Marius Pena a povestit la AS.ro LIVE cum şi-a surprins tatăl, pe Gheorghe Pena, fost atacant al Stelei. I-a călcat pe urme la doar 8 ani, când acesta era plecat în Ungaria.
EXCLUSIV AS.ro LIVE | Marius Pena, amintiri de colecţie
“Am fost selecţionat de la echipa şcolii. Antrenorul meu de la copii şi juniori, Dumitru Bolborea, m-a selecţionat. Atunci era Progresul. Aşa am ajuns la fotbal.
Culmea e că tatăl meu a început fotbalul tot la Progresul. Practic, totul s-a legat, dar fără să fie ceva voit. A fost pură întâmplare!”, a declarat Marius Pena.
Destinul a făcut şi ca el să rămână la fotbal, deşi putea porni o carieră într-un alt sport. “În şcoală am cochetat şi cu handbalul, dar mi-am rupt mâna şi am renunţat (n.r. râde)”, a mai spus Pena.
Marius Pena a ajuns să debuteze la FC Naţional, alături de nume mari ale fotbalului.
“În 1999! Ţin minte şi mă simt, aşa, bătrân! (n.r. râde) Am debutat în echipă cu Dan Petrescu şi primul gol l-am marcat din pasa lui, dacă poţi să-ţi imaginezi!
Era o echipă foarte bună la Progresul, de fapt se numea FC Naţional atunci, antrenor era Walter Zenga, abia venise în acea perioadă. Ce bază aveam, ce hotel, ce condiţii!”, a povestit Marius Pena.
Marius Pena, campion cu Oţelul Galaţi
Marius Pena (36 ani) a cucerit titlul în Liga 1 cu Oţelul Galaţi în sezonul 2010-2011. El a fost omul de titlu la Galaţi, după ce a înscris împotriva lui FC Timişoara.
Atacantul a înscris şi în UEFA Champions League, împotriva lui FC Basel. Marius Pena a evoluat în cariera sa pentru Național București, Torpedo Moscova, Steaua, Rapid, CSM Râmnicu Vâlcea, Concordia Chiajna, FK Baku, Concordia Chiajna şi CSA Steaua București.
În total, el a adunat 350 de prezenţe şi 68 de goluri, în meciurile de campionat. La Oţelul a marcat cele mai multe goluri, 26, în 124 de partide.
- Marius Pena, invitatul lui Cătălin Oprişan
- AS.ro LIVE este de luni până vineri de la 10:30, pe www.as.ro/live
- Argentina - Egipt e marţi, de la ora 19:00, în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY
- Elveţia - Columbia e marţi, de la ora 23:00, în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY
- “E blestemul lui”. Donald Trump, luat la ţintă după ce Belgia au umilit SUA în optimile Mondialului. Cele mai dure reacţii
- Record istoric la Cupa Mondială! Ce a reușit să facă marele Romelu Lukaku în SUA – Belgia 1-4
- Programul zilei a 26-a de la Campionatul Mondial | Lionel Messi, duel de 5 stele cu Mohamed Salah
- SUA – Belgia 1-4, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Belgienii au făcut show la Seattle şi s-au calificat în sferturile Mondialului
- Gafă uriaşă în SUA – Belgia. Portarul americanilor a “comis-o” şi belgienii au marcat
































