Închide meniul

15 februarie 2002. Messi semnează cu FC Barcelona. ”Am crezut că este un prostălău”

Antena Sport Publicat: 15 februarie 2021, 9:53

Comentarii
15 februarie 2002. Messi semnează cu FC Barcelona. ”Am crezut că este un prostălău”

Intâia legitimația a lui Messi. 19 ani de atunci!

În februarie 2002, Leo Messi semnează primul său contract cu FC Barcelona, iar Federația Catalană de Fotbal, unde este înregimentat, îi eliberează întâia legitimație de fotbalist. Pe 14 decembrie 2000, tatăl său, împreună cu impresarul Minguella, căzuseră la o înțelegere cu ”Charly” Rexach: spaniolii urmau să aibă grijă de creștere sa, argentinianul se ”lega” de catalani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Când ajunge în ”La Masia”, fabrica de fotbaliști a celor de la FC Barcelona, Cesc Fabregas și Pique sunt aici. ”Am crezut că este un prostălău”, e prima impresie lăsată de argentinian și apărută în biorgrafia lui Messi, cea realizată de Guillem Balague. Înainte, însă, de a face marele pas, Leo evoluase la Infantil B, cu 105 goluri marcate în 107 partide, deși își fracturase peroneul de la piciorul stâng și stătuse pe bară trei luni.

Roger Gribet a venit FIX în acceași zi cu Messi în ”La Masia”. ”Eram conștient că înălțimea mea mi-a deschis ușile aici. Aveam 1.70 m la 12 ani. Leo nu sărea de 1.50”, avea să-și amintească cel care nu ”sărea” mai mult de Terrassa. ”Am stat și am analizat mai apoi. Nimeni în istorie nu venise în La Masia de la o distanță așa de mare precum Messi”, adăuga și antrenorul Rodolfo Borrell, cel care lucra acolo din 1995 până în 2008. Tehnicianul îl întreabă, atunci, în februarie 2002, ce ar vrea să joace. Timid, fără să ridice ochii din podea, micuțul zice: ”Atacant”. 

La 17 ani și 114 zile, pe 16 octombrie 2004, Leo Messi debuta la echipa mare a celor de la FC Barcelona, înlocuindu-l pe Deco, în partida cu Espanyol. Trecuseră patru ani de la acțiunea ”șervețelul” și doi de la prima sa legitimație. Ce a urmat, se știe: 759 de meciuri și 653 de goluri jucate și marcate pentru catalani, până în zilele noastre. 

 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:14
Ce l-a nemulțumit pe Mirel Rădoi în 3-1 cu FC Argeș: “Cam toate echipele vor avea ocazii contra noastră”
23:43 18 iul.
Ştefan Baiaram, cu gândul la cupele europene după prima victorie a sezonului a Universităţii Craiova: “Suntem datori”
23:25 18 iul.
Universitatea Craiova – FC Argeș 3-1. Oltenii lui Mirel Rădoi, la primul succes al sezonului
22:58 18 iul.
Valentin Mihăilă, prezentat oficial la Rizespor. Mesaj în turcă transmis de internaţionalul român
22:46 18 iul.
Ianis Stoica, anunț despre viitorul său după Hermannstadt – Metaloglobus 2-2: “Nu sunt de neînlocuit!”
22:22 18 iul.
Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele turneului de la Iași. Moment istoric pentru România
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu 3 “Va fi titular!” Elias Charalambous trece peste decizia lui Gigi Becali! Anunțul antrenorului de la FCSB 4 VIDEOAlexandru Mitriţă, o nouă “dublă” fabuloasă în China. Victorie categorică în duelul cu alţi doi români 5 Constantin Budescu, aproape să semneze cu noua echipă. Unde va evolua după despărţirea de Gloria Buzău 6 Antrenorul lui Lugano a gafat atunci când a vorbit despre CFR Cluj! Ce a putut spune înaintea dublei din Europa League
Citește și