Alexandru Mitriţă a fost prezentat oficial de chinezii de la Zhejiang luni, pe 23 iunie, iar formaţia din Asia a postat ziua următoare un nou videoclip ce îl are drept protagonist pe internaţionalul român. Fostul jucător al Universităţii Craiova a vizitat o parte din locurile pe care le va frecventa la club, şi-a ales locul din vestiar şi a făcut şi o şedinţă foto.
Transferul lui Mitriţă de la Craiova la Zhejiang aduce 2 milioane de euro în conturile oltenilor, în timp ce românul va încasa 1,7 milioane pe sezon.
Alexandru Mitriţă, protagonist în cel mai nou videoclip postat de Zhejiang
Fotbalistul de 30 de ani a fost dus de oficialii clubului în toate locurile pe care le va vedea extrem de des în următoarea perioadă, precum stadionul echipei, baza de antrenament sau vestiarul, dar şi în magazinul oficial. În plus, internaţionalul a avut şansa să îşi şi aleagă locul în vestiar. Videoclipul de peste două minute postat de clubul din China a fost însoţit şi de următorul text:
“Bun venit, Alexandru Mitriță, în Hangzhou! Prima ta zi la Zhejiang FC a fost plină de momente speciale: ai vizitat stadionul Huanglong, magazinul oficial al clubului, baza de antrenament și ai admirat picturile murale ale clubului. Ba mai mult, ai ales cadouri pentru familie și ți-ai rezervat un loc în vestiar! Hai, Alexandru, suntem nerăbdători să te vedem pe teren!“.
Mitriţă poate debuta pentru echipa din orient chiar zilele viitoare, deoarece campionatul din China este în plină desfăşurare în acest moment.
