Închide meniul

Scandalul legat de rasism continuă: suedezii cer schimbarea regulilor, după vizita din România

Antena Sport Publicat: 25 aprilie 2020, 7:40

Comentarii
Scandalul legat de rasism continuă: suedezii cer schimbarea regulilor, după vizita din România

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

Comisia de disciplină a UEFA a stabilit că nu a fost vorba despre rasism în cadrul partidei disputate pe Arena Națională, în luna noiembrie a anului trecut. Jucătorii adversarei din preliminariile Euro 2020 susțin că au fost ținta unor scandări rasiste ale suporterilor români.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Suedezii cer schimbarea regulamentului.  Decizia UEFA l-a înfuriat pe secretarul Federației Suedeze de Fotbal, Hakan Sjostrand.

"Știu ce raport am trimis, știu ce au experimentat jucătorii noștri, la ce au fost supuși. Este inacceptabil să fii expus în așa fel la rasism Federația Suedeză de Fotbal a cerut UEFA să facă modificări regulamentului după ce comitetul disciplinar a decis să nu pedepsească România, în ciuda scandărilor rasiste îndreptate către jucătorii echipei noastre naționale. 
 

"Suntem surprinși de decizia UEFA"

Rasismul este o problemă evidentă în cadrul fotbalului internațional din zilele noastre. Când oamenii din fotbal sunt supuși rasismului, trebuie să fim ajutați cu toții să acționăm cu vigoare. Din acest motiv, suntem foarte surprinși de decizia UEFA. Mai mult, nu putem găsi motivele pentru care nu s-au luat măsuri în acest caz", a spus Hakan Sjostrand, citat de fotbollskanalen.se.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Louis Munteanu la Valencia, dacă transferul se va realiza?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:24
Real Madrid – Osasuna 1-0. Kylian Mbappe i-a făcut cadou victoria lui Xabi Alonso, la debutul antrenorului
0:11
Anca Todoni, eliminată în primul tur al calificărilor la US Open după un meci de peste trei ore
0:08
Mohamed Salah a intrat în istorie, după ce a fost desemnat jucătorul anului PFA pentru a treia oară!
23:55 19 aug.
Steaua Roşie – Pafos 1-2! Echipa românului Vlad Dragomir, aproape de grupa Champions League! Rezultatele serii
23:53 19 aug.
Nicolae Dică, răspuns dur pentru Adi Petre, după ce acesta a dezvăluit că l-a înjurat: “Minte prea mult!”
23:42 19 aug.
Dan Şucu, aproape de o nouă mare lovitură pe piaţa transferurilor! Jucătorul pe care îl poate vinde la Inter
1 Adrian Mititelu, dezvăluiri incredibile despre Vladislav Blănuţă: “Va juca în Liga a 3-a şi va primi o lecţie de viaţă” 2 Adrian Petre l-a înjurat pe Nicolae Dică! Scandal uriaş între cei doi: “De asta a fost dat afară de peste tot” 3 Scandal după tragerea la sorţi a play-off-ului Cupei României! Acuzaţii dure: “Ce manevre s-au făcut” 4 Reacția FRF, după scandalul provocat de tragerea la sorți din Cupa României. Comunicatul emis de federație 5 Louis Munteanu, ofertă uriaşă de la Valencia. Condiţiile puse pentru realizarea transferului definitiv 6 VIDEOGil Vicente – Porto 0-2. “Dragonii” închid etapa a doua din Liga Portugal cu o victorie fără emoții
Citește și