România U21 poate pierde calificarea în sferturile Euro 2021 după criteriul "cartonaşelor galbene". Scenariu incredibil pentru tricolorii lui Adi Mutu

Antena Sport Publicat: 28 martie 2021, 6:32

ProfimediaImages

Şansele calificării României U21 în sferturile de finală ale Euro 2021

Astfel, în cazul în care România – Germania se termină 1-1, iar Olanda învinge Ungaria cu 2-1, vom avea clasament în 3, fără maghiari. Cum numărul de puncte este egal, 5, iar golaverajul identic şi numărul de goluri marcate de asemenea, se va ajunge la golaverajul care cuprinde şi Ungaria.

Acolo, nemţii care au bătut cu 3-0, ar câştiga grupa, iar Olanda şi România ar fi în continuare la egalitate, după 2-1 cu Ungaria. Se ajunge apoi la criteriul fair-play, al cartonaşelor galbene încasate. Acolo, Portocala Mecanică are momentan avantaj: a primit 4 cartonaşe galbene, faţă de cele 6 ale tricolorilor.

Cum se califică România în sferturile de finală ale EURO U21

Echipa naţională de tineret stă cu sufletul la gură pentru calificarea în sferturi la Euro U21. Victoria tricolorilor contra Ungariei a fost urmată de remiza dintre Olanda şi Germania, scor 1-1.

Victorie cu Germania. Ca să nu mai depindă de niciun calcul, tricolorii trebuie să învingă în ultimul meci al grupei.

Egal cu Germania. În acest scenariu, lucrurile se complică. Dacă Olanda învinge Ungaria, echipă fără şanse de calificare, vom avea trei echipe cu câte 5 puncte: România, Germania şi Olanda. Se va face un clasament în care vor conta meciurile directe. Toate sunt egale, la fel şi golaverajul, astfel încât vor fi decisive golurile marcate!

Înfrângere cu Germania. În acest scenariu, Olanda trebuie să piardă meciul cu Ungaria sau să facă egal.

Olanda – Ungaria, 30 martie/ora 19:00

11:14 Gică Hagi și-a anunțat obiectivul, înainte de FCSB – Farul! Pentru ce luptă „marinarii”, la meciul care poate decide campioana 10:35 „Are un caracter prea frumos!” Mihai Stoica nu crede că Risto Radunovic o va trăda pe FCSB! A exclus un nou „caz Bălgrădean” 10:15 Sebastian Vettel a numit cei mai buni piloți de Formula 1™ din istorie! A vorbit și despre cel mai mare rival 9:50 Dinamo – Voluntari LIVE TEXT 20:00. Meci crucial pentru salvarea de la retrogradare! „Câinii” nu își mai permit niciun pas greșit 9:28 „Imediat îl condamnă lumea!” Mihai Stoica sare în apărarea lui Ștefan Târnovanu. Ce a spus despre greșeala portarului 8:52 Denis Alibec e la retrogradare și poate ajunge gratis la FCSB! Anunțul care îi dă speranțe lui Gigi Becali 8:35 Mihai Stoica, dezvăluiri cutremurătoare despre accidentarea lui Alexandru Pantea: „Nu va fi apt pentru pregătirea de vară!” 8:15 Florinel Coman va merge la vraciul Marijana! Mihai Stoica, dezvăluiri despre starea vedetei. Verdict despre participarea la EURO 8:11 Anunţ de ultim moment despre transferul dorit de Gigi Becali pentru Dream Team-ul de Liga Campionilor de la FCSB 7:40 Jucătorul de la CFR Cluj care l-a făcut praf pe Adi Mutu şi apoi şi-a anunţat plecarea: „Nu are caracter, a vrut să se salveze” Vezi toate știrile