După ce Mugosa ne-a marcat cele trei goluri, am început să căutăm de când nu am mai primit trei ”bobițe”, acasă, cu echipa națională. Și l-am găsit pe marele Safet Susic. Adică poanta cu ”atunci când era Iugoslavia ne bătea o singură dată, după destrămare, ne bat șase țări”, pare a fi valabilă
A trebuit să coborâm în istoria naționalei 45 de ani, pentru a găsi un alt fotbalist care să ne fi marcat trei goluri la noi acasă. Culmea, tot din spațiul ex-iugoslav, dar ceva mai cunsocut: marele Safet Susic! Se petrecea în 1977, la București, pe ”Ghencea”, în acel neverosimul 4-6 cu Iugoslavia, deși la pauză conduceam cu 3-2!
O partidă cel puțin ”ciudată”, în urma căreia am pierdut calificarea la CM din Argentina, deși ne descurcaserăm într-o grupă cu Iugoslavia și cu Spania. Suisc a punctat în minutele 14, 51 și 62.
- Boloni, Iordănescu sau Dudu Georgescu s-au aflat, atunci, pe gazon
- La sârbi evoluau, printre alții, Filipovic și Susic
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Mircea Lucescu i-a găsit înlocuitor lui Ionuț Radu, accidentat! Anunțul de ultimă oră venit de la FRF
- Ionuț Radu ratează sigur meciul Turcia – România. Primul verdict al medicilor
- Virgil Ghiţă ştie care este avantajul României în faţa Turciei: “Cred că este un minus pentru ei”
- Ianis Hagi, apariţie de senzaţie în cantonamentul naţionalei. Primii “tricolori” ajunşi la Mogoşoaia
- Basarab Panduru a prezis scorul final de la Turcia – România. Surpriza anunţată în primul 11: “Aşa începem”
































