FCSB şi-a aflat posibila adversară din play-off-ul Europa League, în cazul în care va trece de dubla cu Drita, din turul 3 preliminar. Campioana României o poate întâlni pe Aberdeen din Scoţia, dacă va trece de kosovari.
Pentru formaţia din Scoţia, duelul din play-off-ul Europa League va reperezenta debutul în actuala campanie de cupe europene.
Cum l-au descris scoţienii pe Gigi Becali, după ce au aflat că FCSB este posibila adversară a lui Aberdeen
În urma tragerii la sorţi care a avut loc luni, scoţienii nu au ratat ocazia de a-i face portretul lui Gigi Becali, după ce au aflat că Aberdeen poate juca împotriva campioanei României. “Nemilos și vocal: Faceți cunoștință cu Gigi Becali, patronul FCSB, omul care speră să-și ducă echipa la Aberdeen”, a fost titlul celor de la presssandjournal.co.uk.
“Sala oficialilor de pe Pittodrie ar putea fi chiar mai interesantă decât acțiunea de pe teren, dacă Aberdeen va primi vizita celor de la FCSB în play-off-ul Europa League. FCSB va fi favorită să ajungă în play-off, unde ar urma să întâlnească echipa lui Jimmy Thelin, și, pe hârtie, pare o formație redutabilă. Până la urmă, nu câștigi campionatul și nu ajungi în optimile Europa League dacă nu ai calitate.
Însă sezonul 2025-2026 a fost, până acum, o altă poveste pentru campioana României. FCSB a ajuns în Europa League după ce a fost eliminată din Champions League de Shkëndija, săptămâna trecută.
Echipa trebuie să treacă de Drita, măcar pentru a reduce presiunea pusă pe jucători de către patronul în vârstă de 67 de ani, George ‘Gigi’ Becali. Becali este o figură controversată și plină de culoare. Politician cu opinii puternice, nu acceptă înfrângerea cu ușurință”, au mai scris scoţienii despre patronul FCSB-ului.
De ce Gigi Becali nu va încasa nimic de la Parma, dacă Dennis Man va semna cu PSV
Dennis Man a ajuns la Parma în ianuarie 2021, atunci când “cruciaţii” plăteau 11 milioane de euro pentru transferul acestuia de la FCSB, sumă la care se adăugau şi bonusuri de performanţă.
Chiar Gigi Becali a dezvăluit, în urmă cu aproape un an, că FCSB a păstrat 5% din profitul pe care Parma îl va face în urma unui transfer al lui Dennis Man. Cu toate acestea, italienii îl vor vine pe o sumă mai mică în Olanda.

Potrivit jurnalistului italian Gianluca Di Marzio, oferta celor de la PSV Eindhoven pentru Dennis Man este de 8 milioane de euro.
“Mi se pare că 5% după ce scade 11.000.000. Deci, cât poate să fie? Hai, mă, ăia sunt bani? Dar nu îl vinde. Americanul ăla are bani, nu vrea să îl vândă.
El a prelungit contractul de curând, gata, Parma scrie pe el. El e jucător valoros, de talie europeană, dar jucători de 60-70-100, sunt ăia… (n.r. – Drăgușin s-a vândut cu 30 de milioane) La Drăgușin ți-am zis de 30 și cu atât l-au vândut, 30 de milioane”, declara Gigi Becali, la fanatik.ro, în urmă cu aproape un an.
- Comunicatul Jandarmeriei după scandalul de la FCSB – Young Boys. Patru elvețieni, scoși de pe Arena Națională
- FCSB – Young Boys 0-2. Politic, aproape să marcheze. Campioana a epuizat toate schimbările
- Rayo – Shkendija 2-0 şi Dinamo Kiev – Crystal Palace 0-2. Raţiu şi Blănuţă, rezerve. Celta Vigo – PAOK, la 22:00
- Gabi Balint a anticipat corect! Nemulţumit, Gigi Becali a mutat rapid la pauză
- Start de coșmar pentru FCSB în confruntarea cu Young Boys! S-a accidentat după 10 minute, iar campioana a primit gol