TOȚI PENTRU ROMÂNIA | Ilie Dumitrescu, convins că Mirel Rădoi a ales cea mai bună tactică. "Riscul asumat ne-a adus victoria". Favoriții fostului atacant

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 26.03.2021, 8:45

Naționala României a tremurat pe finalul meciului cu Macedonia de Nord, din startul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2022. Tricolorii au condus cu 2-0, dar s-au văzut egalați pe Arena Națională. Reușita lui Ianis Hagi, din minutul 85, s-a dovedit a fi salvatoare.

Ianis Hagi și Mirel Rădoi

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ilie Dumitrescu le-a transmis un mesaj celor care au criticat tactica ultra-ofensivă aleasă de Mirel Rădoi pe Arena Națională. Fostul internațional este convins că selecționerul nu a greșit și că va face schimbări importante în duelul cu Germania, de duminică.

TOȚI PENTRU ROMÂNIA | Remarcații lui Ilie Dumitrescu după România – Macedonia 3-2

"Niță a făcut o partidă foarte bună. La fel Dennis Man, Mihăilă, Tănase, Stanciu și Răzvan Marin. Ianis Hagi a intrat și a făcut diferența într-un moment foarte important. Ai jucători care chiar s-au remarcat, dar până la urmă în 2 minute… avem o altă percepție după ce s-a întâmplat pe final.

Este mai important să câștigi și să riști cum a riscat Rădoi, pentru că ai timp. Este abia începutul campaniei. Sunt sigur că acum se va face o analiză în zona centrală. Riscul asumat a adus victoria echipei naționale. Eu am paralizat în 2 minute. După, a venit șutul lui Hagi și cred că am meritat victoria.

Echipa a avut reacție. Sunt mulți jucători pe care eu i-am remarcat, au avut un mare plus față de evoluțiile din trecut", a declarat Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

Tricolorii au primit două goluri în decurs de două minute de la reprezentativa Macedoniei de Nord. Fundașii lui Rădoi s-au întrecut în erori și le-au permis adversarilor să trimită 5 șuturi pe spațiul porții apărate de Florin Niță. Oaspeții au avut nu mai puțin de 15 ocazii importante.

"Formula asta ofensivă nu ai cum să o joci cu Norvegia, Germania și Spania…acum trebuie să analizezi unde sunt problemele. La 2-2 îți dai seama ce a gândit Mirel. Trebuie să ne bucurăm, să apreciem efortul copiilor, dar în același timp trebuie să se analizeze problemele pe faza defensivă. Macedonia și-a creat foarte multe ocazii", a mai spus fostul component al Generației de Aur.

Edi Iordănescu, la AS.ro LIVE

Adrian Mititelu Jr, pe stadionul din Bănie
Fotbal intern • 18 sept., 21:15
Adrian Mititelu Jr, apariţie de 400.000 de euro la derby-ul U Craiova 1948 – FCSB. Calcă pe urmele lui Mirel Rădoi!
România joacă la Cupa Davis cu Portugalia
Tenis • 18 sept., 15:59
Cupa Davis | România, la egalitate cu Portugalia după prima zi! Victorie uriașă pentru Marius Copil. Filip Jianu, învins
Mirel Rădoi, pe banca României
Echipa naţională • 17 sept., 14:02
Mirel Rădoi a anunțat lotul preliminar pentru dubla cu Germania și Armenia! Stranierii din care va alege selecționerul
Ipostazele "intime" în care nu au crezut că vor fi vreodată filmați: Mihai Petre și Elwira, gest curajos pentru îndeplinirea unei probe
1
Foto Simona Halep rupe tăcerea! Dezvăluirea momentului despre Emma Răducanu: „Au fost ani grei”. Ce i-a spus după victoria de la US Open
18:30 David Moyes, tactică sinucigaşă! Cum l-a făcut pe David de Gea să fie erou în West Ham – Manchester United 1-2. Meci nebun în Premier League 17:55 VIDEOLaurențiu Reghecampf, la 46 de ani! „Visul meu este să câştig titlul cu Universitatea Craiova” Declaraţia savuroasă despre olteni: „Este ca o bombă atomică!” 17:43 Dan Petrescu i-a răspuns lui Marius Şumudică: „Să aibă rezultatele pe care le-am avut eu!”. Anunţ ferm al „Bursucului”. „Trebuie să îţi vezi de treaba ta” 17:27 Lovitură pentru Edi Iordănescu! Octavian Popescu, OUT după accidentarea din derby-ul FC U Craiova – FCSB. Cât va lipsi „perla” roş-albaştrilor 17:04 VIDEOCristiano Ronaldo e de neoprit! West Ham, ultima „victimă” a superstarului lui Manchester United. Ce record fabulos poate depăşi CR7 16:33 LIVE SCOREErling Haaland, spectacol în Dortmund – Union Berlin 4-2. Tottenham – Chelsea 0-3. Regina Europei s-a dezlănţuit în repriza secundă. Răzvan Marin, decisiv în Lazio – Cagliari 1-2. Meciurile zilei sunt AICI 16:31 Cupa Davis | România – Portugalia 3-1. Marius Copil a adus victoria şi ne-a calificat în barajul pentru Grupa Mondială! 15:32 Vestea momentului pentru Dan Petrescu! Ce au decis şefii lui CFR Cluj: „Au fost discuţii interne, asta e tendinţa” 15:26 Sepsi – UTA Arad 0-0 | Remiză albă la Sfântu Gheorghe! Oaspeții au ratat şansa de a urca pe podium în Liga 1 14:55 „E rivalitate!” Laurențiu Reghecampf, cu gândul la derby-ul FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova. Ce a spus despre duelul cu Adrian Mutu