Închide meniul

Florin Tănase a răbufnit la adresa arbitrajului, după FCSB – Lyon 1-3: „Oriunde în lume se fluiera!”

Alex Masgras Publicat: 6 martie 2025, 22:50

Reclamă
Florin Tănase a răbufnit la adresa arbitrajului, după FCSB – Lyon 1-3: „Oriunde în lume se fluiera!

Florin Tănase, la finalul unui meci / Profimedia

Florin Tănase a avut un discurs dur la adresa arbitrajului, după ce FCSB a pierdut meciul de pe teren propriu cu Lyon, scor 1-3, din manşa tur a optimilor de finală Europa League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În minutul 30 al partidei, Tagliafico a deschis scorul pentru echipa lui Paulo Fonseca. Reuşita campionului mondial a ridicat mai multe semne de întrebare. În timpul fazei se aflau două mingi în careul lui Ştefan Târnovanu, una chiar în apropierea locului din care s-a centrat.

Florin Tănase, un car de nervi din cauza arbitrilor, după FCSB – Lyon 1-3: „A venit acel ajutor al arbitrului pentru ei”

La finalul meciului, Florin Tănase s-a plâns de faza primului gol marcat de Lyon, atunci când în careul lui Târnovanu erau două mingi. Tănase susţine că oriunde în lume s-ar fi fluierat şi nu ştie cu ce explicaţie poate veni arbitrul, după validarea golului:

„Un meci dificil. Ne așteptam la asta, zic eu că ne-am ridicat la nivelul acestei competiții.

Probabil dacă nu venea și acel ajutor al arbitrului pentru ei. Era mingea în fața lui, trebuia să se oprească. (n.r. la primul gol al francezilor au fost două baloane pe teren). Oriunde în lume se fluiera! Plus alte decizii. Eu nu știu ce explicații au dat ceilalți, dar nu știu ce poți spune.

Reclamă
Reclamă

Acesta este fotbalul. Important este un lucru, că putem să ne batem de la egal la egal cu oricine. Putem să învingem pe oricine.

Arbitrul a spus că nu era mingea încă joc, e vina lui Radunovic că nu a pus mingea mai repede în joc. Acesta este marele regret, nu am reușit să-i facem pe acest spectatori minunați fericiți.

Au făcut o atmosferă incendiară cum nu mai este la nimeni în România. Un al doilea regret este că am încasat două goluri pe final, ceea ce este greu pentru retur. S-a contractat mușchiul, nu am simțit înțepătură iar cu siguranță zilele următoare voi fi mai bine”, a declarat Florin Tănase, la digisport.ro.

Reclamă

Controversă în FCSB – Lyon! Ce a spus Ciprian Tătăruşanu despre golul lui Tagliafico

Campionul mondial l-a învins pe Ştefan Târnovanu cu o lovitură de cap, din centrarea lui Mikautadze. Cu toate acestea, un moment controversat a avut loc chiar în timpul fazei derulate de francezi.

În momentul în care Tagliafico a înscris se aflau două mingi pe teren, ambele în careul lui Ştefan Târnovanu. Arbitrul a lăsat jocul să continue şi a validat golul în cele din urmă.

Ciprian Tătăruşanu, fostul portar al celor de la FCSB, a vorbit despre golul încasat de jucătorii lui Elias Charalambous. Fostul portar al naţionalei României şi-ar fi dorit ca arbitrul să anuleze această reuşită, dar consideră că „centralul” Tobias Stieler a luat decizia corectă:

„Aș fi vrut ca arbitrul să oprească meciul și să anuleze golul, dar nu cred că a doua minge a influențat în vreun fel faza golului”, a declarat Ciprian Tătăruşanu, la gsp.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga dubla Real Madrid - Atletico Madrid, din optimile Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:57

Real Sociedad – Manchester United 1-1. Ianis Hagi a intrat pe finalul meciului Fenerbahce – Rangers 1-3. Rezultatele zilei în optimile Europa League

23:49

Decizie radicală a lui Gigi Becali! Anunţul făcut de patronul de la FCSB după înfrângerea cu Lyon

23:39

VideoSiyabonga Ngezana, „uitat” de FCSB pe Arena Naţională! Fundaşul sud-african a început să alerge după autocar

23:36

Ianis Hagi, în vizorul specialiştilor! Ce notă a primit după meciul cu Fenerbahce. A fost introdus abia în minutul 76

23:13

„Ar fi trebuit anulat golul?” Elias Charalambous a dezvăluit ce i-a spus arbitrul legat de cea mai controversată fază a meciului FCSB – Lyon 1-3!

23:00

Dumitru Dragomir, vehement după FCSB-Lyon 1-3! L-a făcut praf pe arbitrul partidei. Cuvinte dure la adresa acestuia

1 Daniel Bîrligea, aproape de plecarea de la FCSB. Atacantul poate deveni cel mai scump jucător transferat din Liga 1 2 Un jucător român, implicat într-un grav accident. Apel umanitar după ce i-a fost amputat piciorul 3 Anunțul lui Ilie Năstase, după lovitura uriașă dată de Ion Țiriac în România: „Asta e important!” 4 Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după FCSB – Lyon 1-3: „E ca vaca ce dă cu piciorul la găleata cu lapte” 5 FCSB – Lyon 1-3. Campioana României a luptat admirabil, dar a fost învinsă cu o „dublă” a lui Fofana în ultimele minute 6 FCSB, anunț de ultim moment, chiar în ziua meciului cu Lyon. Ce se va întâmpla pe Arena Națională
Citește și