Închide meniul
EXCLUSIV

„Să-l obligi pe Lucescu să te ia la națională” Mihai Stoichiță, reacție fermă după ce Daniel Bîrligea nu a fost convocat

Viviana Moraru Publicat: 11 octombrie 2024, 8:29 / Actualizat: 11 octombrie 2024, 15:28

Comentarii
Să-l obligi pe Lucescu să te ia la națională” Mihai Stoichiță, reacție fermă după ce Daniel Bîrligea nu a fost convocat

Daniel Bîrligea, în timpul unui meci la FCSB/ Profimedia

Mihai Stoichiță știe ce trebuie să facă Daniel Bîrligea, după ce nu a fost convocat la echipa națională. Directorul tehnic de la FRF i-a dat un sfat atacantului de la FCSB.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mircea Lucescu se va baza pe trei atacanți, Denis Alibec, George Pușcaș și Denis Drăguș, pentru „dubla” cu Cipru și Lituania. A doua partidă se va vedea în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY, marți, de la ora 21:45.

Mihai Stoichiță știe ce trebuie să facă Daniel Bîrligea, după ce nu a fost convocat

Mihai Stoichiță a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Daniel Bîrligea. Oficialul FRF a menționat că atacantul trebuie să nu renunțe, după ce a fost lăsat „acasă” la această acțiune a naționalei, și să continue să joace la fel de bine, pentru a-l „obliga” astfel pe Mircea Lucescu să-l convoace.

Totodată, Mihai Stoichiță a subliniat că Mircea Lucescu nu vrea să destramă grupul creat la echipa națională, fiind de părere că a devenit o concurență acerbă pentru un loc în lotul „tricolorilor”.

„Lucescu a văzut toate meciurile României, s-a format un grup care e greu de spart, e un grup care a demonstrat că poate să joace la un nivel înalt. Atunci, concurenţa devine acerbă, toţi întreabă de unul sau de altul.

Reclamă
Reclamă

E timp să vină şi Bîrligea, e un jucător care mie-mi place foarte mult, îl admir. Va veni şi timpul lui, trebuie să ai răbdare, să nu renunţi, să joci la fel de bine ca să-l obligi pe Lucescu să te ia la echipa naţională”, a spus Mihai Stoichiță, pentru AntenaSport.

Ce obiectiv şi-a setat Mircea Lucescu la echipa naţională

Mihai Stoichiţă a transmis că Mircea Lucescu şi-a setat singur obiectivul de a încheia grupa de Liga Naţiunilor pe primul loc, loc care va trimite naţionala la barajul pentru Cupa Mondială din 2026.

Chiar m-am uitat la antrenamente, toţi concentraţi, toţi mobilizaţi de către Lucescu. E bine, merge bine totul, după părerea mea. Să-i batem pe cei din Cipru, şi după ne gândim şi la Lituania. Primul meci e cel mai important, e o obişnuinţă pentru toată lumea, pe acesta să-l câştigăm. După, din nou cu moral, cu atmosferă bună, mergem în Lituania.

Reclamă

(N.r. Unii spun că ar fi un eşec dacă nu câştigăm aici) Părerea lor. Părerea mea e cu totul alta, nu e niciun eşec. Dacă câştigăm în Cipru, mergem în Lituania. Nu mă gândesc la un meci nul, nu sunt meschin, vreau să-l câştigăm, dar şi un meci egal dacă va fi, nu e niciun eşec. Am văzut şi Lituania la Bucureşti, foarte bine chiar, în unele momente a jucat mai bine decât noi, să fim corecţi.

(N.r. Ne-ar ajuta să terminăm pe primul loc în drumul spre Mondial) Acesta e obiectivul pe care şi l-a impus Lucescu, nu noi, el şi l-a impus. Cred că-l va realiza, nu cred, sunt sigur”, a declarat Mihai Stoichiţă, într-un interviu pentru AntenaSport.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40 21 nov.
Bogdan Andone, resemnat după eșecul cu Universitatea Craiova: „Este o pălărie prea mare pentru noi”
23:32 21 nov.
Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați
23:19 21 nov.
Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
23:08 21 nov.
Schimbări în lotul FCSB-ului pentru meciul cu Petrolul. Jucătorii pe care mizează Mihai Stoica: „Au moral bun”
22:58 21 nov.
Filipe Coelho, concluzii după debutul cu victorie la Universitatea Craiova: „Nu a fost ușor”
22:46 21 nov.
Ștefan Baiaram, mesaj ferm despre Filipe Coelho, după primul meci fără Mirel Rădoi la Craiova: „Nu poate schimba tot”
1 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 4 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 5 Naționala României se va duela cu Slovacia sau Kosovo în martie, chiar dacă pierde cu Turcia 6 Imagini emoţioante cu Gigi Becali, în biserică. Ieri s-a operat, astăzi a plâns la slujbă
Citește și