Închide meniul

FCSB – Şahtior Karagandy 1-0. Roş-albaştrii, debut cu dreptul în Conference League! Andrei Cordea, execuţie superbă. Andrei Vlad, salvator pe finalul meciului

Dragoș Vasile Publicat: 22 iulie 2021, 23:22

Comentarii
FCSB – Şahtior Karagandy 1-0. Roş-albaştrii, debut cu dreptul în Conference League! Andrei Cordea, execuţie superbă. Andrei Vlad, salvator pe finalul meciului

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Golul victoriei a fost reuşit de Andrei Cordea, fotbalist transferat în această vară de la Academica Clinceni pentru 50.000 de euro, în minutul 38.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Noul preferat al lui Gigi Becali a trimis un şut puternic de la 25 de metri la care portarul Shatskiy a rămas fără replică. Alexandru Creţu, un alt fotbalist transferat vara aceasta de FCSB, i-a dat pasa de gol lui Cordea.

O contribuţie decisivă la rezultat a avut-o şi Andrei Vlad, care a avut mai multe parade de senzaţie pe finalul meciului.

Returul se joacă săptămâna viitoare, pe 29 iulie, în Kazahstan.

FCSB – Şahtior Karagandy 1-0

Min. 90: FCSB a câştigat la limită meciul cu Şahtior Karagandy, scor 1-0.

Reclamă
Reclamă

Min. 86: Andrei Vlad a avut o paradă de senzaţie la un atac al celor de la Şahtior Karagandy.

Min. 78: La partida FCSB – Şahtior Karagandy sunt prezenţi 5812 spectatori.

Min. 71: Florinel Coman a revenit pe teren după o pauză de 4 luni. Şeptarul roş-albaştrilor l-a înlocuit pe Octavian Popescu.

Reclamă

Min. 60: Ocazie Şahtior Karagandy! Omirtayev a trimis un şut peste poartă din afara careului.

Min. 55: Andrei Cordea, o nouă ocazie uriaşă! Tânărul fotbalist a fost la un pas de “dublă”, însă portarul Satski a intervenit decisiv.

Min. 46: Două schimbări în tabăra FCSB-ului. Vînă a fost schimbat cu tânărul Musi (17 ani), iar Olimpiu Moruţan cu Ianis Stoica (18 ani).

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză pe Arena Naţională. FCSB conduce cu 1-0.

Min. 38: GOOOL FCSB! Andrei Cordea a deschis scorul cu o execuţie superbă. Noul fotbalist al roş-albaştrilor a trimit un şut puternic de la aproape 20 de metri.

Min. 30: Ocazie importantă FCSB! Ovidiu Popescu a trimis o “torpilă” din afara careului, însă nu a nimerit spaţiul porţii.

Min. 18: Florin Tănase a avut o nouă ocazie uriaşă, de data aceasta în urma unei lovituri libere.

Min. 16: Ocazie FCSB! Căpitanul Tănase i-a luat prin surprindere pe adversari cu un voleu spectaculos.

Min. 1: A început meciul!

FCSB: Vlad – Alexandru Creţu, Vali Crețu, Cristea, Radunovici – Moruțan, Ovidiu Popescu, Vînă – Octavian Popescu, Tănase, Cordea

Șahtior Karagandy: Șatski – Nurseitov, Buivolov, Graf, Gabișev – Mitosevici, Bakaev, Atanaskoski – Rustemovici, Nadjarian, Sviridov

Cum arată lotul FCSB pentru confruntarea cu Şahtior Karagandy

Lotul FCSB pentru meciul cu Karagandy a fost publicat de site-ul UEFA. Din cei 25 de jucători trimiși de Dinu Todoran fac parte și Darius Olaru și Florinel Coman. Dacă primul nu va evolua deloc, cel de-al doilea are șanse să intre pe parcursul jocului.

Dinu Todoran nu se va putea baza pe patru jucători din lotul FCSB. Este vorba despre Ștefan Târnovanu (pecat la Jocurile Olimpice), Ionuț Panțîru, Adrian Șut și Andrei Miron (accidentați). Din lotul pentru dubla cu Karagandy nu va face parte nici ultimul transfer al roș-albaștrilor, Andrei Dumiter.

Octavian Popescu a băgat spaima în Şahtior Karagandy

Andrei Finonchenko, antrenorul echipei din Kazahstan, a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Octavian Popescu înaintea meciului de astăzi.

„Suntem bucuroși că participăm la acest meci. Avem o echipă foarte tânără și sperăm ca mâine să obținem un rezultat foarte bun. Vom înfrunta o echipă puternică din România. Nici noi nu suntem o echipă slabă, dar sperăm că vom obține un rezultat bun. Doar jocul va dovedi care este echipa mai bună.

Am analizat foarte bine echipa. Aveți un jucător foarte bun, Popescu. Până la meci, suntem în proces de analizare. Știm că sunteți o echipă puternică. Ne vom apăra mai mult, pentru că FCSB joacă pe teren propriu. Dar, în Kazakhstan, pe terenul nostru, vom arăta un joc adevărat”, a declarat Andrei Finonchenko la conferința de presă a meciului cu FCSB.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:46
UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu
10:37
Americancele Madison Keys şi Jessica Pegula s-au calificat în optimi la Australian Open, unde vor fi adversare
10:33
Zeljko Kopic ar putea pleca de la Dinamo! Salariu uriaş pentru croat: “Am câteva echipe”
10:01
NEWS ALERTLovitură cumplită pentru FCSB! Florin Tănase, OUT pentru meciul cu CFR Cluj
9:53
Jannik Sinner a povestit clipele de coșmar prin care a trecut în meciul cu Spizzirri de la Australian Open
9:31
Jannik Sinner, calificare la pas în optimile Australian Open. Peste cine va da în următorul tur
1 Primul jucător dat afară de Gigi Becali de la FCSB, după ruşinea de la Zagreb: “Poate să plece de mâine” 2 Atacant de 2 milioane de euro la FCSB, după ruşinea de la Zagreb. Gigi Becali a făcut anunţul 3 “A făcut o greşeală capitală” Reacţia lui Ion Ţiriac după scandalul dintre Sorana Cîrstea şi Naomi Osaka! 4 S-a făcut! Botoşani îl aduce în Liga 1 pe fostul jucător de la FCSB! Lovitura dată de Iftime 5 Denis Alibec pleacă de la FCSB! Atacantul va fi antrenat de un român 6 Alvaro Arbeloa i-a spus că nu face parte din planurile sale la Real Madrid. Jucătorul valorează 70 de milioane de euro
Citește și