VIDEO | Adrian Mutu, dezvăluiri spectaculoase. La ce s-a gândit când s-a retras de la echipa naţională şi meciul pe care a visat că îl va rejuca!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 23 aprilie 2021, 8:17

Adrian Mutu rămâne cu gândul la echipa naţională. "Briliantul" aşteaptă să semenze un nou contract cu FRF şi să îşi continue mandatul pe banca selecţionetei de tineret a României.

Adrian Mutu

SportPictures / Sport Pictures via Hepta

Cel mai bun marcator din istoria primei reprezentative, la egalitate cu Gică Hagi (35 de goluri), este euforic. Într-un interviu acordat pentru Federaţia Română de Fotbal, Mutu a dezvăluit că amintirile cele mai de preţ din carieră le are din meciurile jucate sub tricolor.

Adrian Mutu: "Aş rejuca meciul cu Danemarca. Meritam calificarea!"

"Ce aş transmite astăzi tânărului Adrian Mutu… în primul rând să reprezinte România cu onoare, să dea totul pe teren şi să fie mândru că îmbracă tricoul naţionalei", a declarat Mutu pentru FRF TV.

Adrian Mutu ar fi trebuit să joace meciul de retragere anul trecut. Totti, Pirlo, Del Piero şi Cannavaro nu au mai ajuns la Cluj-Napoca din cauza pandemiei. 77 de selecţii a adunat fostul atacant la naţionala României

"Atunci când am purtat pentru ultima oară tricoul echipei naţionale, primul lucru care mi-a venit în minte a fost acela că mi-aş dori ca acest meci să nu se termine niciodată. Fiecare gol pe care l-am marcat în tricoul echipei naţionale este în continuare în mintea mea", a dezvăluit "Briliantul".

Mutu rămâne cu un mare regret. Este vorba de meciul de tristă amintire cu Danemarca. Tricolorii au fost egalaţi în minutul 90+4 şi au ratat şansa de a juca la Euro 2004.

"Dacă ar fi să rejoc un meci probabil unul ar fi cu siguranţă cel din Danemarca, de la 2-2, atunci când am fost egalaţi în ultimele secunde. Aş vrea să joc acel meci pentru că atunci am meritat calificarea, dar din păcate am pierdut-o. Bineînţeles, sunt anumite momente de-a lungul carierei mele la echipa naţională pe care aş vrea să le retrăiesc şi poate să iau alte decizii", a transmis Mutu.

George Baltă, la AS.ro LIVE

Edi Iordănescu, avertizat înainte de a prelua echipa naţională
Echipa naţională • 21 ian., 12:49
Edi Iordănescu, alături de tatăl său la echipa națională: ”Ar fi un plus!” Propunerea lansată de Viorel Moldovan
Răzvan Burleanu și Mihai Stoichiță
Echipa naţională • 20 ian., 21:05
„Papa a fost ales mai ușor decât selecționerul!”. Val de ironii la adresa lui Răzvan Burleanu și Mihai Stoichiță. Negocieri interminabile purtate de șefii FRF
Câbd va anunţa Răzvan Burleanu noul selecţioner
Echipa naţională • 19 ian., 8:07
Favoritul FRF pentru postul de selecționer! Cine are avantaj în lupta în trei pentru a conduce naționala
14:19 Karim Benzema a uitat de rivalitatea cu Lionel Messi: ”Cine îl critică pe Messi nu înțelege nimic din fotbal” 13:51 Edi Iordănescu, avertizat chiar înainte să devină selecționerul României! ”Rezultatele nu pot veni din prima, va fi o muncă dificilă” 12:42 George Pușcaș, OUT de la Reading? Anunțul făcut de manager chiar după golul marcat de atacant 12:35 Laszlo Dioszegi l-a făcut praf pe Constantin Budescu: ”L-am așteptat stadion de la ora 8:00 de dimineața până la 17:00. Îi pot spune domnului Budescu că este lipsit de educație” 12:10 FCSB – CFR Cluj LIVE TEXT (20:00). Debut infernal de 2022 pentru gazde. Echipele probabile 11:38 Australian Open 2022 | Mașinăria Ashleigh Barty, de neoprit! Calificare în sferturi, fără set pierdut. A bătut-o și pe eleva lui Darren Cahill 10:46 EXCLUSIVGigi Becali i-a hotărât viitorul lui Octavian Popescu! Anunțul făcut de patronul de la FCSB 10:41 Ce surpriză! Ngannou vs Gane s-a terminat la decizie! ”Predatorul” își păstrează centura 10:20 Australian Open 2022 | Ce cotă a ajuns să aibă Simona Halep la câștigarea trofeului, după traseul impresionant de la Melbourne 9:25 Australian Open 2022 | Surpriză uriașă pe tabloul masculin! Alexander Zverev, eliminat! Rafael Nadal, calificare impresionantă în sferturi