“TOȚI PENTRU ROMÂNIA | România – Olanda 1-1. Adrian Mutu, mesaj fabulos pentru Ciobanu înainte de golul uluitor marcat: "I-am strigat: Ciobi, dă tu că dai gol!"

De Dragoș Vasile
Publicat: 24 martie 2021, 21:37

Tricolorii au fost toţi pentru România! Adrian Mutu a avut gura aurită. Selecţionerul a dezvăluit ce i-a transmis lui Andrei Ciobanu, înainte de execuţia fabuloasă. De asemenea, "Briliantul" a vorbit şi despre Denis Ciobotariu, fundaşul care a gafat la golul olandezilor.

Federaţia Română de Fotbal

Andrei Ciobanu a marcat un gol fabulos. Fundaşul a trimis o "torpilă" de la aproape 25 de metri, iar portarul advers a rămas fără replică. Adrian Mutu a contribuit şi el la reuşită. Selecţionerul a dezvăluit ce i-a transmis elevului său cu doar câteva momente înaintea execuţiei.

"Poate şi sper să bată mai bine decât mine şi să ne bucure cu goluri. I-am strigat după margine: <<Ciobi, dă tu că o să dai gol!>>. Mă bucur că am avut gura aurită. Vreau să subliniez unitatea de care dă dovadă această echipă", a spus Adrian Mutu, la conferinţa de presă.

Adrian Mutu sare în apărarea lui Denis Ciobotariu

România a fost condusă încă din minutul 16, când Denis Ciobotariu l-a scăpat din marcaj pe Perr Schuurs. "Briliantul" i-a luat apărarea tânărului fotbalist, despre care spune că nu este vinovat pentru golul încasat de tricolori.

"Ciobotariu a avut o stare bună. Nu a pierdut omul din marcaj. Se întâmplă. E o chestiune de secunde. Era o minge căzută puţin spre fundaşul advers. Eu nu îl consider vinovat la gol. Putem să facem mai mult", a mai spus selecţionerul.

TOȚI PENTRU ROMÂNIA | România U21 – Olanda U21 1-1. Andrei Ciobanu a înscris golul zilei la EURO. Tricolorii au luptat admirabil

Tricolorii au luptat admirabil pe Bozsik Arena. Chiar dacă au fost dominaţi de olandezi la capitolul posesie, românii au avut o prestaţie foarte bună şi au remizat cu Olanda, 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză.

Elevii lui Mutu s-au văzut conduşi încă din minutul 16, când Perr Schuurs a deschis scorul. Fundaşul lui Ajax nu a fost marcat de Denis Ciobotariu. Avantajul olandezilor a durat doar 4 minute. Andrei Ciobanu a bătut perfect o lovitură liberă, la fel cum o făcea "Briliantul" pe vremuri. Fundaşul Viitorului a trimis balonul de la aproape 25 de metri, iar Kjell Scherpen a rămas fără replică.

În repriza secundă, România a trimis nu mai puţin de 5 şuturi pe spaţiul porţii. Acelaşi Ciobanu şi-a încercat norocul cu două "torpile" în ultimele minute, însă nu a avut sorţi de izbândă. O ocazie uriaşă a avut şi Paşcanu, care putea aduce toate cele 3 puncte în tabăra tricolorilor. Nici acesta nu a reuşit să înscrie.

În urma acestui rezultat, România se află pe locul 3 în Grupa A, la egalitate cu Olanda. Germania ocupă prima poziţie după victoria cu 3-0 în faţa Ungariei. În următorul meci de la EURO U21, România va juca cu gazdele turneului. Ungaria – România se joacă sâmbătă, 27 martie, şi va fi LIVE TEXT pe AS.ro.

Mihai Petre, la AS.ro LIVE

Câbd va anunţa Răzvan Burleanu noul selecţioner
Echipa naţională • 19 ian., 8:07
Favoritul FRF pentru postul de selecționer! Cine are avantaj în lupta în trei pentru a conduce naționala
Echipa naţională • 18 ian., 23:54
„Edi este unul dintre preferaţii mei!” Bătălia pentru postul de selecţioner continuă! Susţinere puternică şi pentru Mutu: „E o statuie a echipei naţionale!”
Adrian Mutu, aproape de o mare lovitură
Echipa naţională • 18 ian., 9:43
Tripletă de vis pentru România! Adrian Mutu vrea să dea lovitura la națională! Ce colaboratori își dorește „Briliantul”
9:46 Australian Open 2022 | Simona Halep, favorită la semifinale! A rămas cel mai bun cap de serie de pe sfertul ei! Trei favorite, OUT 9:42 EXCLUSIVGigi Becali s-a decis cum va arăta atacul FCSB! A lămurit situația lui Claudiu Keșeru. Primul 11 pentru derby-ul cu CFR Cluj 9:31 ”Mă așteptam să nu mă îmbrătișeze!” Ralf Rangnick i-a dat replica lui Cristiano Ronaldo, după ce superstarul lusitan și-a ieșit din minți: ”Vei înțelege când vei fi antrenor!” 9:02 Australian Open 2022 | Reacția Soranei Cîrstea după calificarea în turul 3. Ce spune de meciul de foc pentru optimile de la AO 8:55 Scandalul continuă! Novak Djokovic vrea să dea în judecată Guvernul Australiei. Liderul ATP cere dublul premiului de la Australian Open pentru ”rele tratamente” 8:53 AS.ro LIVE | Virgil Tudose a fost invitatul lui Cătălin Oprișan! Singurul Grand Master din România la table face dezvăluiri de senzaţie 8:23 Australian Open 2022 | Surprize uriașe la Melbourne! Simona Halep a scăpat de două adversare de top și are drum liber spre semifinale 7:59 Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea – Karolina Kucova 6-2, 6-4. „Sori” s-a calificat în turul 3, după o nouă victorie entuziasmantă. Adversară de top în runda următoare. Begu, eliminată 1:18 Final HALUCINANT în Leicester – Tottenham. În minutul 90+4, gazdele conduceau cu 2-1. Ce a urmat e ireal 0:29 VIDEOCristiano Ronaldo, un car de nervi! Schimbat de Ralf Rangnick în Brentford – Manchester United 1-3, superstarul lusitan a răbufnit: ”De ce eu?”