Elias Charalambous a dat verdictul despre Răzvan Lucescu, după PAOK – FCSB 0-1. Campioana Greciei a pierdut, în faţa propriilor suporteri, meciul cu campioana României, în etapa a doua din grupa principală a Europa League.
Joi seara, PAOK a ajuns la trei eșecuri consecutive, după 1-3 cu Galatasaray și 0-1 cu Aris. Astfel, antrenorul Răzvan Lucescu are din ce în ce mai multe motive de îngrijorare şi şi-a redus considerabil şansele la calificarea în faza următoare a Europa League.
Elias Charalambous a dat verdictul despre Răzvan Lucescu, după PAOK – FCSB 0-1
În ciuda faptului că PAOK era favorită la victorie, elevii lui Elias Charalambous s-au impus pe Toumba, întorcându-se la București cu victoria. Daniel Bârligea a fost omul meciului la Salonic. La numai câteva săptămâni după ce a fost transferat de la CFR Cluj, atacantul a reușit să înscrie un gol uriaş din pasa lui Darius Olaru.
După meci, jurnaliștii eleni au stat de vorbă cu Charalambous, fostul jucător de la PAOK. Cipriotul a jucat pentru echipa din Salonic în 2006, atunci când Rapidul lui Lucescu o învingea cu 1-0 pe PAOK, pe vechiul Giuleşti.
„Știam de la început că va fi un meci dificil. Aș vrea să-mi felicit jucătorii pentru efortul uriaș pe care l-au depus. Știam ce dificultăți ne așteaptă, dar am rămas concentrați, în ciuda ghinionului, accidentărilor și cartonașului roșu. Am reușit să ținem de rezultat și să câștigăm cele 3 puncte.
Azi, am fost disciplinați și concentrați și asta a făcut diferența. PAOK e o echipă de calitate, au fost momente în care au pus o presiune mare pe noi și sunt sigur că mai au multe de demonstrat. Lucescu e un antrenor excelent, PAOK își va reveni și va juca mai bine. Îl apreciez extrem de mult pe Lucescu și am învățat multe de la el”, a mărturisit după meci, Elias Charalambous, notează gazzetta.gr.
Răzvan Lucescu s-a resemnat după înfrângerea de pe Toumba
După ce a pierdut în faţa FCSB-ului pe teren propriu, Lucescu a comparat înfrângerea din etapa a doua din Europa League cu cea suferită pe teren propriu cu Aris, meci care a fost transmis LIVE în AntenaPLAY. Antrenorul grecilor este de părere că presiunea pe jucătorii săi este prea mare.
Totodată, Răzvan Lucescu a ales să nu comenteze despre modul în care FCSB s-a apărat şi a tras de timp, după eliminarea lui Darius Olaru.