FCSB – UTA Arad 3-0. Echipa lui Toni Petrea, a zecea victorie a sezonului! Florinel Coman, gol la revenirea pe gazon

Iulian Focșăneanu Publicat: 5 decembrie 2020, 19:56

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

FCSB se poate distanța la conducerea Ligii 1

• FCSB - UTA 3-0
  • Florin Tănase a ieșit accidentat în prima repriză

Încă nu se știe cât va lipsi Florin Tănase, dar vestea bună pentru Toni Petrea & Co este revenirea pe gazon a lui Florinel Coman, care a intrat în a doua repriză și a avut o prestație solidă, reușind să marcheze și golul cu numărul doi.

FCSB nu a avut un meci ușor cu UTA, formația bucureșteană trebuind să lucreze mult pentru a desface apărarea arădenilor. Octavian Popescu a avut o sclipire de geniu în minutul 75 și a obținut al doilea penalty în două etape consecutive, iar Dennis Man a înscris de la punctul cu var împotriva fostei sale echipe. Atacantul nu a sărbătorit reușita.

Florinel Coman a înscris golul cu numărul doi în minutul 89 printr-o execuție foarte frumoasă, iar Darius Olaru a închis tabela în minutele de prelungiri.

FCSB se detașează în fruntea clasamentului Ligii 1, la 5 puncte de Universitatea Craiova și la 9 puncte de CFR Cluj.

Min. 90+: S-a terminat meciul.

Min. 90+1: GOOOLLL FCSB! Darius Olaru înscrie după centrarea lui Ovidiu Popescu.

Min. 89: GOOOLLL FCSB! Florinel Coman înscrie spectaculos la revenirea pe teren.

Min. 82: Florinel Coman bate o lovitură liberă, iar mingea deviată trece de puțin pe lângă a intra în plasa arădenilor.

Min. 76: GOOOLLL FCSB! Dennis Man înscris împotriva fostei sale echipe, însă nu sărbătorește golul.

Min. 75: Penalty pentru FCSB! Octavian Popescu scoate penalty pentru a doua etapă consecutivă.

Min. 70: Florinel Coman are prima ocazie! Șut în plasa laterală după pasa lui Moruțan.

Min. 68: Florinel Coman revine în sfârșit pe gazon pentru FCSB.

Min. 67: Darius Olaru trece din nou pe lângă gol, dar Iacob este la post.

Min. 58: UTA rămâne în 10 după eliminarea lui Neluț Roșu.

Min. 58: Dennis Man și Darius Olaru trec pe lângă gol din interiorul careului.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min 45+1: E pauză pe Arena Națională

Min. 33: Tănase nu mai poate continua și este schimbat cu Buziuc.

Min. 32: Ocazie mare pentru UTA! Hora lovește bara după o degajare greșită a lui Vlad.

Min. 31: Ghinion pentru FCSB! Florin Tănase s-a accidentat și a ieșit de pe teren. Rămâne de văzut dacă va continua.

Min. 20: Moruțan își încearcă iar norocul din marginea careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 14: Olimpiu Moruțan execută în bara transversală și trece foarte aproape de gol.

Min. 13: Lovitură liberă periculoasă pentru FCSB după un fault la Octavian Popescu.

Update 21:30: A început meciul

LIVE TEXT FCSB – UTA

Echipele de start:

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, I. Cristea, Miron, Panțîru – Oc. Popescu, G. Simion, D. Olaru – D. Man, Fl. Tănase, Moruțan

Rezerve: Straton – Briceag, Fl. Coman, Vînă, Buziuc, Ov. Popescu, Perianu, Oaidă, Șut

Antrenor: Toni Petrea

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Benga, Erico Da Silva, Roumpoulakou – Miculescu, N. Roșu, Al. Albu, D. Rusu – Vl. Morar, I. Hora

Rezerve: D. Balauru – Fl. Ilie, Bustea, Oc. Ursu, Melinte, Isac, Tescan, Buhăcianu, C. Rus

Antrenor: Laszlo Balint

Roș-albaștrii au primit vești excelente înaintea disputei cu nou-promovata pregătită de Laszlo Balint. Golgheterii campionatului României, Dennis Man și Florin Tănase, s-au recuperat în timp record și pot juca încă din primul minut. Alături de ei este așteptat să își facă apariția, în echipa de start, și "Mbappe" Coman.

LIVE TEXT FCSB – UTA ARAD

Echipele probabile:

FCSB: Vlad – Crețu, Cristea, Miron, Panțîru – Simion – Olaru, Moruțan – Tănase – Man, Coman

UTA Arad: Iacob – Tomozei, Benga, Albu, Rumbullaku – Isac, Roșu – Tescan, Rus, Ursu – Hora

"UTA e o echipă nou-promovată care nu a pierdut în deplasare şi asta arată că sunt o echipă bine organizată, destul de omogenă, care stă bine şi pe contraatac.

Trebuie să fim foarte atenţi la lucrurile astea şi cred că avem toate argumentele să facem un meci bun şi să câştigăm", a declarat Toni Petrea la conferința de presă.

Arădenii sunt fără eșec în deplasare, situație cu care se mai pot mândri numai Universitatea Craiova, CFR Cluj și Academica Clinceni. UTA a câștigat trei dintre ultimele patru meciuri din Liga 1.

Meciul dintre FCSB și UTA Arad va începe în această seară, de la ora 21:30, și va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

23:35 Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania 23:35 Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul! 23:01 FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se! 23:01 Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine” 22:16 VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte 22:15 Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024 21:50 Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30, AntenaPLAY), duel pentru sferturile de finală de la WTT Champions Incheon 2024 21:37 VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor 21:29 Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el” 20:30 Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune! Vezi toate știrile
Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul!
Liga 1 • 23:35
Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul!
Cine îi poate lua locul de titular lui Ștefan Târnovanu la FCSB
Liga 1 • 12:09
Cine îi poate lua locul de titular lui Ștefan Târnovanu la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica: „Nu poți să-i dai gol”
Florin Prunea a anunţat care e jucătorul de la FCSB care "este imposibil să facă parte din lotul României la EURO 2024"
Liga 1 • 11:15
Florin Prunea a anunţat care e jucătorul de la FCSB care „este imposibil să facă parte din lotul României la EURO 2024”