EXCLUSIV | Oficialii Astrei fac scut în jurul lui Ioniţă. "Îl felicit pentru curajul pe care îl are!". Mesaj dur pentru ANAD. "Au fost trataţi ca nişte criminali"

Iulian Focșăneanu Publicat: 7 aprilie 2021, 15:24

Comentarii
EXCLUSIV | Oficialii Astrei fac scut în jurul lui Ioniţă. "Îl felicit pentru curajul pe care îl are!". Mesaj dur pentru ANAD. "Au fost trataţi ca nişte criminali"

Alexandru Ioniţă, apărat de Bogdan Mara

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Directorul sportiv al giurgiuvenilor a decis să îl felicite pe jucătorul de 26 de ani. În acelaşi timp, Mara i-a taxat pe cei de la Agenţia Naţională Anti-Doping. Ioniţă a susţinut că mărturia lui a fost făcută în urma unor "presiuni enorme" şi, mai mult, că i-a fost dictată de oficialii instituţiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Îl felicit pentru curajul pe care îl are, să spună lucrurilor pe nume, să spună adevărul! Pare incredibil acest lucru şi nu înţeleg de ce şi care este interesul celor de la ANAD să forţeze un jucător să declare aşa ceva! Probabil aveau nevoie de nişte ţapi ispăşitori ca să-şi demonstreze lor anumite lucruri. Este un lucru destul de grav, daca s-a întâmplat aşa, este foarte ciudat totul!", a declarat Bogdan Mara în exclusivitate pentru AS.ro.

Ioniţă, Fatai şi Takayuki au fost suspendaţi provizoriu încă din toamna anului trecut. Mara nu înţelege decizia luată de ANAD.

"Clubul Astra a fost afectat pentru că erau trei jucători importanţi pe care noi dintr-o dată nu am mai putut să-i folosim. De asta şi rezultatele pe care noi le-am avut la începutul sezonului. Nu poţi să suspenzi omul până nu demonstrezi că e vinovat! I s-a îngrădit şi dreptul la muncă. 

A fost o perioadă foarte grea pentru ei. Jucătorii au fost trataţi ca nişte criminali… cei mai mari criminali din fotbalul românesc!", a mai spus directorul sportiv al Astrei.

Reclamă
Reclamă

Răsturnare de situaţie în cazul de dopaj de la Astra! Alex Ioniţă şi-a retras mărturia

"Am fost supus unei presiuni enorme și am recunoscut ce mi-au spus ei să recunosc. Am explicat totul în declarația trimisă Comisiei de audiere a ANAD, care sper să adopte o decizie corectă și să oprească toată această nedreptate aici. Vreau să se știe adevărul și să nu ajungem să fim pedepsiți pe nedrept, eu sau colegii mei. Sper ca măcar cei de la Comisie să fie corecți", a declarat Ioniţă pentru GSP.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Merită Istvan Kovacs să arbitreze finala Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:00

EXCLUSIVSteaua nu se oprește din transferuri: vine și un vârf! Oprița rămâne și anunță obiectivul: „Să intrăm în grupe”

19:54

LIVE VIDEOArgentina – Austria 0-0, ACUM, pe Antena 1, AntenaPLAY. Messi ratează penalty în startul partidei

19:50

VideoFanii români sunt gata să-l vadă pe Lionel Messi în Argentina – Austria, în Piaţa World Cup

19:37

Gabi Tamaș, dezvăluire incredibilă! Ce a făcut colegul său de la echipă după ce a petrecut până dimineața într-un club

19:34

Partida dintre Franţa şi Irak, în pericol să fie amânată! Confruntarea e de la 00:00 pe Antena 1 şi AntenaPLAY

18:48

Continuă revoluţia la CFR Cluj. Ioan Varga a anunţat 3 transferuri, dar şi 2 plecări: “Nu fac faţă”

1 Transfer pregătit de Universitatea Craiova. O nouă mutare de Liga Campionilor 2 Denis Drăguş, liber spre FCSB. Anunţul din Turcia care îi dă speranţe lui Gigi Becali 3 Moment controversat în startul meciului istoric arbitrat de Istvan Kovacs la Mondial. Japonia a cerut penalty 4 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 5 Suma cu care s-a ales Istvan Kovacs după ce a arbitrat meciul 1.000 din istoria Cupei Mondiale 6 Leo Messi, negocieri pentru revenirea în tricoul Barcelonei! Totul s-ar putea petrece după Cupa Mondială
Citește și