Închide meniul

Adrian Ursea a rămas fără echipă! Românul care a antrenat-o și pe Nice a plecat din a două ligă a Elveției

Alex Ioniță Publicat: 10 iunie 2025, 20:09

Comentarii
Adrian Ursea a rămas fără echipă! Românul care a antrenat-o și pe Nice a plecat din a două ligă a Elveției

Profimedia

Antrenorul Adrian Ursea şi-a anunţat marţi plecarea de la Étoile Carouge, echipă pe care a condus-o pe locul al treilea în Challenge League, a doua divizie a Elveţiei, potrivit Tribune de Genève.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fostul antrenor al OGC Nice (decembrie 2020-mai 2021), care i-a luat cu succes locul lui Lucien Favre, conducea clubul din cantonul Geneva din iulie 2023.

Adrian Ursea a plecat de la Étoile Carouge

Ursea a participat în 2024 la lupta pentru titlu în a treia divizie elveţiană, înainte de acest sezon de succes în anticameră, fără a reuşi o nouă ascensiune în primul eşalon, notează news.ro.

Nivelul de joc afişat de echipa sa a atras atenţia mai multor echipe din prima divizie, La Tribune de Genève sugerând o potenţială mutare la Yverdon Sort, care a retrogradat la sfârşitul lunii mai, sau la Lausanne-Sport, care se află în prima divizie sezonul viitor.

În vârstă de 57 de ani, fostul jucător al Petrolului de la finalul anilor 90 s-a stabilit de mai mult timp în Elveţia, unde a jucat, printre altele, la Locarno, Chenois şi Fribourg.

Reclamă
Reclamă

După încheierea carierei de fotbalist, el a fost secund la Servette Geneva, unde l-a cunoscut pe Lucien Favre, şi apoi antrenor principal. La Neuchatel Xamax era director tehnic când a fost cooptat de Favre în staff-ul său de la Nice.

După plecarea de Coasta de Azur, Ursea a revenit la Geneva şi a pregătit echipa u21 a clubului Servette.

Adrian Ursea, 57 de ani, a fost numit, la 5 decembrie 2020, antrenor principal al OGC Nice, cu mandat până la finalul sezonului, în locul lui Patrick Vieira. Fostul jucător al echipei FC Petrolul a reuşit să o menţină pe Nice departe de locurile care duc în Ligue 2 şi a terminat campionatul pe poziţia a noua, cu 52 de puncte. El a fost la 27 de meciuri pe banca formaţiei franceze, câştigând 10, remizând de cinci ori şi pierzând 12 partide.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:52
LIVE TEXTU Cluj – Hermannstadt 0-0. Aflăm prima semifinalistă din Cupă. Egalitate la pauză
19:28
“Dacă ai fi fost în locul lui Alibec ai fi revenit la FCSB?” Budescu a început să râdă: “Ştiţi cum este acolo”
19:25
Ce primă va încasa Florin Bratu dacă o va salva pe Metaloglobus de la retrogradare
18:48
Stă Cristiano Bergodi pe bancă la meciul cu FCSB? Ce decizie au luat oficialii de la U Cluj
18:31
FotoAfacerea în care Adrian Mititelu a pierdut 40 de milioane de euro: “Ştiu că vi se pare o nebunie”
18:22
Filipe Coelho, concentrat înaintea meciului cu CFR Cluj: „Nu cifrele o să facă diferența”
1 CFR Cluj nu a plătit toţi banii! Ce se întâmplă cu depunctarea ardelenilor 2 Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut” 3 Condiţia pe care Adrian Ilie i-a pus-o lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Doar aşa îl ajut” 4 Steven Nsimba, transfer la o echipă de top din Europa. Lovitură financiară pentru Mihai Rotaru 5 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 6 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la Palat după umilinţa FCSB-ului. Ce se întâmplă cu Mihai Stoica şi Mirel Rădoi
Citește și