Închide meniul

“V-ați întoarce la echipa națională?” Victor Pițurcă a dat răspunsul pe loc! Mesajul fostului selecționer

Alex Ioniță Publicat: 18 mai 2025, 11:32

Comentarii
V-ați întoarce la echipa națională? Victor Pițurcă a dat răspunsul pe loc! Mesajul fostului selecționer

Profimedia

Victor Pițurcă a vorbit despre o posibilă revenire pe banca echipei naționale. Fostul selecționer a dat răspunsul pe loc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pițurcă a antrenat naționala României în 3 mandate: iunie 1998 – decembrie 1999, decembrie 2004 – aprilie 2009 și iunie 2011 – octombrie 2014. Alături de „tricolori”, acesta a participat la EURO 2008.

Victor Pițurcă a vorbit despre o posibilă revenire la echipa națională

Victor Pițurcă nu a mai antrenat din ianuarie 2020, după despărțirea de Universitatea Craiova. Pe banca oltenilor a rezistat 16 meciuri, în care a obținut o medie de 1,69 puncte per meci.

Acum, tehnicianul a recunoscut că și-ar dori să revină la echipa națională a României. Totuși, Pițurcă a recunoscut că o nouă „aventură” la prima reprezentativă este „puțin probabilă”.

„(n.r. Ați reveni la echipa națională? Lăsați o portiță deschisă?) Da, așa este, cine știe. Dar puțin probabil”, a spus Victor Pițurcă, citat de sptfm.ro.

Reclamă
Reclamă

Cu Victor Pițurcă selecționer, echipa națională a jucat 3 meciuri la EURO 2008. La momentul respectiv, tricolorii au fost repartizați într-o grupă „infernală”, cu Olanda, Italia și Franța. Echipa națională a fost învinsă atunci doar de Olanda, cu 0-2, remizând cu Franța (0-0) și cu Italia (1-1).

În cariera sa, Victor Pițurcă le-a mai antrenat pe: Steaua, Universitatea Craiova, România, FCSB, FCU Craiova și Al-Ittihad.

În momentul de față, echipa națională este pregătită de Mircea Lucescu. Tricolorii se pregătesc acum pentru următoarea partidă din drumul spre World Cup 2026, turneu final care va fi transmis exlusiv în Universul Antena. Duelul Austria – România va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY pe 7 iunie, de la ora 21:45.

Reclamă

„Lipsă de valoare!” Victor Pițurcă i-a făcut praf pe jucătorii de la Universitatea Craiova după 0-1 cu FCSB

Victor Pițurcă a vorbit după FCSB – Universitatea Craiova 1-0. Fostul selecționer al echipei naționale a venit cu un mesaj dur pentru jucătorii antrenați de Mirel Rădoi.

Deja campioană, FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova grație unui gol marcat de Daniel Bîrligea. Jucătorii lui Elias Charalambous au pornit apoi petrecerea de titlu.

„Nu am crezut în surprize fiindcă până la urmă FCSB a demonstrat în cupele europene că e o echipă puternică. Trebuie să recunoaștem, în campionatul nostru nu sunt echipe formate din jucători valoroși.

Eu mi-am dorit foarte mult ca Universitatea Craiova să câștige campionatul, dar s-a întâmplat cum s-a întâmplat ani de-a rândul. Este lipsă de valoare, ăsta e adevărul. Nu e vina antrenorului. Câți antrenori s-au perindat pe acolo? Mulți.

FCSB-ul este echipa mai bună. CFR-ul este o echipă de valoare medie. Când joacă bine, când nu joacă. Atuul lor era o apărare foarte bine pusă la punct, dar iată că anul acesta au fost trădați. Deci FCSB a meritat să câștige acest titlu.

În România sunt aduși jucători ieftini din campionate slabe și din ligile inferioare ale țărilor super-dezvoltate în fotbal”, a spus Victor Pițurcă, conform sursei citate.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:19
Costel Gâlcă a făcut praf arbitrajul după Rapid – Oţelul 0-2: Nu ştiu când o să primim penalty! De ce mai avem VAR?”
23:03
Laszlo Balint, în al nouălea cer după victoria din Giulești: „Faptul că am jucat la un asemenea nivel, este ceva”
23:00
Jucătorii Rapidului au fost aplaudaţi de galerie, dar au primit un mesaj categoric după 0-2 cu Oţelul: “30 de secunde”
22:50
Marian Aioani își toarnă cenușă în cap, după Rapid – Oțelul 0-2: „Într-o altă zi, o scoteam”
22:34
LIVE VIDEOSporting – AFS se joacă ACUM! Spectacol total în Liga Portugal
22:25
Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 3 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 4 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 5 Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB. Jucătorul din Liga 1 care semnează: “E la noi” 6 Primele plecări de la Universitatea Craiova după eşecul cu Sparta Praga
Citește și