Închide meniul

“Tricolorul” care şi-a asigurat deja prezenţa în lotul României pentru EURO 2024: “Oamenii din club au fost informaţi”

Publicat: 17 mai 2024, 18:35

Comentarii
Tricolorul care şi-a asigurat deja prezenţa în lotul României pentru EURO 2024: Oamenii din club au fost informaţi

Jucătorii României, la un meci / Profimedia Images

S-a aflat cine este “tricolorul” care şi-a asigurat deja prezenţa în lotul României pentru EURO 2024. Selecţionerul Edi Iordănescu a anunţat astăzi lista preliminară pentru amicalele din luna iunie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Clubul Rakow ar fi fost informat deja că Bogdan Racoviţan va fi în lotul României la EURO 2024.

“Tricolorul” care şi-a asigurat deja prezenţa în lotul României pentru EURO 2024: “Oamenii din club au fost informaţi”

Oamenii din club au fost deja informați cu privire la faptul că Bogdan Racovițan va face parte din lotul României la EURO 2024”, au dezvăluit surse citate de prosport.ro.

Edi Iordănescu a anunțat lotul preliminar de stranieri pentru amicalele din iunie. Selecționerul echipei naționale a alcătuit lista celor 21 de jucători din străinătate pentru partidele de pregătire, care se joacă înainte de EURO 2024.

În cadrul acestor amicale, România va juca împotriva Bulgariei, pe 4 iunie, după care va întâlni Liechtenstein, pe 7 iunie. Partida cu Liechtenstein va începe la ora 21:00 şi va fi transmisă în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Reclamă
Reclamă

Potrivit site-ului frf.ro, Edi Iordănescu se va baza pe o parte dintre jucătorii prezenți în lista preliminară la meciurile amicale. De asemenea, pe lângă aceștia vor fi convocați și jucători din cadrul campionatului intern.

Lotul final pentru EURO 2024 poate cuprinde până la 26 de jucători și va fi anunțat vineri, pe data de 7 iunie.

Lista preliminară a stranierilor, pentru amicalele cu Bulgaria și Liechtenstein:

PORTARI

Reclamă

Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 20/0), Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 10/0);

FUNDAȘI

Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 16/1), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 15/0), Bogdan RACOVIȚAN (Rakow | Polonia, 1/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 19/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 26/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1);

MIJLOCAȘI

Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 16/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 16/0), Andrei ARTEAN (Apollon Limassol | Cipru, 0/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 36/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 54/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită), Dennis MAN (Parma | Italia, 68/14), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 19/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 33/5), Florin TĂNASE (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 18/3);

ATACANȚI

Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 9/2), George PUȘCAȘ (Bari | Italia, 41/11), Denis ALIBEC (Muaither | Qatar, 37/5).

FRF a pus în vânzare biletele pentru ultimele teste înainte de EURO 2024!

FRF a pus în vânzare biletele pentru ultimele teste înainte de EURO 2024! „Tricolorii” lui Edi Iordănescu vor disputa două meciuri de pregătire pe stadionul Steaua, înainte de plecarea în Germania.

La cele două meciuri, preţul biletelor este de 35 de lei la peluze, 60 de lei la tribune şi 400 de lei în zona VIP. De asemenea, copiii sub 14 ani vor avea accesul gratui în Family Zone, la cele două tribune, potrivit frf.ro.

Edi Iordănescu va avea la dispoziţie două partide de pregătire înainte de EURO 2024, cu Bulgaria şi Liechtenstein, pentru a face ultimele pregătiri înaintea turneului final din Germania.

„Tricolorii” fac parte din Grupa E, alături de Ucraina, Belgia şi Slovacia. După cele două meciuri de pregătire, jucătorii naţionalei vor ajunge în Germania, la baza de pregătire de la Würzburg, un oraș aflat la 115 kilometri de Frankfurt, 270 de kilometri de Munich și 300 kilometri de Koln, potrivit frf.ro.

Programul României la EURO 2024

  • 17 iunie: România – Ucraina (Munchen, ora 16:00)
  • 22 iunie: Belgia – România (Koln, 22:00)
  • 26 iunie: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
1:00
„I-am demolat”. Reacția croaților după ce Dinamo Zagreb a umilit-o pe FCSB în Europa League
0:43
Mihai Stoica, convins că FCSB e OUT din Europa. Singurul lucru bun după umilinţa cu Dinamo Zagreb!
0:31
„Suntem varză”. Daniel Bîrligea, cea mai dură reacție după Dinamo Zagreb – FCSB 4-1: „Nici nu știam că nu mai joc”
0:24
“Mai speraţi la calificare?” Răspunsul lui Darius Olaru după umilinţa suferită de FCSB la Zagreb
0:20
Elias Charalambous, discurs fără precedent după rușinea de la Zagreb: „Trebuie să ne trezim! Nu am fost o echipă”
0:08
Ce șanse de calificare are FCSB în „primăvara europeană”, după eșecul la scor cu Dinamo Zagreb
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Edin Dzeko semnează în Liga a 2-a din Germania 2 “N-ai nicio idee ce e ăla fair-play!”. Scandal după meciul Soranei Cîrstea cu Naomi Osaka de la Australian Open 3 Florin Tănase şi Creţu, OUT pentru Dinamo Zagreb – FCSB. Gigi Becali a anunţat echipa de START 4 La ce oră se joacă meciul Gabriela Ruse – Mirra Andreeva, în turul 3 la Australian Open? Anunțul organizatorilor 5 Mihai Stoica, anunţ despre transferuri înainte de Dinamo Zagreb – FCSB! Ce face cu cele 6 milioane de la Gigi Becali 6 Sorana Cîrstea – Naomi Osaka 1-2. Românca, eliminată în turul 2 de la Australian Open. Moment tensionat la final
Citește și