. În luna septembrie, naţionala de tineret a fost învinsă de Albania U21, în deplasare, scor 2-3, după ce echipa lui Daniel Pancu a condus cu 2-0.

În al doilea meci din aceste preliminarii, România U21 s-a impus pe stadionul Giuleşti în faţa reprezentativei de tineret din Armenia, scor 2-0. Cele două goluri ale României au fost marcate de Cătălin Vulturar şi Ştefan Baiaram, ambele goluri fiind marcate din pasele lui Octavian Popescu.

Înaintea meciului cu Finlanda, România U21 este pe locul 4 în Grupa E, cu 3 puncte, la egalitate cu Finlanda U21, echipa clasată pe locul 3. Finlandezii au pierdut şi ei primul meci, pe teren propriu, cu Elveţia, scor 1-2, după care s-au impus cu 4-1 în faţa liderului grupei, Albania.

22:04 Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile” 22:00 LIVE TEXTBorussia Dortmund – PSG 0-0! Duel de foc pentru un loc în finala Champions League 21:48 Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului 21:29 Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A! 21:04 Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma! 21:00 VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj 20:51 Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România 20:32 FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români! 20:11 Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev 19:58 „Rămâne Mitriţă?” Mihai Rotaru a dat răspunsul la întrebarea care îi frământă cel mai tare pe suporterii Universităţii Craiova! Vezi toate știrile