În primul rând, jucătorii infectaţi vor fi scoşi din competiţie şi vor fi izolaţi până la finalul campionatului. De asemenea, amenzile către cluburi vor fi foarte mari.
Covidul-19 poate duce la excluderea din campionat
Lucrurile se pot complica teribil pentru un club care nu ar avea 16 jucători disponibili pentru un meci, cel mai aproape de acest scenariu fiind Dinamo, care are deja 10 fotbalişti infectaţi.
Astfel, dacă pentru un meci, o echipă din Liga 1 nu are 16 jucători disponibili, partida va fi pierdută cu 3-0. În cazul în care s-ar ajunge la două neprezentări, clubul poate fi exclus din campionat.
Problema şi mai mare ar fi, pentru un club precum Dinamo, că acest lucru nu ar coincide cu o retrogradare. Echipa ar trebui să se înscrie maximum în liga 3.
- Regulamentul pregătit de LPF
- Dinamo are 10 jucători infectaţi cu Covid-19
- Elveţia - Canada e miercuri, de la ora 22:00, pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Bosnia - Qatar e miercuri, de la ora 22:00, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY
- Canada – Elveţia 0-0, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Duel pentru locul 1 din Grupa B
- Bosnia Herțegovina – Qatar 2-1, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. “Nebunie” în meciul de totul sau nimic
- Fanii români aşteaptă să urmărească Brazilia lui Vinicius în Piaţa World Cup
- Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă! Unde va antrena fostul tehnician al FCSB-ului
- Părinții și suporterii abuzivi de la meciurile de juniori, subiect de discuție în Comitetul Executiv FRF. Ce modificări apar
































