Florin Maxim i-a luat tare pe jucători, deşi Corvinul a scris istorie în Europa League: „Am fost inexistenţi! Asta e mai grav”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 18 iulie 2024, 23:47

Ce le-a cerut Florin Maxim şefilor Federaţiei, după ce Corvinul a învins-o pe Paksi FC cu scorul de 4-0, în Europa League

Florin Maxim, în timpul unui meci / Hepta

Florin Maxim, antrenorul celor de la Corvinul, i-a luat tare pe jucători, deşi Corvinul a scris istorie în Europa League şi  s-a calificat în al doilea tur preliminar.

Florin Maxim a scris istorie pe banca celor de la Corvinul! După ce au câştigat Cupa României, hunedorenii conduşi de Florin Maxim au dat lovitura şi în Europa League. Deşi nu i s-a dat multe şanse, echipa lui Maxim a eliminat vicecampioana Ungariei. Mai în glumă, mai în serios, Florin Maxim a spus că are o relaţie apropiată cu Ancelotti, dar că se inspiră şi de la alţi tehnicieni. Ca şi selecţionerul Edi Iordănescu, Maxim a asistat la antrenamentele lui Ancelotti de la Real Madrid.

Şi teama de succes. Ţin să le mulţumesc băieţilor ce au obţinut în tur, dar e o diferenţă mare între ce am arătat atunci şi în retur. Am început jocul puţin joc, i-am închis bine. Am avut momentele noastre bune, am avut fazele noastre. Pe construcţie am fost cam inexistenţi, noi am fost puţin temători. Una peste alta, învăţăm din aceste meciuri. Acum un an eram în Liga 3, acum am trecut un tur în Europa League. Nu am ştiu să reacţionăm după gol.

Eu sper să trecem prin aceste momente cu învăţătura trasă. Sunt momente când trebuie să gestionăm. Ce e mai grav e că nu reacţionează nimeni. Şi după gol puteam să reacţionăm altfel. Noi am început şi le-am dat mingea să ne marcheze golul 2. Cu siguranţă este un adversar de alt calibru, pentru că şi anul trecut au pierdut campionatul în ultimele două etape. Dar ne apărăm şansa, dar sperăm să facem o figură frumoasă. Cu Carlo Ancelotti am o relaţie apropiată, dar mă inspir de oriunde. Eu am avut de învăţat din această dubşă manşă„, a spus Florin Maxim la digisport.ro.

„Ne bucurăm că ne-am calificat mai departe. Este o zi de sărbătoare. Ne pregătim pentru Rijeka, sperăm să facem un joc mai bun şi să ne spălăm ruşinea, între ghilimele. Am avut un cantonament foarte bun cu cei din Hunedoara. Întotdeauna mi-au plăcut provocările, am ales şi salarii mai mici. Grupul face diferenţa, băieţii au luat şi Cupa. Consider că m-am pliat pe stilul de joc al lui Max”, a spus Sergiu Buş.

Reclamă 4

Corvinul – Paksi 0-2. Echipa lui Florin Maxim a obţinut o calificare istorică în turul 2 preliminar al Europa League

Hunedorenii au început bine la Sibiu, în returul cu Paksi, şi Marius Lupu a lovit bara încă din minutul 1, însă se fluierase deja o poziţie de ofsaid. A urmat lovitura de cap a lui Bradu, care a trimis puţin peste poartă în minutul 5. După cinci minute Flavius Iacob a şutat de la distanţă, puţin pe lângă bara porţii lui Szappanos. Portarul gazdelor, Lefter, a scos de sub transversală mingea trimisă de Manolache, scăpându-i pe hunedoreni de un autogol. Konyves a marcat în minutul 28, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid milimetric.

Lefter a intervenit excelent în minutul 78, la o serie de şuturi din careu, pentru ca în minutul 79 să se recunoască învins după ce Norbert Konyves a şutat, Hrezdac a deviat şi Paksi a înscris, deschizând scorul. Maghiarii au mai înscris odată în minutul 90, prin Daniel Bode, şi s-au impus cu 2-0, însă Corvinul se califică în turul următor după acel 4-0 înregistrat în Ungaria.

Se va califica FCSB în turul trei preliminar al Ligii Campionilor după dubla cu Maccabi Tel Aviv?

0:38 19 iul.

Florinel Coman, mesaj superb după despărțirea de FCSB! Postarea lui „Mbappe de România” a strâns rapid mii de aprecieri

23:50

Programul Marelui Premiu al Ungariei! Cursa va fi duminică, în direct pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (16:00)

23:39

Ce se întâmplă cu Cristi Săpunaru după ce a fost lăsat pe bancă în UTA – Rapid 1-1? Conducerea din Giulești a dat toate detaliile

23:20

Se ştiu toate adversarele echipelor româneşti din turul 2 preliminar al cupelor europene. FCSB, duel de foc cu Maccabi Tel Aviv

23:02

Câți bani a primit Corvinul Hunedoara, după ce s-a calificat în turul 2 preliminar al Europa League! Suma acordată de UEFA

22:40

Vlad Dragomir a înscris un gol de senzație pentru Pafos, în preliminariile Europa League! Românul a surprins pe toată lumea

1 FotoCum arată stadioanele de la Cupa Mondială 2026! Antena va transmiste exclusiv competiţia 2 Cât vor costa biletele la FCSB – Maccabi Tel Aviv! Anunţul lui Mihai Stoica, înaintea dublei din preliminariile Champions League 3 Gabi Stan a lovit şi înjurat un copil de 10 ani, în timpul unui meci. „Aia e lovitură, ce dracu?” 4 Antrenorul care s-a exclus de pe lista posibililor înlocuitori ai lui Edi Iordănescu! Reacţie fermă: „E imposibil!” 5 Ce pact a făcut William Baeten cu FCSB! Totul a fost dezvăluit de Adrian Mititelu: „A refuzat şi CFR!” 6 Lista posibilelor adversare ale FCSB-ului, din turul trei preliminar din Champions League! Cu cine s-ar putea duela campioana