Cehii susțin că Nicolae Stanciu a fost victima unui atac rasist din partea celor de la Glasgow Rangers. Astfel, Stanciu ar fi fost numit ”țigan român” de jucătorii de la Rangers, conform celor de la efotbal.cz.
Mai mult, cazul ar fi ajuns la UEFA, care ar fi demarat deja o anchetă în această privință. La finalul partidei din Scoția, cehii au reclamat și o agresiune la adresa lui Kudela.
"Kudela a fost bătut cu pumnii în tunel şi lăsat plin de sânge, după fluierul final", au scris cei de la Seznam Zprávy. Nervii au cedat după o fază petrecută în finalul meciului.
Informaţia a fost confirmată şi de preşedintele celor de la Slavia Praga.
"Fotbalistul nostru a fost atacat după meci. La cererea Slaviei, poliţia a intervenit. Aşteptăm ca UEFA să vină cu o investigaţie detaliată în legătură cu subiectul. Slavia neagă categoric că Ondrej Kudela şi-ar fi insultat adversarii în vreun mod", a scris Tvrdik pe Twitter.
În minutul 87 al partidei de pe Ibrox, Ondrej Kudela de la Slavia s-a îndreptat spre Glen Kamara şi şi-a pus mâna la gură în timp ce spunea ceva. Cei de la Rangers l-au acuzat pe jucătorul de la Slavia de rasism. Cehii au respins cu vehemenţă acuzaţiile.
Steven Gerrard a reclamat și el acte de rasism
"E foarte trist că echipa adversa îi ia apărarea fotbalistului care a făcut asta. Ne acuză ne noi că minţim. Uneori, în carieră, într-un meci se întâmpla lucruri mai importante decât fotbalul. Aşa a fost în seara asta. Trebuie să fiu atent ce spun. Am o relaţie foarte apropiată cu Glen Kamara. Sunt alături de el 100%. Jucătorii care erau în jur au auzit ce i-a spus. Sunt mândru de băieţii mei, au arătat solidaritate. Acum, UEFA trebuie să se ocupe. Sunt furios acum. E greu să descriu cum mă simt. Îl ştiu pe Glen, cred în ce spune, sunt 100% cu el", a spus Steven Gerrard după meci.
- Scandalul dintre Slavia și Rangers continuă
- Nicolae Stanciu, victima unor atacuri rasiste
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Adrian Șut, prima reacție după ce a spart gheața la Al-Ain: „Ne-am arătat mentalitatea”
- S-a dezlănțuit infernul! Suporterii lui Partizan au incendiat peluza la derby-ul cu Steaua Roșie
- Răzvan Marin, în formă maximă în Grecia! Gol și assist pentru mijlocașul român în AEK Atena – Levadiakos
- Adrian Șut, primul gol de la transferul în Emiratele Arabe Unite! A înscris contra echipei antrenate de un român
- Răzvan Lucescu, al treilea meci fără victorie în Grecia! A evitat eșecul în minutul 90+5
































