Enrique Miguel, probabil cel mai mare jucător din istoria celor de la UD Salamanca, s-a stins la 71 de ani, după ce a pierdut lupta cu o boală nemiloasă. 375 de partide oficiale în tricoul echipei, cu 14 sezoane consecutive, dintre care 231 de jocuri în Primera Division.
A debutat la UD Salamanca în sezonul 1971-1972, a prins un loc șapte, în 1974-1975, precum și semifinalele Copei del Rey, în 1976-1977. Cel de-al doilea jucător ca număr de minute din istoria clubului, după Jorge D’Alessandro. S-a retras în 1985, după 14 ani ca fotbalist, urcând în birouri. Unul dintre coechipierii săi a fost întrebat, atunci, dacă Enirque Miquel a fost un sportiv imens. ”Dacă a fost mare? Păi i-a anihilat pe Netzer, Cruyff și pe Maradona”, a venit răspunsul acestuia. Diego Armando a fost unul dintre ultimele staruri de care a avut grijă.
- După ce s-a retras, a devenit oficial al clubului
- S-a retras în 1985
- Cele mai tari momente de la Campionatul Mondial sunt în AntenaPLAY
- Manchester City - Inter se joacă sâmbătă, 1 august, de la ora 14:30, LIVE în AntenaPLAY
- „Cutremur” în fotbal. Toate federațiile din UEFA, gata să boicoteze Cupa Mondială dacă planul lui Infantino prinde viață
- Carlo Ancelotti „a dat cărțile pe față”. Selecționerul Braziliei a spus de ce nu a preluat naționala Italiei
- FIFA nu ţine cont de contestatari! Când este aşteptată finalizarea controversatei finanţări private
- Clubul de top din Premier League interesat de Rafael Leao! Portughezul, între Galatasaray și Fenerbahce
- Real Madrid dă o super-lovitură pe piața transferurilor! Vinde jucătorul format la academie cu 70 de milioane de euro

































