Florin Tănase a deschis drumul României spre victorie, cu un super-gol. El a păstrat o execuţie magistrală şi pentru Germania lui Manuel Neuer. "Îi dedic golul maseurului echipei naţionale, care trece prin momente mai grele, i-a plecat fratele şi ne bucurăm că am reuşit să îi facem o bucurie în seara asta.
TOŢI PENTRU ROMÂNIA | Florin Tănase vrea să marcheze şi cu Germania
Este normal, când ţi se dă încredere ai altă evoluţie. Înainte nu am primit încrederea de care aveam nevoie, deşi am trecut şi înainte prin momente bune, dar Mister, împreună cu staff-ul, mi-au dat încrederea de care aveam nevoie.
Doi…trei ani aveam când a fost România ultima dată la Mondial. Să sperăm că e de bine. Doamne ajută să ne calificăm, fotbalul românesc are nevoie de calificare. Sunt încrezător, vine Germania, sper să facem un meci bun şi să luăm puncte. Dacă voi marca cu Germania, va fi cum a fost şi astăzi: frumos!", a spus Tănase, la Pro TV.
TOŢI PENTRU ROMÂNIA | Debut cu victorie în calificările la CM 2022
România a învins Macedonia de Nord, cu 3-2, pe Arena Naţională, în prima etapă a grupei J din preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2022. Naţionala tricoloră a condus cu 2-0 şi a fost egalată apoi cu goluri înscrise într-un interval de două minute, dar Ianis Hagi a reuşit să aducă victoria înscriind spre final.
În celelalte meciuri ale grupei, Germania a învins Islanda cu 3-0, iar Armenia s-a impus în Liechtenstein, cu 1-0. La finalul primei etape, suntem pe locul 2 în Grupa J, după Germania.
- Florin Tănase a marcat primul gol pentru echipa naţională
- România a învins Macedonia de Nord cu 3-2
- Cursa Marelui Premiu de la Abu Dhabi e LIVE pe Antena 1 și AntenaPLAY, duminică de la 15:00
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Andrei Raţiu, votat de fani tricolorul lunii noiembrie şi al anului 2025: “O mândrie foarte mare”
- Muralul impresionat cu Gică Hagi și Valderama, inaugurat la Arena Națională: “A fost o onoare”
- Generația de Aur, gest superb pentru „tricolori” înaintea barajului cu Turcia. Ilie Dumitrescu a dezvăluit planul pus la cale
- Fotbalistul care l-a refuzat pe Mircea Lucescu şi România înainte de Turcia. Marius Şumudică a dat ultimele veşti
- Solicitarea importantă a lui Zeljko Kopic, după ce a fost întrebat despre înlocuirea lui Lucescu la naţională!

































