Închide meniul

EXCLUSIV AS.ro LIVE | A dat Japonia pe România! De ce a ales Ovidiu Burcă să revină în țară. Ce-l sfătuia Gică Popescu + aventurile din Ecuador

Silviu Corneanu Publicat: 11 aprilie 2021, 12:43

EXCLUSIV AS.ro LIVE | A dat Japonia pe România! De ce a ales Ovidiu Burcă să revină în țară. Ce-l sfătuia Gică Popescu + aventurile din Ecuador

Ovidiu Burcă a fost invitat la AS.ro LIVE

Burcă a dezvăluit faptul că Popescu l-a sfătuit să rămână în Japonia, dar el voia să devină mare fotbalist și să evolueze pentru echipa națională.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Am avut posibilitatea să rămân în Japonia. Tatăl meu, chiar și Gică Popescu, îmi spuneau să rămân în Japonia. Eu eram un tânăr care visam să joc la echipe mari, la echipa națională, iar ei îmi spuneau să rămân acolo. 

Am avut posibilitatea să rămân acolo, mi-au oferit încă un an de contract, dar eu eram setat să vin în România, doar asta aveam în minte”, a povestit Ovidiu Burcă la AS.ro LIVE.

Ovidiu Burcă, aventuri în Ecuador

Înainte de a ajunge în Japonia, Ovidiu Burcă a evoluat în Ecuador, fiind primul jucător european care ajunge acolo.

Reclamă
Reclamă

Era foarte cald, infernal de cald. Exista un sezon cu căldură, iar apoi un sezon ploios. Începeau ploile din decembrie și țineau până în martie, apoi foarte cald. Problema nu a fost să mă adaptez la căldură. Problema era când mergeai la Quito, la 3.200 de metri. În anul ăla nu am câștigat niciun meci acolo. 

Ai nevoie de 3 săptămâni să te adaptezi. Am avut antrenori care au hotărât să mergem în ziua jocului, ca să nu existe acea adaptare, impactul cu lipsa de oxigen să fie cât mai mic. Dacă mergeai cu două trei zile înainte, erai bulversat total”, a mai povestit Burcă.

Reclamă
  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:41

Kylian Mbappe şi-a desemnat favoritul la Balonul de Aur 2025! Cu cine va vota căpitanul Franţei

15:29

VideoFlorin Răducioiu, interviu exclusiv cu Fabio Capello, pe San Siro, într-o nouă ediţie SuperMondial, la Antena 1 (00:30)

15:05

Programul lui Inter în viitorul sezon din Serie A! Echipa lui Cristi Chivu joacă acasă în primele două etape

14:46

Aryna Sabalenka – Coco Gauff LIVE TEXT (16:00). Marea finală de la Roland Garros

14:36

Cristiano Ronaldo va rata Campionatul Mondial al Cluburilor! De ce a refuzat starul portughez toate ofertele

14:12

Rayo Vallecano joacă tare! Mesaj direct pentru echipele care îl vor pe Andrei Raţiu: “Am fost categorici”

1 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 Austria – România LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Cum arată primul 11 după accidentarea lui Mihăilă 5 CFR Cluj dă o nouă lovitură! Un fundaş croat va semna cu formaţia din Gruia 6 Radu Drăguşin ar putea ajunge la Inter, sub comanda lui Cristi Chivu
Citește și