FCSB şi-a aflat posibilii adversari din grupa Europa League! Manchester United şi FC Porto, pe lista stelară. Cum arată urnele

Iulian Focșăneanu Publicat: 29 august 2024, 23:49 / Actualizat: 30 august 2024, 1:10

Jucătorii FCSB-ului, după un gol / Profimediaimages

FCSB şi-a aflat posibilii adversari din grupa principală a Europa League. Pe stadionul din Ghencea, campioana României a reuşit să o învingă pe LASK Linz şi să obţină calificarea în a doua cea mai importantă competiţie europeană.

Gigi Becali a reuşit un „tun” financiar important. Doar pentru prezenţa în grupa celei de-a doua competiţie intercluburi a Europei, FCSB va primi alte 4,3 milioane de euro. Suma se poate mări! Pentru fiecare victorie obţinută în grupa principală, echipa lui Gigi Becali va primi 450.000 de euro, în timp ce remiza în această fază a competiţiei este recompensată cu 150.000 de euro.

FCSB şi-a aflat posibilii adversari din grupa Europa League

FCSB poate ajunge să joace cu adversari de foc precum Mancheste United, AS Roma, Tottenham sau Galatasaray. În cale îi poate ieși și echipa lui Răzvan Lucescu, PAOK.

Cum arată urnele pentru tragerea la sorţi a grupei Europa League:

Urna 1: AS Roma, Manchester United, FC Porto, Ajax, Rangers, Eintracht Frankfurt, Lazio, Tottenham, Slavia Praga
Urna 2: Real Sociedad, AZ Alkmaar, Braga, Olympiacos, Olympique Lyon, PAOK, Fenerbahce, Maccabi Tel Aviv, Ferencvaros
Urna 3: Qarabag, Galatasaray, Viktoria Plzen, Bodo/Glimt, Union SG, Dinamo Kiev, Ludogorets, Midtjylland, Malmo FF,
Urna 4: Athletic Bilbao, Hoffenheim, Anderlecht, Nice, Twente, Beşiktaş, FCSB, FK RFS, Elfsborg

Tragerea la sorţi din Europa League va avea loc vineri, 30 august, de la ora 14:00. Ordinea exactă a meciurilor va fi anunţată de UEFA pe 31 august.

FCSB – LASK Linz 1-0

Echipa bucureşteană FCSB a învins joi seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia austriacă LASK Linz, şi s-a calificat pe tabloul principal al Ligii Europa.

Bucureştenii au dominat startul partidei de pe stadionul Steaua, apoi Ziereis a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, în minutul 10. Adil Taoui a şutat şi el în minutul 15, iar gazdele au replicat prin ocazia lui David Miculescu, din minutul 43, când bucureşteanul a trimis pe paortă şi Siebenhandl a respins.

Goalkeeperul oaspeţilor a prins şi şutul lui Florin Tănase, din minutul 45 şi la cabine s-a intrat cu scor alb. După pauză FCSB a controlat meciul, dar nu a reuşit să concretizeze decât în minutul 90+2, când Darius Olaru a pătruns pe stânga, a şutat dintr-un unghi imposibil şi a înscris golul unei calificări aşteptate de şase ani, de când FCSB a jucat ultima oară în grupele Ligii Europa.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Şut (Chiricheş 72), Baba Alhassan (Edjouma 46) – Al. Băluţă (D. Popa 46), Olaru, Miculescu (Baeten 77) – Fl. Tănase (Oct. Popescu 77). ANTRENOR: Elias Charalambous

LASK LINZ: Siebenhandl – Bogarde (J. Boateng 90+5), Ziereis, F. Stojkovic, Bello – Talovierov – Usor (Tibidi 86), S. Horvath (Pintor 38), Taoui, V. Berisha – Ljubicic. ANTRENOR: Thomas Darazs

Cartonaşe galbene: Ngezana 31, D. Popa 88, F. Tănase 90+4 / V. Berisha 41, Usor 46, Ljubicic 47, Tibidi 87

Arbitri: Felix Zwayer – Robert Kempter, Christian Dietz – Sven Jablonski (toţi din Germania)

Arbitri VAR: Christian Dingert – Johann Pfeifer (ambii din Germania)

Gigi Becali nu a ascultat de nimeni! Jucătorul impus în primul 11 în FCSB – LASK Linz

Gigi Becali nu a ascultat de nimeni înaintea returului FCSB – LASK Linz, din play-off-ul Europa League. Patronul campioanei României i-a dat ordin lui Elias Charalambous să nu îl trimită în primul 11 pe Vlad Chiricheş.

FCSB are probleme în defensivă, după ce Joyskim Dawa a fost suspendat şi ratează meciul decisiv pentru calificarea în grupa principală. Gigi Becali nu mai are încredere în cel mai experimentat jucător din lot.

Patronul roş-albaştrilor a ales să improvizeze şi să se bazeze pe cuplul de fundaşi Ngezana – Lixandru. În faţa lor i-a trimis pe Şut şi Baba Alhassan. Florin Tănase este titular în atac, iar Ştefănescu şi Daniel Popa au fost ţinut pe bancă.

Echipa de start a FCSB-ului: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Șut, Alhassan, Olaru – Băluță, Miculescu, Tănase

Păi, nu avem ce să facem. Eu le-am spus: hai, mă, să jucăm cu Kiki fundaș central. Pentru că a jucat pe la Hagi. I-am spus lui MM, hai să jucăm cu Lixandru. Nu, domne’, că e Chiricheș.

Hai, domne’, să jucăm cu Lixandru, pentru că mi-e frică cu Chiricheș”, declarat Gigi Becali înaintea returului cu LASK.

Este Dennis Man cel mai în formă internaţional român?

0:13 30 aug.

„Nu avem timp de petreceri” Darius Olaru, avertisment pentru colegii lui după ce i-a dus în grupa Europa League: „Nu stăm bine”

0:10 30 aug.

Gigi Becali a dezvăluit ce primă de senzaţie va încasa Elias Charalambous la FCSB: „Atât ia ăla de nota 4!”

23:55

Fanii lui LASK Linz, mesaj uluitor despre „războiul” dintre FCSB şi CSA Steaua! Bannerul incredibil afişat de austrieci

23:46

Gigi Becali a anunţat noi transferuri la FCSB după calificarea în grupa Europa League! Ce a spus de vânzarea lui Darius Olaru!

23:38

„Mi-a dat Hristos ce mi-am dorit!” Gigi Becali, discurs războinic după calificarea FCSB-ului în grupa Europa League

23:26

Câţi bani va primi FCSB după calificarea în grupa principală Europa League. „Tun” financiar reuşit de Gigi Becali!

1 FCSB – LASK Linz 1-0. Olaru, gol FA-BU-LOS. Campioana României s-a calificat în grupa Europa League 2 FotoDenis Alibec radiază de fericire în braţele iubitei! Gest tandru al starului din România pentru fosta gimnastă Anca Surdu 3 Tragerea la sorţi UEFA Champions League. Bayern, confruntări cu PSG şi Barcelona. Real Madrid – Dortmund! Programul complet 4 Pafos – CFR Cluj 3-0! Ardelenii, eliminaţi din Conference League după un retur de coşmar! Umilinţă pentru Dan Petrescu 5 Foto„Rebela tenisului românesc” a luat o decizie surprinzătoare şi şi-a atras numeroase critici: „Echipa de suflet nu se trădează” 6 Cristiano Ronaldo a dezvăluit următorul mare obiectiv al carierei: „Îi respect pe toţi, dar eu am dovezi”