Închide meniul

”Era un penalty și se aude: Tenee, Teneee… Pițișor vrea să faci zid :)” Florin Tene, povești de senzație cu ”Piți” Varga: ”Era spectacol!”

Silviu Corneanu Publicat: 20 iunie 2021, 8:52

Comentarii
”Era un penalty și se aude: Tenee, Teneee… Pițișor vrea să faci zid :)” Florin Tene, povești de senzație cu ”Piți” Varga: ”Era spectacol!”

Florin Tene, povești de senzație cu ”Piți” Varga

Florin Tene, povești de senzație cu ”Piți” Varga. Fostul goalkeeper și-a amintit cum la un meci, acesta i-a cerut să facă zid la un penalty.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Piți Varga a fost mare ca fotbalist, dar s-a lăsat pentru că-i mai plăcea sprițul. Noi l-am prins 5 ani, ca antrenor, nu a băut nimic. Luam campionatul pe bandă rulantă. La un momendat a început să bea. Era spectacolul de pe lume când a început să bea. La un meci, jucam cu Progresul.

Era un penalty, la un momentdat se aude: Tene, Teneee… toată lumea s-a oprit, și arbitrul. Ăla de trebuia să bată s-a întors spre el. Tene, Pițișor vrea să faci zid :). La 11 metri, vă dați seama :)). Ăla a și ratat penalty-ul”, și-a amintit Piți Varga la AS.ro LIVE.

Florin Tene, povești de senzație cu ”Piți” Varga

Tene și-a amintit și cum l-a convins ”nea Piți” pe Timar, responsabilul cu stadionul mare de la Dinamo, să-l lase să se antreneze cu juniorii pe arena din Șoseaua Ștefan cel Mare.

Reclamă
Reclamă

Cabana, terenul Piți Varga, acolo am crescut cu toții. Avea o gaură acolo. Noi nu mai făcusem antrenament pe terenul doi de vreo săptămână. Nea Piți a venit cu o motoretă cu ataș. El în ataș, ploua. Ne-a zis, dezbrăcați-vă că mergem să facem antrenament pe iarbă. Cel care avea grijă de teren i-a zis: nea Piți, nu pot să te las, că mâine sunt două meciuri oficiale.

Nea Piți îi zice: vezi gaura aia de acolo, de la cabană, dacă ți-o bag prin ea mă lași pe teren. Gheorghe Timar, că el se ocupa, a zis imediat da. Noi ne luasem gândul, ziceam că mergem direct pe zgură, iarăși. Era o distanță de 20 de metri. Era imposibil, ziceam noi. S-a descălțat nea Piți, rist plin, direct, fără să atingă nimic”, a povestit Florin Tene la AS.ro LIVE.

Reclamă
  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va mai prinde Louis Munteanu echipa naţională după transferul la DC United
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:07
Salariul cu care Marius Şumudică îl ademeneşte pe Octavian Popescu la Al-Okhdood
12:00
“Dacă aș fi antrenor în viața asta, aș vrea să fiu precum Chivu”. Complimentul suprem pentru tehnicianul român
11:43
Clubul din Italia care forţează transferul lui Radu Drăguşin: “Nu va fi ușor”
11:24
Gary Neville a răbufnit după demiterea lui Ruben Amorim: “Gata cu experimentele la Manchester United!”
11:21
E gata! Chelsea s-a înțeles cu noul său antrenor: “Nu pot refuza această oportunitate”
10:57
Sorana Cîrstea a “bombardat-o” pe Jelena Ostapenko! Capitolul la care şi-a spulberat adversara
1 Gigi Becali a anunțat un nou transfer la FCSB. „Ordinul” dat în direct: „Dăm bani, nu e problemă” 2 “Să meargă la puşcărie!” Laszlo Balint a răbufnit: “E de neiertat” 3 Ofertă uriaşă pentru Universitatea Craiova, pentru Steven Nsimba! Anunţ de ultimă oră 4 Universitatea Craiova a anunţat primul transfer al anului: “Unul dintre cei mai valoroşi” 5 Cu ce se ocupă românii care l-au surclasat pe Ion Ţiriac în topul ierarhiei miliardarilor anunţat de americani 6 Cristi Chivu, descris de italieni în doar trei cuvinte după ce Inter a dat recital în primul meci din 2026
Citește și