Tatăl jucătorului de 21 de ani a fost încântat de reușita fiului său. L-a felicitat imediat după meci și a dezvăluit că vârful din Serie A era în extaz după confruntarea de pe Arena Națională.
TOȚI PENTRU ROMÂNIA | Valentin Mihăilă a înscris un super-gol cu Macedonia de Nord
"A fost atuul lui de mic, de când avea 10-11 ani. Așa a început și fotbalul. Prin viteză s-a făcut remarcat și a ajuns la Craiova. Să dea Dumnezeu să fie bine în continuare. Ne bucurăm de reușitele lui și mai ales de acest gol care a bucurat o țară întreagă. Suntem foarte mândri de el, suntem fericiți și îi uram succes. Ne mândrim cu el!
Am vorbit cu el după gol, era foarte bucuros, vă dați seama să debutezi la echipa națională în așa manieră… Și doar dacă ești la echipa națională e important. Pentru el niciodată nu s-a pus problema dacă e rezervă sau nu, nici la națională, nici la Parma. Când s-a apelat la el, și-a făcut treaba", a declarat Marian Mihăilă la PRO X.
Până să facă pasul la echipa națională, Valentin Mihăilă a făcut sacrificii uriașe. A fost recompensat pe măsură.
"Fiind plecat de mic de acasă, am încercat să fim aproape de el, știm că i-a fost greu la Craiova și a trecut printr-o perioadă dură, că și cum ar fi fost în armată. A fost singur, a încercat să fie cuminte. I-a plăcut ce face, fotbalul, și s-a ținut de el. Îi mulțumesc lui Dumnezeu că acum are rezultate pe măsură.
Știe prin ce a trecut, nu a avut copilărie, a stat la cămin sub îndrumarea antrenorilor… Le mulțumesc că au avut grija de el, că l-au crescut, au avut încredere în el. Sper să o tina tot așa și să ne bucure în continuare cu evoluțiile lui", a mai spus tatăl fotbalistului Parmei.
Mihăilă a avut cifre excelente și la celelalte naționale ale României. Pentru reprezentativa U19 a marcat 6 goluri în 6 apariții, iar la selecționata de tineret a punctat de 5 ori în 6 partide.
- Mihăilă a înscris o "bijuterie" de gol
- Ce mesaj i-a transmis tatăl său
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Dumitru Stângaciu nu mai crede în fotbalul românesc: “Din păcate, regresează! E foarte greu să ajungem la Mondial”
- “Prea mult”. Mircea Lucescu a răbufnit şi a făcut praf arbitrajul. Cele trei meciuri în care “tricolorii” au fost dezavantajaţi
- Ce au făcut turcii la stadionul pe care România întâlneşte Turcia. Mircea Lucescu: “Adâncit cu 4 metri”
- Daniel Pancu știe de ce Turcia a ales să joace barajul cu România pe stadionul lui Beșiktaș: „Numărul unu”
- „Parte din sufletul meu”. Mircea Lucescu a reacționat după ce România a aflat unde va juca barajul cu Turcia

































