Omul-record a ales să înoate în apele îngheţate, printre rechini şi meduze, pentru a-şi motiva elevii. A reuşit să îşi vadă visul împlinit.
Paul Georgescu: "M-am hotărât printr-o întâmplare să traversez Canaluş Mânecii"
"Sunt şi profesor de sport la Şcoala Internaţională Britanică. Totul a început ca o motivare atât pentru mine, cât şi pentru elevi. Eu la început am încercat să le fac o echipă de polo. Băgam câte 7-8 în maşină, plecam de la şcoală şi îi duceam la bazin. Şi începuseră să spună: 'Mister nu mai avem timp să facem lecţii, nu mai avem timp!'.
M-am hotărât printr-o întâmplare să traversez Canalul Mânecii şi le-am zis: 'vă demonstrez…vin la şcoală să vă predau, am timp şi de antrenament şi o să traversez şi Canalul Mânecii. Aşa că, să nu vă mai plângeţi!'. Aşa a început povestea aventurilor mele în apele deschise", a declarat Paul Georgescu la AS.ro LIVE.
Paul Georgescu a câştigat primul concurs după ce a traversat Lacul Buftea. Acolo a obţinut şi primul premiu din carieră.
"La vârsta de 7 ani, pe vremea lui Ceauşescu, se făceau nişte concursuri de înot în ape deschisem, printre care era şi traversarea Lacului Buftea. L-am traversat şi am ieşit cel mai tânăr participant.
Ţin minte că am primit un tricoul galben cu o bărcuţă. Mama mi-a adus aminte că am primit şi un peşte mare pe care ei l-au mâncat. Mie nu îmi place peştele, peştii sunt prietenii mei şi nu pot să-i mănânc", şi-a amintit Georgescu.
- Paul Georgescu, invitatul lui Cătălin Oprişan
- A avut nevoie de 13 ore ca să traverseze Canalul Mânecii
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- FCSB – Feyenoord LIVE TEXT (22:00). Surprizele din primul 11 ale lui Charalambous. Echipa de start
- Anzor a ratat un penalty în Universitatea Craiova – Sparta Praga! Şansă irosită de olteni
- Universitatea Craiova – Sparta Praga 0-0. Isenko îşi scapă echipa de gol!
- Daniel Pancu a obţinut licenţa PRO şi a anunţat obiectivul de la CFR Cluj: “Obligatoriu”
- Avionul celor de la Sparta Praga nu a mai aterizat la Craiova
































