Ajax, decizie istorică! Lăncierii au topit al 35-lea titlu de campioană şi l-au transformat în 42.000 de "cadouri" pentru fani VIDEO

Dragoș Vasile Publicat: 12 mai 2021, 10:30 / Actualizat: 14 mai 2021, 17:15

Comentarii
Ajax, decizie istorică! Lăncierii au topit al 35-lea titlu de campioană şi l-au transformat în 42.000 de "cadouri" pentru fani VIDEO

Ajax a topit trofeul de campioană

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Ajax acordă o atenţie deosebită fanilor. "Lăncierii" au câştigat titlul cu numărul 35 şi au decis să le ofere un "cadou" inedit fanilor care i-au susţinut necondiţionat în acest sezon. Astfel, campioana Olandei a decis să topească trofeul şi să îl împartă celor 42.000 de fani care au achiziţionat abonamente pentru acest sezon.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În acest sezon, Ajax a jucat 30 dintre cele 34 de etape cu porţile închise. Echipa din Amsterdam a câştigat atât titlul, cât şi Cupa. Fanii vor primi câte "o bucată de trofeu", care va avea 3.45 grame, dintre care 0.06 fac parte din titlul cu numărul 35 câştigat.

Ţinând cont de gest, Federaţia Olandeză de Fotbal a decis să îi acorde lui Ajax un al doilea trofeu pentru vitrina clubului.

Reclamă
Reclamă

Edwin van der Sar: "Titlul este pentru fani!"

Edwin Van de Sar, director executiv la Ajax, a explicat decizia de a topi trofeul. Legendarul portar a dezvăluit că lipsa fanilor s-a simţit în acest sezon, motiv pentru care clubul a decis să vină cu această iniţiativă.

"Am fost nevoiţi să jucăm fără fanii noştri. Le-am simţit suportul tot sezonul, pe drum spre stadion, pe social media şi în privat. Am spus că acest titlu este pentru ei, iar acum oferim dovada finală că am vorbit serios. 

Reclamă

Să jucăm într-un stadion gol nu se compară cu atmosfera de pe arena Johan Cruijff. Le-am simţit într-adevăr lipsa suporterilor. Vrem să le dedicăm acest titlu fanilor care abia aşteaptă să fie alături de noi pe stadion", a declarat Edwin van der Sar pentru site-ul oficial al lui Ajax.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:06

Daniel Pancu a făcut anunțul despre viitorul său la CFR: “2 milioane % am zis că rămân, dar în alte condiţii”

23:50 8 mai

Dezvăluirea lui Mureșan despre viitorul lui Pancu la CFR Cluj: „Are clauză, se activează automat”

23:50 8 mai

Jaqueline Cristian, eliminată în turul al doilea la Roma! Învinsă de fosta lideră WTA după un meci de peste 3 ore

23:43 8 mai

“Vrăjeală de offside”. Fază controversată la CFR – Universitatea Craiova. Momentul s-a analizat 5 minute la VAR

23:37 8 mai

Matei Ilie, dezamăgit după 0-0 cu Universitatea Craiova: „E greu”

23:30 8 mai

Filipe Coelho simte titlul după remiza cu CFR Cluj: „Este un punct în plus”

1 VideoAu sărbătorit pe masă! Bucuria uriaşă a naţionalei României după succesul istoric de la Londra 2 “Cutremur” la Liga a 2-a! O echipă de play-off n-a primit dreptul să promoveze. Cine jubilează după anunț 3 FRF a amânat startul viitorului sezon de Liga 1! Decizia de urgenţă luată de forul condus de Răzvan Burleanu 4 Dramatism total! Andrei Raţiu şi Rayo au “salvat” Spania în minutul 90+4. Performanţa are impact asupra Champions League 5 FotoBruneta celebră şi-a făcut iubit, după ce soţul milionar, cu care are 3 copii, a înşelat-o! A luat şi o decizie radicală 6 VideoJurnal Antena Sport | Servește pentru marile victorii
Citește și