România U21, pregătire intensă pentru EURO 2025! Două meciuri amicale de lux pentru naţionala lui Daniel Pancu

Alex Masgras Publicat: 1 februarie 2025, 10:44

Comentarii
România U21, pregătire intensă pentru EURO 2025! Două meciuri amicale de lux pentru naţionala lui Daniel Pancu

România U21 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

România U21 se pregăteşte în acest an pentru EURO 2025, al patrulea turneul final la rând al reprezentativei de tineret. Până la turneul din vară, echipa lui Daniel Pancu va disputa şi două meciuri amicale în compania unor naţionale cu nume.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Turneul final din Slovacia va avea loc în perioada 11-28 iunie. România se află în grupă cu Italia, Spania şi Slovacia şi va încerca să iasă din grupe pentru prima oară de la ediţia din 2019.

România U21 are programate două meciuri amicale de lux înainte de EURO 2025! Portugalia U21 şi Olanda U21, adversarele echipei lui Daniel Pancu

Pentru a se pregăti cât mai bine înaintea turneului final din această vară, FRF a anunţat că România U21 va întâlni două formaţii de top.

Pe 21 martie, la Famalicao, România va juca împotriva Portugaliei U21, în timp ce pe 25 martie, la Bucureşti va veni Olanda U21, potrivit frf.ro.

Programul României la turneul final

Reclamă
Reclamă
  • Miercuri, 11 iunie: Italia – România (Trnava, ora 22:00)
  • Sâmbătă, 14 iunie: Spania – România (Bratislava, ora 19:00)
  • Marți, 17 iunie: România – Slovacia (Bratislava, ora 22:00)

România, naţionala cu cei mai mulţi jucători în prima reprezentativă de la EURO U21 2019

EURO U21 din 2019, cu Mirel Rădoi selecţioner, este primul turneu final din seria de patru consecutive cu România calificată între cele mai bune reprezentative ale continentului. Au fost 23 de jucători în lotul României U21 la EURO 2019, potrivit regulamentului UEFA. Şi doar şase dintre aceştia nu au îmbrăcat, până azi, tricoul primei reprezentative, informează frf.ro.

Este vorba, întâi, de un trio format din fotbalişti din Superliga cu evoluţii apreciate. Radu Boboc („U” Cluj), Andrei Ciobanu (Farul Constanţa) şi Cătălin Căbuz (FC Hermannstadt). Apoi, doi stranieri: Ricardo Grigore (Eldense, Spania L2) şi Vlad Dragomir (Pafos FC, Cipru). Lista e închisă de Adrian Petre, atacant azi în L2 din România, la Concordia Chiajna.

În rest, 17 tricolori au făcut deja pasul spre prima reprezentativă, adică un procent de 74% privind trecerea reuşită între cele două naţionale.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:28

CFR Cluj – FC Argeș 1-1. Remiză în Gruia, în meciul de retragere pentru Ciprian Deac

22:28

FotoCiprian Deac a plâns ca un copil la ultimul meci al lui ca jucător de fotbal! Imagini emoţionante

22:18

Tudor Jercan – debut exploziv în sezonul 2026

21:27

Senegal și-a anunțat lotul pentru Campionatul Mondial! Ce surprize a pregătit selecționerul

21:20

LIVE VIDEOSuedia – Italia se joacă ACUM, la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă. Canada – Slovenia 3-1

21:12

FotoMomente emoţionante înainte de startul ultimului meci din cariera lui Ciprian Deac!

1 Hervin Ongenda a semnat chiar înainte de barajul de Conference League dintre FCSB şi Botoşani 2 Diana Buzoianu, şocată după ce a fost acuzată că a făcut videochat! Atac total 3 “Un meci nebun” Prima reacţie a lui Jaqueline Cristian după ce a reuşit o performanţă unică în carieră! 4 Concurență pentru Daniel Pancu la Rapid! Numele surpriză aflat pe lista lui Dan Șucu 5 8.7 milioane de euro pentru FCSB! Lovitura dată de Gigi Becali 6 UPDATETuchel, decizii “bombă” în privinţa lotului pentru Mondial! Vedetele care sunt OUT: “Am fost şocat şi devastat”
Citește și