Închide meniul

Când se joacă “dubla” FCSB – Lyon, din optimile Europa League. Orele stabilite de UEFA

Viviana Moraru Publicat: 21 februarie 2025, 21:55

Comentarii
Când se joacă dubla FCSB – Lyon, din optimile Europa League. Orele stabilite de UEFA

Jucătorii de la FCSB salută galeria, la finalul unui meci/ Profimedia

UEFA a stabilit orele la care se vor juca duelurile dintre FCSB şi Lyon, din optimilte Europa League. Campioana va disputa primul meci la Bucureşti, pe Arena Naţională.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Duelul tur se va disputa de la ora 19:45, pe 6 martie. O săptămână mai târziu, campioana va disputa returul cu Lyon în Franţa. Meciul va începe de la ora 22:00.

Când se joacă “dubla” FCSB – Lyon, din optimile Europa League

La câteva ore după tragerea la sorţi, UEFA a publicat programul complet al optimilor din Europa League. Patru meciuri se vor disputa de la ora 19:45, iar alte patru de la ora 22:00, atât în tur, cât şi în retur.

Meciurile tur din optimile Europa League (6 martie):

  • FCSB – Lyon, ora 19:45
  • AZ Alkmaar – Tottenham, ora 19:45
  • Fenerbahce – Rangers, ora 19:45
  • Real Sociedad – Manchester United, ora 19:45
  • Ajax – Eintracht Frankfurt, ora 22:00
  • Bodo/Glimt – Olympiacos, ora 22:00
  • Roma – Athletic Bilbao, ora 22:00
  • Viktoria Plzen – Lazio, ora 22:00

Meciurile retur din optimile Europa League (13 martie):

Reclamă
Reclamă
  • Athletic Bilbao – Roma, ora 19:45
  • Eintracht Frankfurt – Ajax, ora 19:45
  • Lazio – Viktoria Plzen, ora 19:45
  • Olympiacos – Bodo/Glimt, ora 19:45
  • Lyon – FCSB, ora 22:00
  • Manchester United – Real Sociedad, ora 22:00
  • Rangers – Fenerbahce, ora 22:00
  • Tottenham – AZ Alkmaar, ora 22:00

FCSB și Lyon s-au mai întâlnit de 4 ori în trecut. Toate confruntările au contat pentru faza grupelor din UEFA Champions League și au avut loc în 2006 și 2008, pe vremea în care OL era o adevărată forță în fotbalul european.

FCSB a fost învinsă de 3 ori de Olympique Lyon, în cadrul acestor întâlniri, cu 0-3, 3-5 și 0-2, în timp ce o singură partidă s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Ce cotă are FCSB să o elimine pe Lyon din optimile Europa League

Specialiştii i-au oferit FCSB-ului o cotă uriaşă, înaintea disputei cu Lyon, din optimile Europa League. Aceştia o consideră pe formaţia din Franţa ca fiind favorită certă, în duelul cu campioana României.

Reclamă

Concret, FCSB are o cotă de 5, pentru a trece de Lyon şi a se califica în sferturile Europa League. De cealaltă parte, Lyon a primit cota de 1,18 din partea specialiştilor.

Pentru duelul tur, de pe Arena Naţională, FCSB are cota de 3,85, în vederea unei victorii, în timp ce Lyon a primit o cotă de 1,91, pentru a o învinge pe campioana României.

Totodată, FCSB are o cotă de 60, pentru câştigarea Europa League. Lyon a primit cota 18 din partea bookmakerilor, care le văd favorite la cucerirea marelui trofeu pe Manchester United şi Tottenham, ambele având cota 6.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:45
VideoJurnal AntenaSport | Şansa lui Norris
20:44
LIVE TEXTFCSB – Petrolul 1-0. Campioana vrea să se apropie de locurile de play-off. Stoian deschide scorul
20:27
Ce s-a întâmplat pentru Denis Drăguş în minutul 65 al partidei Eyupspor – Karagumruk
20:10
Gigi Becali s-a ținut de cuvânt! Surpriza pregătită în FCSB – Petrolul
19:58
Ce a făcut Dennis Man în meciul PSV-NAC Breda. Ce notă a luat
19:49
România – Uruguay 21-31. Înfrângere pentru ”Stejari” într-un meci test
1 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați 4 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 5 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 6 Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
Citește și