Închide meniul

Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu

Publicat: 18 iulie 2025, 10:33

Comentarii
Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu

Dan Petrescu, în timpul unui meci / Profimedia

CFR Cluj s-a calificat în turul 2 preliminar Europa League după ce a trecut de Paksi, scor 3-0 la general, în urma victoriei la scor de neprezentare de pe teren propriu. Pentru formaţia din Gruia urmează acum dubla manşă contra elveţienilor de la Lugano.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Până la primul meci contra celor de la Lugano, care va avea loc săptămâna viitoare, echipa lui Dan Petrescu îşi va afla posibila adversară din turul 3 preliminar Europa League.

Posibilele adversare ale celor de la CFR Cluj, în turul 3 preliminar Europa League

În cazul în care va trece de elveţienii de la Lugano, lucrurile se complică pentru câştigătoarea Cupei României. CFR Cluj nu va mai fi cap de serie, astfel încât poate da peste o echipă puternică în turul următor.

Printre posibilele adversare ale celor de la CFR Cluj se numără şi două echipe antrenate de români. Este vorba despre PAOK Salonic, formaţia lui Răzvan Lucescu, şi Legia Varşovia, clubul polonez care l-a angajat vara aceasta pe Edi Iordănescu, fostul selecţioner fiind la prima echipă după despărţirea de naţionala României.

Pe cine poate întâlni CFR Cluj, în turul 3 preliminar Europa League:

Reclamă
Reclamă
  • Shakhtar Donetsk/ Besiktas
  • Braga / Levski Sofia
  • PAOK Salonic
  • Midtjylland / Hibernian
  • Legia Varșovia / Banik Ostrava
  • Anderlecht / Hacken
  • Sheriff Tiraspol / Utrecht

Ce a spus antrenorul lui Lugano, înaintea dublei cu CFR Cluj din Europa League

Mattia Croci-Torti este antrenorul celor de la Lugano, adversara celor de la CFR Cluj, în primul tur preliminar Europa League. Echipa lui Dan Petrescu a obţinut calificarea după ce s-a impus în returul din Gruia cu 3-0 în faţa celor de la Paksi.

Acum, CFR Cluj va da peste elveţienii de la Lugano, în turul 2 preliminar din Europa League. Manşa tur se joacă în Elveţia, pe 24 iulie, urmând ca returul să aibă loc o săptămână mai târziu, în Gruia.

Reclamă

Mattia Croci-Torti a vorbit despre CFR Cluj, următoarea adversară a echipei sale, dar a comis şi o gafă. El a declarat că echipa lui Dan Petrescu are “foarte mulţi jucători care evoluează la naţionala României:

“Clujul este o echipă care a participat mereu în ultimii ani în competițiile europene. Are foarte mulți jucători care evoluează la naționala României, așa că sigur este un adversar la care trebuie să fim foarte atenți”, a declarat Mattia Croci-Torti, antrenorul celor de la Lugano, potrivit sport.ch.

În realitate, singurul jucător convocat de Mircea Lucescu la ultima acţiune a naţionalei României a fost Louis Munteanu. Din cauza unor probleme medicale, el nu a evoluat în meciul din Austria şi a fost menajat pentru EURO 2025, acolo unde a jucat alături de echipa de tineret.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:52
Președintele Federației din Turcia a “uitat” de barajul cu România. Declarație arogantă după tragerea la sorți
23:46
“FIFA a aranjat tragerea pentru noi”. Reacţie categorică a americanilor după ce şi-au aflat grupa de la World Cup 2026
23:38
Bilanțul României contra posibilelor adversare de la World Cup 2026: un meci istoric și un discurs memorabil
23:23
Florin Purece, tiradă la adresa colegilor, după 0-3 la Oțelul: „Mă simt umilit. Fac un apel public”
23:00
FIFA anunţă sâmbătă (19:00, AntenaPLAY) programul complet şi stadioanele unde se vor juca meciurile de la World Cup 2026
22:57
Reacţia lui Mauricio Pochettino, selecţionerul SUA, după ce a aflat că poate întâlni România la World Cup 2026
1 EXCLUSIVMircea Rednic, revenire senzaţională în Liga 1! Are contractul pe masă 2 Lando Norris, cel mai rapid și în a doua sesiune de antrenamente de la Abu Dhabi! Programul complet al weekendului decisiv 3 VIDEOTragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026 | România a aflat cu cine poate juca. Cum arată toate grupele 4 S-a decis cine arbitrează confruntarea FCSB – Dinamo 5 VideoLando Norris l-a evitat în ultima secundă pe Verstappen: “Ce face omul ăsta? Era să ne lovim” 6 Victor Piţurcă, atac devastator: “Zero barat! Nu a realizat nimic cu Steaua!” Cine este conducătorul pus la punct
Citește și