România U21 – Ungaria U21 2-1 | Ilie Dumitrescu a pus tunurile pe arbitraj: "Ne-a tocat mărunt! Rar mi-a fost dat să văd"

De Dragoș Vasile
Publicat: 27.03.2021, 18:26

Ilie Dumitrescu a pus tunurile pe arbitrul Lawrence Visser. "Centralul" a comis greşeli evidente, în urma cărora Ungaria a marcat în inferioritate numerică.

profimediaimages.ro

Fostul mare internaţional a criticat prestaţia arbitrului belgian, care a comis greşeli uriaşe în favoarea adversarilor maghiari. Prestaţia "centralului" i-a amintit lui Ilie Dumitrescu de meciurile din carieră în care arbitrii "tocau" partidele.

"A fost un adversar incomod, mai ales în inferioritate, au jucat foarte agresiv, au avut parte și de un arbitraj senzațional pentru o echipă în inferioritate. A fost un moment extrem de important la acțiunea în care Ciobanu e faultat clar în careu. 11 metri, s-a văzut pe două reluări 100%. După care, fault la Haruț și deschid ei scorul. I-am tocat mărunt, importantă a fost acțiunea lui Mățan.

Ilie Dumitrescu: "Au avut parte de un arbitraj senzațional"

Până la urmă, golul ăsta al lui Mățan a fost extrem de important. Am avut iar ocazii extrem de importante de a marca. La Petre nu ai cum să nu marchezi din poziția aia, n-a pendulat, n-a făcut mișcarea normală… Pașcanu a ratat la meciul cu Olanda și în seara asta înscrie un gol extrem de important. Victorie meritată după aspectul jocului, ei n-au ajuns decât o singură dată la poartă. Până am marcat noi golul doi, ei n-au ajuns la poartă. Rar mi-a fost dat să văd un arbitraj ca ăsta. Eu am jucat la FC Olt, nu vreau să mai dau exemple. De asta mi-a adus aminte și în seara asta… cornere, faulturi, chestii din astea care te toacă mărunt", a declarat Ilie Dumitrescu, la DigiSport.

TOŢI PENTRU ROMÂNIA | Ungaria U21 – România U21 1-2. Revenire uluitoare a tricolorilor! Măţan şi Paşcanu, eroii lui Mutu

România U21 a câştigat împotriva Ungariei U21 în al doilea meci din Grupa A. Tricolorii au reşuit o "remontada" de senzaţie. Măţan şi Paşcanu au fost eroii lui Adrian Mutu!

Golurile meciului au fost reuşite în a doua repriză. Deşi se aflau în inferioritate numerică, maghiarii sunt cei care au deschis scorul, în minutul 56. Arbitrul Visser nu a acordat fault în atac, iar maghiarii au pornit un contraatac, în urma căruia Andras Csonka a marcat.

Tricolorii au atacat în valuri, iar reuşita de 1-1 a venit în minutul 70. Măţan a driblat doi adversari în careul advers şi a reuşit să marcheze cu o execuţie fabuloasă. După ce şi-au creat mai multe ocazii, Alexandru Paşcanu a marcat golul victoriei în minutul 87. Fundaşul a ajuns la prima reuşită pentru naţionala U21, la apariţia cu numărul 28 pentru reprezentativa de tineret.

În urma acestui rezultat, tricolorii au urcat pe primul loc în Grupa A, cu 4 puncte. Germania – Olanda, al doilea meci din grupa României se va juca în această seară, de la ora 22:00.

Ilie Dumitrescu, atunci când era antrenor la Steaua
Fotbal • 8:42
Ilie Dumitrescu a analizat jocul FCSB! Ce-i lipsește echipei lui Gigi Becali: „E greu fără să ai un astfel de jucător!” Doi fotbaliști puși la zid de „Mister”
Marius Lăcătuş, la inaugurarea noului stadion Ghencea
Fotbal • 8 iulie, 23:56
Marius Lăcătuş, propus în conducerea Stelei. „Omul ăsta trebuie să fie în club, acum! Ştiu şi funcţia!”
Marius Lăcătuş, fost jucător Steaua
Fotbal • 7 iulie, 19:07
Ilie Dumitrescu cere statuie pentru Marius Lăcătuş. „Mi-a marcat copilăria”. Ce a spus despre inaugurarea „celui mai frumos stadion din ţară”
Gina Pistol le răspunde fanilor! Motivul pentru care vedeta nu publică imagini cu chipul fiicei ei: „Nu-i judec pe cei care o fac”
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Barcelona l-a luat pe Aguero, Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
15:55 Dan Savenco s-a retras din handbal! Anunţul făcut de fostul căpitan de la Dinamo 15:01 EXCLUSIVDumitru Dragomir uimește din nou: ”Parcă îi văd în grupele Champions League!” Fostul șef de la LPF merge pe mâna echipelor românești 14:24 EXCLUSIVGigi Becali a dezvăluit motivul pentru care Olimpiu Moruţan a fost schimbat la pauză: „Am văzut că sunt aşa slabi, ce să facem?!” 13:59 A murit Fathi Taher, fostul patron al Rapidului. Omul de afaceri avea 73 de ani 12:56 UPDATEPresa din Turcia confirmă transferul stelar al lui Alexandru Cicâldău la Galatasaray Istanbul. Detaliile contractului 12:34 Cătinaș revine în ring! Luptă în aceeași gală cu Badr Hari și alte vedete din GLORY pe 4 septembrie 11:51 EXCLUSIV AS.ro LIVESecretul succesului de la Beijing! Alina Dumitru, emoționată până la lacrimi: ”Nu mi-a venit să cred!” A retras-o pe ce mai mare judoka din lume 11:45 Gigi Becali a făcut praf un titular după meciul cu Şahtior Karagandy: „Zici că e speriat de bombe!” Anunţ despre transferul lui Vinicius la FCSB 11:26 EXCLUSIV AS.ro LIVE„Am vorbit cu domnul Şumudică!” Alexandru Ioniţă a vorbit despre viitorul său cu antrenorul celor de la CFR Cluj: „Mi-a zis asta” 10:54 Gigi Becali pregăteşte o BOMBĂ URIAŞĂ! Negociază cu Paulo Vinicius, fostul fundaş al celor de la CFR Cluj