Prezentă în studioul AS.ro/live, Lorena Balaci, fiica regretatului Ilie Balaci, a povestit cum decurgea, an de an, ”Operațiunea Crăciunul”.
”Cu o săptămână înainte de finalul școlii, undeva pe 10 decembrie, îmi luam scutire. Doamna dirigintă știa că sunt bolnavă. Plecam spre tata (n.r. – Ilie Balaci antrena în lumea arabă) cu o paporniță imensă, un fel de prelată cu fermoar. Mergeam cu două-trei pulpe de porc, cu șorici, cu coaste, cu felică. De asemenea, cu sarmale congelate și cu zaibăr”. Sarmalele meșteșugite de bunica erau congelate, cât să reziste pe zbor. La fața locului, ”marfa de contrabandă” era pusă la foc.
”În Dubai n-am avut niciun fel de problemă. Luam papornița de pe banda de la aeroport și asta era! În Arabia Saudită am fi putut avea probleme cu carnea de purceluș, dar tata venea, mereu, la aeroport, cu un prinț, cu cineva”, a spus Lorena.
Fiica unuia dintre cei mai mari fotbaliști români din toate timpurile a mai povestit și că acolo se făcea bradul și că venea și Moș Crăciun, deși afară erau 35 de grade. ”Se mânca laolaltă, se sărbătorea la fel. Erau momentele când nu conta cine e antrenor principal, cine secund, cine maseur ori preparator fizic”.
- AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
- Lorena pleca cu un transport de sarmale congelate
- ”Făceam și brad, venea și Moș Crăciun”, chiar dacă afară erau 35 de grade
- Spania - Insulele Capului verde e luni, de la ora 19:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Belgia - Egipt e luni, de la ora 22:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Puștiul de 100 de milioane a scris istorie la Mondial: „Jucăm pentru familiile noastre, prieteni, pentru milioane de oameni!”
- Coasta de Fildeș – Ecuador 1-0. Diallo a înscris unicul gol după un meci cu patru bare
- Suedia – Tunisia 0-0, LIVE pe Antena 1 și AntenaPLAY. Echipele de start
- Dezvăluirea făcută de jucătorul lui Rădoi, după Germania – Curacao: „Este un omagiu pentru el!”
- Fanii japonezi, lecţie uriaşă de disciplină în meciul cu Olanda: cu saci de gunoi pe stadion, la Mondial































