Aguilas Doradas a jucat în șapte și a rezistat 57 de minute. Gazdele au terminat în șase, după o accidentare

De Cătălin Oprișan
Publicat: 12.04.2021, 9:24

Pentru că nu aveau toți jucătorii disponibili din cauza COVID-19, cei de la Aguilas Doradas au cerut amânarea meciului cu Boyaca Chico, din Primera A, dar au fost refuzați. Au intrat doar șapte pe teren și au primit primul gol în minutul 57. Pe final, Giovanny Martinez a simțit o durere și a ieșit

Profimediaimages

După ce lotul a fost lovid de COVID-19, cei de la Aguilas Doradas au cerut amânarea partidei cu Boyaca Chico, din prima ligă columbiană de fotbal. Cum rugămintea le-a fost refuzată, doar șapte jucători au putut intra pe gazon pe stadionul ”Alberto Grisales”. Cei din Rionegro au apărut cu pancarte pe care se putea citi ”Joc curat” și ”Viața înainte de toate” și meciul a început.

Portarul Bejarano a fost eroul întâlnirii. Gazdele au rezistat 57 de minute fără a primi gol. N-au trecut de mijlocul terenului, ci s-au limitat doar la a trage de la distanță. S-a intrat cu 0-0 la pauză, însă era clar că ”vulturii” sunt terminați din punct de vedere fizic. Oaspeții aveau să puncteze prin Plazas (57), Diego Echeverry (69) și Balanta (77).

Cu 10 minute înainte de final, Giovanny Martinez, care a alergat enorm, a simțit o înțepătură. S-a retras, dar, pentru că nu avea cine să-l înlocuiască, gazdele au continuat în doar șase jucători de câmp. Din păcate pentru ei, băieții de la Aguilas nu stau prea bine în campionat, având doar 14 puncte din 17 partide disputate.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Arena Naţională
Fotbal • 22 sept., 17:06
Noi restricţii în Liga 1. LPF a anunţat cum se vor disputa meciurile după creşterea numărului de cazuri de infecţie cu Covid-19. Ce trebuie să ştie fanii
Ianis Hagi este în izolare
Fotbal • 18 sept., 18:18
Ianis Hagi încă nu a părăsit izolarea. Gică Hagi a dezvăluit cum se simte fiul său. Detalii de ultimă oră
Ce a spus Steven Gerrard despre Ianis Hagi
Fotbal • 16 sept., 11:49
FOTO
Scoţienii fac presiuni pentru ca Ianis Hagi să scape de carantină! Steven Gerrard nu mai are răbdare: „Am nevoie de el!”
A vrut să repare o canapea, dar a dat peste o scrisoare veche de 52 de ani, scrisă de o elevă. Ce detaliu l-a uluit
1
Foto Emma Răducanu, apariţie de 120.000 de euro! Contract stelar pentru campioana de la US Open. Imagini de colecţie
19:06 Tragedie pe circuit! Dean Berta Vinales a decedat la doar 15 ani, după un accident teribil 18:20 Iuliu Mureşan face anunţul momentului! Vine sau nu Adrian Mutu la Dinamo: „Se afla pe lista noastră la început” 18:11 Dinastia Maldini a revenit la AC Milan! Fiul legendarului Paolo și nepotul lui Cesare a înscris primul gol în Serie A 17:41 Vestea momentului pentru rivalele CFR-ului. „Suntem 12-13 toţi”. Dan Petrescu are probleme mari 17:36 Ianis Hagi, speranța fotbalului românesc. Ce ar însemna un transfer al „Prințului” la Roma lui Mourinho. „Doamne ajută! Suntem foarte mult în spate” 17:17 Dan Petrescu nu s-a mai abţinut! „Când joacă acasă, parcă ar fi în 12”. Ce îl sperie pe antrenorul CFR-ului înaintea meciului cu UTA 17:09 Lovitură de teatru la Dinamo! Iuliu Mureșan s-ar fi înțeles cu Adrian Mutu. Care este situația lui Mircea Rednic 16:40 FC Argeș – Chindia Târgoviște 0-0. Oaspeții au ratat un penalty! Greab a salvat un punct pentru piteșteni 16:24 FotoLaurenţiu Reghecampf a fost dat de gol! Cum a pierdut o sumă imensă de bani: „Luasem şi biletele de avion, dar a intervenit ceva pe parcurs” 15:54 LIVE BLOG | Manchester City, victorie uriașă pe terenul lui Chelsea ! Manchester United, învinsă acasă de Aston Villa. Real – Villarreal, meciul zilei în Spania