Închide meniul

Cine arbitrează meciul CFR Cluj-Paksi. Fluieraş de doar 30 de ani la returul din Gruia

Gabriel Zamfirescu Publicat: 13 iulie 2025, 18:27

Comentarii
Cine arbitrează meciul CFR Cluj-Paksi. Fluieraş de doar 30 de ani la returul din Gruia

Profimedia

Echipa lui Dan Petrescu, CFR Cluj îşi joacă viitorul în Europa League joi, 17 iulie. CFR Cluj-Paksi e returul disputei din primul tur preliminar al Europa League. Cine merge mai departe se califică în turul 2 preliminar, ia echipa eliminată ajunge în Conference League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După 0-0 în tur, CFR Cluj-Paksi va decide echipa calificată joi, 17 iulie, de la ora 20.30. S-a aflat cine va arbitra această dispută. Un fluieraş de doar 30 de ani va conduce disputa din Gruia.

CFR Cluj-Paksi, arbitrat de un cipriot de doar 30 de ani

Cei de la UEFA au anunţat arbitrul care va conduce partida din Gruia. Este vorba de cipriotul Kyriakos Athanasiou, în vârstă de 30 de ani, care a debutat în prima ligă din Cipru în februarie 2023. Acesta va fi ajutat de conaţionalii săi Marios Kalogirou şi Pavlos Georgiou. Rezervă va fi Andreas Tehrani. În Camera VAR se vor afla Marios Christoforou şi Rovertos Kosta.

Kyriakos Athanasiou nu are foarte multă experință în competițiile organizate de UEFA. A mai condus până acum o partidă din primul tur preliminar Europa League în sezonul trecut și în sezonul 2023/2024 o partidă tot din primul tur preliminar Conference League. A condus însă mai multe meciuri din UEFA Youth League.

Şansele celor de la CFR Cluj pentru grupele Conference League

În urma simulărilor realizate, statisticienii de la Football Mets Data au plasat-o pe CFR Cluj printre formațiile care vor juca în faza ligii din Conference League în sezonul 2025/2026. Câștigătoarea Cupei României este singura echipă din țara noastră care este văzută cu şanse la faza ligii din Conference League. Universitatea Craiova și ”U” Cluj iau și ele startul în turul doi preliminar din această competiție, dar se pare că în urma simulărilor făcute nu ar ajunge în faza ligii.

Reclamă
Reclamă

Universitatea Craiova va juca contra celor de la FK Sarajevo, în timp ce ”U” Cluj se va confrunta cu Ararat-Armenia. Ambele formații vor juca în deplasare în prima manșă, pe 24 iulie, în timp ce returul e pe 31 iulie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:56
Reacţia lui Alex Dobre despre convocarea la echipa naţională, după ce a marcat din nou pentru Rapid!
23:44
Anunţul lui Victor Angelescu despre transferuri! Ce a spus despre varianta Ianis Hagi la Rapid
23:27
Ce a spus Andrei Borza despre convocarea la naţională şi despre transferul de la Rapid, după assist-ul cu UTA!
23:17
Reacţia lui Costel Gâlcă după ce Rapid s-a apropiat la un punct de lider! Ce a spus de transferul lui Borza
23:07
Denis Ciobotariu, supărat că nu a fost chemat la echipa naţională! Reacţia lui după ce a marcat cu UTA
22:43
Adrian Mihalcea a tras un semnal de alarmă după ce UTA a suferit prima înfrângere a sezonului, cu Rapid!
1 Jaqueline Cristian s-a calificat în turul 3 la US Open, după o revenire de senzație! Sorana Cîrstea, eliminată de Muchova 2 Ce a putut spune Mihai Stoica după calificarea Universităţii Craiova în grupa Conference League 3 Gigi Becali a făcut un anunţ după ce a aflat adversarele FCSB-ului din Europa League: “Din respect pentru fani” 4 Mihai Stoica, cucerit de un jucător de la FCSB, după victoria uriaşă cu Aberdeen: “A făcut o partidă excepțională” 5 Câți bani și câte puncte a câștigat Jaqueline Cristian după calificarea în turul 3 de la US Open 2025? 6 S-a încheiat tragerea la sorţi a grupelor Europa League. FCSB, dueluri tari cu Feyenoord, Fenerbahce și Bologna
Citește și